Drukuj Powrót do artykułu

Polska wspomina Jana Pawła II

01 kwietnia 2009 | 14:30 | maj/ ju. Ⓒ Ⓟ

„Pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu” w Radomiu, naukowe seminarium „Bierzmowanie dziejów” w Krakowie, koncert „Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II” w Gdańsku, watry na szczytach polskich gór, apel pamięci w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy czy nocny maraton pływacki w Mościcach k. Tarnowa.

To tylko niektóre spośród licznych wydarzeń, które zaplanowane są na 2 kwietnia, w związku z obchodami 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W całej Polsce w tym dniu odbywać się też będą Msze św. i modlitwy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.

Bydgoszcz – apel pamięci w Areszcie Śledczym

„Apel Pamięci Jana Pawła II” – to tytuł spotkania, które odbędzie się 2 kwietnia w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy. Uroczystość rozpocznie się o godz.15.00 – w godzinie Miłosierdzia Bożego. Podczas apelu więźniowie oraz goście będą mogli usłyszeć w inscenizacji dialog Jezusa z grzeszną duszą oraz ze św. Siostrą Faustyną. Po krótkim występie wszyscy odśpiewają fragment Koronki do Miłosierdzia Bożego.

Ważnym punktem spotkania będzie promocja płyty „Jesteście skazani ale nie potępieni – Jan Paweł II w służbie więźniom – posługa Bractwa Więziennego”. Powstała ona z inicjatywy Tomka, który otrzymał Łaskę nawrócenia w więziennej celi w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy w chwili śmierci Jana Pawła II.

Na płycie znalazły się wypowiedzi osób posługujących wśród więźniów oraz słowa Jana Pawła II wygłoszone do skazanych w Płocku. Jest także świadectwo Tomka oraz skomponowane przez niego piosenki. Krążek, który powstał pod patronatem Instytutu Papieża Jana Pawła II oraz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw będzie rozprowadzany bezpłatnie w zakładach karnych i placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju.

Apel pamięci zakończy reportaż filmowy o nawróconym więźniu Tomaszu.

Częstochowa – „Watra Akademicka”

Forum młodych pt. „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”, Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego w kościele akademickim pw. św. Ireneusza oraz „Watra Akademicka” – złożą się na program obchodów 4. rocznicy śmierci papieża w Częstochowie.

2 kwietnia młodzi zgromadzą się na modlitwie pod przewodnictwem abp. Nowaka, który o godz. 19 w kościele akademickim pw. św. Ireneusza będzie przewodniczył Mszy św. Następnie o godz. 20 na terenie miasteczka studenckiego, na placu między akademikami „Bliźniak” i „Maluch” młodzież będzie się modlić o beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II podczas „Watry Akademickiej”. Także o godz. 21 odbędzie się „Apel Jasnogórski” w kościele pw. św. Jakuba w Częstochowie. Modlitwę poprowadzą m. in. Przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej.

Ponadto, w dniach 3-5 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędzie się Forum Młodych – na temat nadziei.

Gdańsk – „Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II”

O rychłą beatyfikacją papieża modlić się będą gdańszczanie w kościele pw. Opatrzności Bożej na Gdańskiej Zaspie. Msza św. w tej intencji rozpocznie się o godz. 20. Następnie jej uczestnicy przejdą wraz z orkiestrą pod pomnik Papieża – Polaka, gdzie odbędzie się Apel Papieski.

O godz. 21.37 w bazylice archikatedralnej w Gdańsku Oliwie rozpocznie się natomiast koncert „Artyści w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Polskiej filharmonii Bałtyckiej, soliści oraz liczne chóry – m.in. Chór Akademii Morskiej w Gdyni, Chór Kakofonia z Kartuz, Chór Mieszczan Gdańskich, czy Chór Żeński „Gaudium per canto”. Patronat honorowy nad koncertem objął m.in. metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski.

Gorzów Wielkopolski – „Biały Marsz”

2 kwietnia o godz. 18. 30 z katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim wyruszy „Biały Marsz”. Przejdzie ulicami miasta aż do Wzgórza Papieskiego na Plac Jana Pawła II, gdzie 12 lat temu Papież modlił się z mieszkańcami Ziemi Lubuskiej. Teraz znajduje się tam jego pomnik. Uczestnicy tego pochodu przejdą prawie 5-kilometrową trasę, aby na Placu Papieskim zapalić znicze i wziąć udział we Mszy św., którą odprawi biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.

Częścią obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II będzie również spotkanie młodych w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe oraz wykonanie „Wielkiej Mszy Jan Paweł II” Geralda Spitznera w tym samym dniu w gorzowskiej katedrze.

Kalwaria Zebrzydowska – apel Maryjny i „Godzina Światła”

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej uczczą 4. rocznicę śmierci Jana Pawła II biciem klasztornych dzwonów, zapaleniem w domach świec i modlitwą. Uroczysta Mszy św. koncelebrowana będzie sprawowana w sanktuarium 2 kwietnia o godz. 17.00. Po liturgii wierni modlić się będą przy pomniku Ojca Świętego. Zapalą tu znicze i złożą kwiaty. Wieczorem odbędzie się Różaniec i Apel Maryjny z zasłonięciem cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej

O 21.37, podczas „Godziny” Światła”, rozkołyszą się kalwaryjskie dzwony, a mieszkańcy Kalwarii w oknach swoich domów zapalą świece.

Kielce – „Rozpalmy pamięć” i papieska noc muzeów

„Rozpalmy pamięć” – to inicjatywa kieleckiej kurii diecezjalnej i lokalnych mediów dla uczczenia Papieża – Polaka w czwartą rocznicę jego śmierci.

2 kwietnia po Mszy św. w bazylice katedralnej sprawowanej o godz. 18.00 przez biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, na Placu Jana Pawła II wystąpi chór Politechniki Świętokrzyskiej. Następnie podczas projekcji multimedialnej pokazane zostaną fragmenty życiorysu Karola Wojtyły. O godz. 20.15 bp Ryczan poprowadzi różaniec, po czym przewidziano rozważania modlitewne połączone z występem zespołu kleryckiego „Kerygmat”. Następnie zaśpiewają chóry – WSD w Kielcach i z parafii Leszczyny.

Na Placu Artystów od godz.19.00 wystąpią zespoły: ludowy „Górnianecki”, Kerygmat, „Józefowe kwiatki”, Kielecki Teatr Tańca, zespół „Ad hoc” i Marek Tercz. Przewidziano także głośne czytanie fragmentów nauczania Jana Pawła II i słuchanie archiwalnych nagrań. O godz. 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, trębacze w Kielcach i w większych miastach powiatowych w regionie równocześnie zaintonują „Barkę”, a w kościołach rozlegną się dzwony. Organizatorzy apelują o zapalenie lampionów w oknach na znak pamięci o Janie Pawle II. Czuwanie modlitewne zakończy błogosławieństwo.

Od godz. 22 do 24 kieleckie muzea zapraszają na papieską białą noc. Muzeum Historii Kielc przy ul św. Leonarda pokaże film o papieżu, Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało koncert Małgorzaty Biesagi i wystawę prac plastycznych z konkursu na wspomnienie o papieżu. Okolicznościowe imprezy przygotowały także Filharmonia Świętokrzyska, Muzeum Narodowe, Muzeum Diecezjalne, kino Moskwa, WDK, Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje premierę studencką sztuki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego.

W ramach inicjatywy „Rozpalmy pamięć” podobne wydarzenia odbędą się w całym regionie świętokrzyskim, w większych gminach i miastach powiatowych.

Kraków – „Bierzmowanie dziejów”

Krakowskie obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się już 29 marca w kościele św. Katarzyny, gdzie odbył się koncert „Jan Paweł II – Santo Subito”. Zostanie on powtórzony 2 kwietnia w kościele Najświętszego Salwatora.

Tego dnia o 8.00 rano w katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza św. w intencji wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W tej samej intencji krakowianie będą modlili się podczas Mszy św. o godz. 18.00 w kościele św. Piotra i Pawła.

Przed południem w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” odbędzie się sympozjum naukowe „Bierzmowanie dziejów. 30. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”. Prelegenci będą omawiali kontekst społeczno-polityczny i eklezjalny pielgrzymki oraz jej etyczne przesłanie. W samo południe pod Pomnikiem Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się modlitwa i złożenie kwiatów.

O 20.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne pod Papieskim Oknem oraz koncert „Szukałem Was”, inspirowany słowami testamentu Jana Pawła II. Na 2 kwietnia zaplanowano także inaugurację nowego katolickiego portalu społecznościowego www.franciszkanska3.pl.

Licheń – zwiedzanie papieskich apartamentów

2 kwietnia, od samego rana pielgrzymi będą mogli zwiedzać w licheńskim Sanktuarium bibliotekę oraz apartamenty, w których papież Jan Paweł II mieszkał w 1999 roku. Pokój dzienny, sypialnia, kaplica wyglądają tak, jak w dniach 6-8 czerwca 1999 roku, kiedy Ojciec Święty odwiedził licheńskie Sanktuarium. Przeróbce uległa jedynie jadalnia, w której mieści się teraz biblioteka. Marianie gromadzą tam zbiory związane z papieżem – książki jego autorstwa, pamiątkowe medaliony, programy pielgrzymek. Pozostawili również dary przekazane przez papieża gospodarzom Sanktuarium – różaniec z pereł, kielich z pateną, stułę, piuskę z podpisem, lekcjonarz i mitrę. Apartamenty będzie można zwiedzać już od godziny 10:00 do 18:00 w niewielkich grupach wraz z przewodnikiem.

Wieczorem, o godz. 19 w licheńskiej bazylice odbędzie się Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, a o 21 – Apel Maryjny. O 21.37 przy pomniku Jana Pawła II w pobliżu bazyliki zapalone zostaną znicze i lampiony.

Łódź – honorowe oddawanie krwi

Do ofiarnego świętowania zachęca łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym. W rocznicę śmierci Jana Pawła II organizuje bowiem akcję „Krew dla Jezusa”. W jej ramach chętni będą mogli honorowo oddać krew. „Papieskie” ambulatorium będzie czynne w godz. 14.30-17.45 w Sali Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 60.

Diecezjalne obchody rocznicy rozpoczną się o godz. 18.00 w łódzkiej katedrze. Mszy świętej o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy Papieża-Polaka przewodniczyć będzie abp Władysław Ziółek. Po liturgii odbędzie się czuwanie modlitewne, które zakończy się o godz. 21.37 odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i „Barki” przy pomniku Jana Pawła II.

Uczniowie szkół noszących imię Jana Pawła II 2 kwietnia wezmą udział w misterium „O Janie Pawle II” w łódzkim sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po przedstawieniu, o godz. 21.37 młodzież uczestniczyć będzie we Mszy świętej, a potem w liturgii światła przy Krzyżu Misyjnym.

Melomani będą mogli uczestniczyć o godz. 19.00 w Koncercie Papieskim w łódzkiej filharmonii. „Requiem” Andrew Lloyd Webera wykonają Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego oraz soliści: sopranistka Dorota Wójcik, tenor Paweł Skałuba i Jędrzej Suchan – sopran chłopięcy. Impreza zainauguruje Łódzką Wielkanoc Muzyczną.

Łuków w diecezji siedleckiej – rekordowy biling

Z okazji 4. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II, 2 kwietnia, o godz. 19.45 w Łukowie pod papieskim pomnikiem zostanie zaprezentowany najdłuższy rachunek telefoniczny świata, liczący blisko 900 stron. Biling jest wynikiem pracy woluntariuszy projektu www.pozytywnego.pl, którzy co miesiąc w ramach działania portalu rozsyłają około 300 000 SMS-ów z fragmentem Biblii, myślą świętego oraz newsem ewangelizacyjnym.

Najdłuższy rachunek świata będzie promował nową inicjatywę związaną z Janem Pawłem II: Encyklika Papieża na Twoim telefonie! Rachunek został zgłoszony do księgi Rekordów Guinnesa.

Podhale i Beskidy – watry na szczytach gór

Wieczorem, 2 kwietnia, w godzinie śmierci Jana Pawła II na szczytach polskich gór zapłoną ogniska – watry pamięci.

Jak zawsze w Leśnicy-Groniu koło Bukowiny Tatrzańskiej odbędzie się koncert zatytułowany „Na Was zawsze można liczyć” w hołdzie Janowi Pawłowi II. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godzinie 12 w kościele parafialnym w Groniu. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem Jana Pawła II. Później w miejscowej remizie odbędzie się koncert i rozstrzygnięcie konkursów plastycznych poświęconych papieżowi. Wieczorem o godz. 20.30 górale z Leśnicy wyjdą na Wierch Stefański w uroczystej procesji z pochodniami. Na szczycie, dokładnie w godzinę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, wspomną tamte chwile minutą ciszy.

W Zakopanem 2 kwietnia o godz. 20.15 w kościele Świętego Krzyża wystąpi z koncertem „Totus Tubus” Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner. W programie koncertu znajdą się m.in. „I Litania ostrobramska” Stanisława Moniuszki. W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach o 21.37 rozpocznie się specjalne nabożeństwo, zostanie zapalona także warta. Podczas modlitwy nie zabraknie kapeli góralskiej.

W Nowym Targu 2 kwietnia wieczorem uroczystości upamiętniające odejście Jana Pawła odbędę się w parafii „Na Równi Szafarskiej” – której w przyszłości patronem może być Papież – Polak. O godzinie 20 zapłonie watra przygotowana przez Związek Podhalan. Uroczystości odbędą się także na nowotarskim lotnisku, gdzie papież 30 lat temu spotkał się z góralami. O godz. 20.30 zostanie tam odprawiona Msza św.

O godz. 19.00 w sanktuarium na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym odprawiona zostanie Msza św. w intencji jego beatyfikacji. Po liturgii górscy pielgrzymi odmówią Różaniec, Apel Jasnogórski, przejdą w procesji światła i zapalą na Groniu Płomień Pamięci.

Poznań – Eucharystia w najstarszej katedrze w Polsce

Msza święta w bazylice archikatedralnej w Poznaniu – gdzie modlił się Jan Paweł II – będzie głównym punktem obchodów w archidiecezji poznańskiej przypadającej we czwartek czwartej rocznicy śmierci Ojca Świętego. Uroczystą liturgię odprawi arcybiskup Stanisław Gądecki. Wierni będą modlić się o jak najszybszą beatyfikację i kanonizację Papieża, który w 1983 roku odwiedził tę najstarszą na ziemiach polskich katedrę.

Pamięć Ojca Świętego poznaniacy uczczą też Apelem Jasnogórskim pod stojącym na Placu Katedralnym pomnikiem Papieża oraz czuwaniem modlitewnym pod Krzyżem Papieskim na Łęgach Dębińskich – gdzie 26 lat temu Jan Paweł II odprawił w Poznaniu Mszę. Od śmierci Ojca Świętego poznaniacy spotykają się w tym miejscu każdego drugiego dnia miesiąca.

Radom – „Pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu”

Radomskie uroczystości upamiętniające rocznicę śmierci Jana Pawła II rozpoczną się 2 kwietnia o godz. 18.00 w katedrze Mszą św. celebrowaną przez bp. Zygmunta Zimowskiego. Następnie uczestnicy przejdą z pochodniami, świecami i białymi wstążkami przez miasto na ulicę Jana Pawła II, która późnym popołudniem zostanie wyłączona z ruchu kołowego. Tam na specjalnie wzniesionej scenie aktorzy i chórzyści wystąpią w spektaklu słowno-muzycznym poświęconym Papieżowi.

„Pop-oratorium o Bożym Miłosierdziu” w wykonaniu zespołu Lumen oparte będzie na dzienniczku św. siostry Faustyny. Muzykę skomponował Zbigniew Małkowicz. W koncert zaangażowała się również Radomska Orkiestra Kameralna i 5 miejscowych chórów oraz aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu, którzy m.in. czytać będą teksty Jana Pawła II nt. Bożego Miłosierdzia.

Punktualnie o godz. 21.37 zgasną latarnie uliczne i zabrzmią dzwony radomskich kościołów. Zgromadzeni zaś wspólnie odśpiewają ulubioną pieśń Ojca Świętego – „Barkę”.

Tarnów – nocny maraton pływacki

O 21. 37, w czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej zabrzmią dzwony. Mieszkańcy Tarnowa i okolic spotkają się 2 kwietnia już o godz. 20.00 w Alejach Jana Pawła II. Trzymając w rękach lampiony przejdą na plac przy kościele pw. Błogosławionej Karoliny Kózkówny, gdzie Jan Paweł II gościł w 1987 r. O godz. 20.30 zostanie tam odprawiona Msza św.

Uroczystości odbędą się także w Starym Sączu, który Jan Paweł II odwiedził w 1999 r. Przy papieskim ołtarzu już o godzinie 10.00 zgromadzi się młodzież. Z koncertem wystąpi zespół „Porozumienie”. Mszy św. o godzinie 11.30 będzie przewodniczył tarnowski bp pomocniczy Wiesław Lechowicz. O godz. 18.30 przy kościele św. Elżbiety w Starym Sączu rozpocznie się Droga Krzyżowa. Wierni, którzy zgromadzą się przy papieskim ołtarzu będą uczestniczyć we Mszy, która rozpocznie się o godzinie 20.00. Po jej zakończeniu odbędzie się nabożeństwo Drogi światła, a o 21.37 zabrzmi „Barka”.

Pamięć Jana Pawła II uczczona zostanie także podczas nocnego maratonu pływackiego. Jego uczestnicy przez całą noc z 2/3 kwietnia na basenie Unii Tarnów w Mościcach przepłyną w sumie 26 km 516 metrów, co ma oznaczać długość pontyfikatu, czyli 26 lat, pięć miesięcy i 16 dni.

Pływanie rozpocznie się o godz. 21.37, dokładnie w godzinę śmierci papieża i potrwa do piątej nad ranem. Udział zapowiedzieli mieszkańcy Tarnowa, Nowego Targu, Gorlic, Ryglic i Krakowa. Podczas imprezy atmosfera jest wyjątkowa: ludzie zapalają na basenie znicze, słuchają pieśni religijnych i wspominają Jana Pawła II. Rok temu w memoriale uczestniczyło 700 osób. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwać będą ratownicy i lekarz. Nie trzeba wcześniej się zapisywać. Minimalny dystans wyznaczony do przepłynięcia to 50 metrów. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom.

Wadowice – Droga Krzyżowa obok domu Wojtyłów

Uroczysta Eucharystia na wadowickim Rynku będzie kulminacyjnym punktem obchodów 4. rocznicy śmierci Jan Pawła II w jego rodzinnym mieście. Wieczornej Mszy św. w intencji beatyfikacji papieża-Polaka będzie przewodniczył 2 kwietnia krakowski biskup pomocniczy Józef Guzdek.

Wcześniej ulicami miasta przejdzie procesja Drogi Krzyżowej, która wyruszy o 19.00 spod kościoła pw. św. Piotra Apostoła do bazyliki Ofiarowania NMP, obok Domu Rodzinnego Wojtyłów.Przed południem na Rynku modlić się będą uczniowie szkół powiatu wadowickiego. Przygotują oni okolicznościowy program poetycko artystyczny. O 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, trębacz zagra „Ciszę”.

Warszawa – czuwanie na Placu Piłsudskiego

Pod hasłem „Miłość wam wszystko wyjaśni” odbywać się będą warszawskie obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Hasło jest parafrazą słów z wiersza Karola Wojtyły „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Obchody rocznicy śmierci Ojca Świętego rozpoczną się 2 kwietnia o godzinie 16.00. Na telebimach na Placu Piłsudskiego zostaną wyemitowane filmy ze wspomnieniami osób, które osobiście znały Karola Wojtyłę a potem papieża Jana Pawła II (m.in. Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kolberger, abp Kazimierz Nycz, Kazimierz Korbut-Orzechowski, prof. Andrzej Zieliński). Filmy zostały ułożone tematycznie, według klucza: Wujek, Apostoł, teatr, wybór na papieża. W tym samym czasie na Placu Piłsudskiego do godz. 22.00 trwać będzie kwesta na rzecz Fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”.

O godzinie 20.00 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Po jej zakończeniu zgromadzeni na placu wierni wezmą udział w czuwaniu, podczas którego usłyszą fragmenty „Dzienniczka św. Faustyny”, a także będą mogli uczestniczyć w modlitwie, którą poprowadzą abp Nycz i ks. Bogdan Bartołd. O godzinie 21.37 nastąpi uroczyste zapalenie pamiątkowego znicza.

Tegoroczne obchody rocznicowe będą też okazją do przeżyć kulturalnych. W Muzeum Narodowym w Warszawie 4 kwietnia o godz. 19.00 rozpocznie się uroczysty koncert „Miłość wam wszystko wyjaśni”, podczas którego Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej oraz chóry: Bazyliki Archikatedralnej i Centrum JPII wykonają utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Tomasza Matlakiewicza.

4. rocznicy śmierci Ojca Świętego towarzyszy również wydanie przez Centrum Myśli Jana Pawła II książek: „Czas zatrzymany. 1-8 kwietnia” Jakuba P. Kulawczuka oraz „Dialog o wartości człowieka”, którą napisali Angelo Scola i Giovanni Reale. Pierwsza książka odtwarza ostatnie dni życia i pogrzeb Jana Pawła II, „Dialog …” natomiast jest dyskusją autorów o sensie życia w postmodernistycznej rzeczywistości.

Centrum Myśli Jana Pawła II – główny organizator warszawskich obchodów – uruchomiło także specjalną stronę internetową www.centrumjp2.pl/2kwietnia. Jest to miejsce wymiany myśli, umożliwiające każdemu osobistą wypowiedź na temat, kim był dla niego Jan Paweł II.

Wrocław – „Marsz dla Jezusa”

W Wrocławiu diecezjalne obchody 4. rocznicy odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca rozpocznie konferencja wspomnieniowa w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pt. „Widziany z Wrocławia”. Sesja rozpocznie się o godz. 11.00 promocją książki „Do Wrocławia przybywałem wiele razy…” i prezentacją archiwalnych filmów z wizyt Papieża Polaka we Wrocławiu. Następnie o związkach Jana Pawła II z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem będą mówili kolejno ks. prof. Jan Krucina, ks. prof. Antoni Kiełbasa SDS, kard. Henryk Gulbinowicz, bp Edward Janiak, ks. prof. Stanisław Olejnik. Spotkanie zakończy wystąpienie abp. Mariana Gołębiewskiego pt. „Co nam zostawił Jan Paweł II?”

Wieczornej Mszy św. w intencji beatyfikacji Jana Pawła II w katedrze przewodniczyć będzie abp Marian Gołębiewski. Homilię wygłosi bp Andrzej Siemieniewski. Następnie spod katedry wyruszy „Marsz dla Jezusa w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Uczestnicy marszu ze świecami w ręku przejdą ulicami miasta, przez Rynek do bazyliki św. Elżbiety, gdzie odbędzie się uroczysty apel w godzinę śmierci Papieża.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.