Pniewy: 100-lecie Eucharystycznego Ruchu Młodych
15 maja 2025 | 10:53 | msz | Pniewy Ⓒ Ⓟ

Msze św., procesja eucharystyczna z relikwiami świętych, adoracja Najświętszego Sakramentu, świadectwo ks. Sebastiana Koseckiego, zaangażowanego w przekazywanie Ewangelii w mediach społecznościowych, i koncerty – to wydarzenia, które odbędą się w dniach 16-18 maja, w ramach Festiwalu Eucharystii, zorganizowanego w Pniewach z okazji 100-lecie Eucharystycznego Ruchu Młodych. List i błogosławieństwo papieskie 12 kwietnia skierował do uczestników papież Franciszek.
„Dzisiaj na nowo odkrywamy Eucharystię, która otwiera nas na drugiego człowieka i jest znakiem nadziei, o czym przypominamy sobie w tym Roku Jubileuszowym, roku łaski. […] Zachęcam Was do ponownego odkrycia wielkiego daru Eucharystii, która jest źródłem siły i umocnieniem na drodze wiary” – czytamy w liście podpisanym przez Ojca Świętego Franciszka.
„Jubileuszowe uroczystości organizujemy w Pniewach, ponieważ to św. Matka Urszula Ledóchowska, będąc w 1920 roku w Rzymie, zapoznała się z dziełem Krucjaty Eucharystycznej, która powstała we Francji, i otrzymała pozwolenie i uprawnienia potrzebne do założenia Krucjaty Eucharystycznej w Polsce. Pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało właśnie w Pniewach w 1925 roku” – mówi KAI ks. Marcin Nowak.
Dyrektor Krajowego Eucharystycznego Ruchu Młodych zaznacza, że termin jubileuszowych obchodów nie jest przypadkowy, ponieważ uroczyste przyjęcie dzieci do pierwszej Krucjaty nastąpiło w pniewskiej kaplicy 17 maja 1925 roku, dwa lata później kierownictwo nad Krucjatą zostało przekazane jezuitom.
Ks. Nowak zwraca uwagę, że dzieło ERM można założyć nie tylko przy parafii, ale także w szkole, trzeba jednak uzyskać zgodę ks. proboszcza i moderatora diecezjalnego. Podkreśla, że formacja w ERM kładzie akcent na coniedzielne uczestnictwo w Eucharystii oraz na kult Serca Pana Jezusa, z czym łączy się praktyka przystępowania do spowiedzi i Komunii św. w pierwsze piątki miesiąca. „Spotkania w ramach Ruchu opierają się nie tylko na modlitwie, ale ważna jest też integracja, dlatego też w Ruchu nie zapomina się o dobrej zabawie, grach integracyjnych” – tłumaczy.
Zauważa, że najważniejsze jest jednak główne zadanie samego Eucharystycznego Ruchu Młodych, które nie straciło na swej aktualności. „To przybliżanie dzieci i młodych do Jezusa poprzez udział w Eucharystii, słuchanie słowa Bożego, świadectwo życia i okazywanie miłości bliźniego” – zauważa dyrektor krajowego Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Podkreśla, że dzieci i młodzież formowane są do tego, by czytały Pismo Święte, żyły Mszą św., były 13. apostołem, czyli składały świadectwo przynależności do Pana Jezusa swoim życiem i w różny sposób, np. poprzez pomoc koleżeńską, okazywały miłość bliźniego.
Ks. Nowak zaznacza, że wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu Eucharystii będą odbywały się w różnych miejscach w Pniewach, a każdy dzień świętowania ma swoją nazwę. Udział w świętowaniu 100-lecia zgłosiło już ponad 500 osób.
16 maja, w ramach Dnia Słowa, odbędzie się m.in. spotkanie z ks. Sebastianem Koseckim, kapłanem archidiecezji częstochowskiej, znanym z działalności ewangelizacyjnej w Internecie. Mszy św. w kościele pw. św. Jana będzie przewodniczył bp Jan Glapiak, poznański biskup pomocniczy.
W głównym dniu jubileuszu, zatytułowanym Dzień Chleba, uczestnicy przejdą w procesji eucharystycznej z relikwiami świętych, która rozpocznie się w kościele pw. św. Wawrzyńca i zakończy w kościele pw. św. Jana. „Dzieci będą niosły relikwie osób, w życiu których szczególnie ważny był Pan Jezus, ukryty pod postacią chleba. Będą to więc relikwie św. Matki Urszuli, św. Stanisława Kostki, bł. Carlo Acutisa, św. Piusa X i bł. Imeldy, patronki dzieci pierwszokomunijnych” – mówi ks. Marcin Nowak.
Uczestnicy jubileuszu wezmą też udział w modlitwie przy sarkofagu św. matki Urszuli, adoracji Najświętszego Sakramentu i koncertach zespołu Małe TGD i niemaGotu. Głównym momentem dnia będzie Eucharystia sprawowana w parku miejskim pod przewodnictwem bp. Piotra Kleszcza OFM Conv., biskupa pomocniczego łódzkiego.
Zwieńczeniem jubileuszowego świętowania w Dniu Apostoła będzie Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Zbigniewa Zielińskiego, metropolity poznańskiego, w sanktuarium św. Urszuli.
„Życzyłbym Eucharystycznemu Ruchowi Młodych, by jego członkowie szczerze kochali Jezusa Eucharystycznego i wierzyli w Jego obecność, a także by ten ruch rozwijał się w Polsce nie tylko wśród dzieci, ale i młodych, którzy chcieliby kontynuować w nim swoją formację” – zaznacz ks. dyrektor.
Historia Eucharystycznego Ruchu Młodych ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy, powstało 3 grudnia 1844 roku we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 roku, wśród nich była św. Teresa z Lisieux.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Lourdes (Francja) w 1914 roku zauważono potrzebę powołania organizacji o profilu eucharystycznym, która będzie skupiała dzieci i młodzież. Tak zaczęły powstawać pierwsze grupy pod nazwą „Liga Eucharystyczna” oraz „Dziecięca Krucjata Modlitwy”. W tym duchu powstała pierwsza Krucjata Eucharystyczna w Bordeaux (Francja), założona 13 listopada 1915 roku przez o. Alberta Bessièresa SJ i Geneviève Boselli, zakonnicę z Sainte Clotilde.
W 1920 roku, podczas swojego pobytu w Rzymie, s. Urszula Ledóchowska zapoznała się z dziełem Krucjaty Eucharystycznej i otrzymała pozwolenie i uprawnienia potrzebne do założenia Krucjaty Eucharystycznej w Polsce.
Pierwsze koło Krucjaty Eucharystycznej powstało w Pniewach k. Poznania w 1925 roku wśród chłopców z Kolegium Piusa X, szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Uroczyste przyjęcie do pierwszej Krucjaty nastąpiło w pniewskiej kaplicy 17 maja 1925 roku.
Dwa lata później kierownictwo nad Krucjatą zostało przekazane jezuitom, a stanowisko kierownika krajowego sekretariatu Krucjaty Eucharystycznej z siedzibą w Krakowie otrzymał ks. Józef Bok SJ.
Wybuch II wojny światowej przerwał ogromne możliwości Krucjaty. Po wojnie, w 1945 roku, wznowiono na krótki czas działalność Krucjaty, gdyż w 1949 roku władze zawiesiły jej działalność na terenie Polski. W 1960 roku, w 50. rocznicę podpisania dekretu Piusa X o wczesnej Komunii świętej dzieci, papież Jan XXIII jako pierwszy w odniesieniu do Krucjaty użył nazwy Eucharystyczny Ruch Młodych.
Ruch odrodził się na terenie archidiecezji poznańskiej w 1985 roku.
Obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych działa w 59 krajach na całym świecie i skupia ok. 1,6 mln dzieci i młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.