Po raz ostatni wystawa rysunków Norwida i Herberta
16 maja 2008 | 19:07 | kk//mam Ⓒ Ⓟ
Multimedialna wystawa „Norwid – Herbert. Inspiracje Śródziemnomorskie” będzie prezentowana po raz ostatni podczas Nocy Muzeów, która odbędzie się z 17 na 18 maja w Warszawie.
Ekspozycja złożona jest z ponad tysiąca rysunków Herberta i blisko 150 szkiców Norwida, które są dostępne w oryginale lub przez prezentacje multimedialne.
Takie zestawienie dzieł obu twórców jest, jak podkreślają organizatorzy, pomysłem nowatorskim. Oprócz rysunków na wystawie w Pałacu Krasińskich będą prezentowane utwory wieszczów w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza i Andrzeja Ferenca.
Scenariusz wystawy opracował Mikołaj Baliszewski, natomiast pracownia „Dobra Grupa. Konarska – Konarski” zajęła się jej realizacją. Scenografia eksponuje postać mitycznego Pegaza – motyw wykorzystywany zarówno w szkicach Norwida, jak i w eseju Herberta, z tomu „Król mrówek”. „Pegaz jest punktem wyjścia w odniesieniu do antyku jako symbol natchnienia” – zaznaczył Baliszewski.
Autor wystawy podkreśla, że u obu liryków można zauważyć fascynację starożytną Grecją i Rzymem. „Świat starożytny jest narzędziem wyrazu, pozwala opowiedzieć pewną treść. U Norwida w XIX wieku pod postacią zmagań wczesnego chrześcijaństwa z potęgą Cesarstwa, ukryta jest metafora niewoli polskiej. Herbert natomiast ukazuje świat istot, postaci z krwi i kości, które są «przegrane». Jest to świat, którego nie ma, ale jest on dla nas ważny. Wydaje się, że punktem wyjścia tutaj jest empatia” – tłumaczył Baliszewski.
Zaznaczył, że inna jest także rola szkicu u obu poetów. „U Norwida, który stara się być sztukmistrzem, jest to środek ekspresji. Jego rysunki to osobne dzieła, które pośrednio odnoszą się do starożytności. Spostrzega się w nich wyidealizowane spojrzenie na antyk. Dla Norwida studia nad kulturą materialną i archeologią starożytności są etapem w procesie twórczym. Herbert natomiast rysuje dla ćwiczenia, zapamiętania obiektu, skupia się na konturze i szczególe. Jest to swoiste studium przedmiotu, do którego później odnosi się on w pisaniu” – ocenia autor wystawy.
W związku z Nocą Muzeów wystawa w warszawskim Pałacu Krasińskich będzie otwarta 17 maja od godz. 10.00 rano do 1.00 w nocy 18 maja. O godz. 22.00 z interpretacją wierszy obydwu poetów wystąpi Andrzej Ferenc.
Ekspozycję „Norwid – Herbert. Inspiracje Śródziemnomorskie” przygotowała Biblioteka Narodowa w ramach cyklu „Pokaz Skarbu”. Patronat nad nią objął prezydent Lech Kaczyński. Otwarto ją 25 kwietnia w związku z obchodami Roku Zbigniewa Herberta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.