Ponad 306 tys. zł dla hospicjum – finał 22. edycji „Pól Nadziei”
22 czerwca 2026 | 18:22 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Fot. Diecezja Bielsko-ŻywieckaPonad 306 tys. zł zebrano podczas 22. edycji programu „Pola Nadziei” na rzecz Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Finał dorocznej akcji charytatywnej odbył się 22 czerwca w kościele NMP Królowej Polski, gdzie podczas nabożeństwa ekumenicznego dziękowano wszystkim zaangażowanym w pomoc dla osób terminalnie chorych. Uroczystość zakończyło wręczenie pucharów i podziękowań placówkom edukacyjnym uczestniczącym w programie.
Nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Greger. Spotkanie rozpoczął ks. Grzegorz Jabłonka SDS, superior salwatoriańskiej wspólnoty zakonnej w Bielsku-Białej. Ewangelię odczytał kapelan hospicjum ks. Piotr Schora SDS, a całość prowadziła prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Grażyna Chorąży.
W homilii biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej nawiązał do ewangelicznego wezwania, by nie osądzać innych ludzi. Zwrócił uwagę, że człowiek często łatwiej dostrzega błędy bliźnich niż własne słabości.
– Nie takie jest pragnienie Jezusa, abyśmy dla siebie nawzajem byli sędziami. Nasza ocena sytuacji jest często pozbawiona obiektywizmu, fragmentaryczna i niepełna. Tymczasem sprawiedliwość powinna prowadzić nas do miłości, bez której żadna akcja dobroczynna nie jest możliwa – podkreślił hierarcha.
Bp Greger zaznaczył, że działalność charytatywna wyrasta z wrażliwości na drugiego człowieka i gotowości niesienia pomocy cierpiącym. Życząc uczestnikom udanych wakacji, wyraził nadzieję na kolejne spotkanie podczas inauguracji następnej edycji akcji.
Podsumowując program, Grażyna Chorąży przypomniała, że „Pola Nadziei” są prowadzone od 2004 roku, czyli od początku działalności Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, samorządów i darczyńców udało się nie tylko wybudować, ale również prowadzić hospicjum stacjonarne i domowe.
Jak poinformowała, w tegorocznej edycji uczestniczyło 56 szkół z Bielska-Białej, Czechowic-Dziedzic, Żywca oraz okolicznych gmin. Uczniowie i nauczyciele organizowali kiermasze, loterie fantowe, przedstawienia, kawiarenki, sprzedaż kalendarzy oraz zbiórki środków higienicznych i opatrunkowych.
– Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, katechetów i nauczycieli pozyskaliśmy w trakcie 22. edycji programu 306 630 zł, co znacząco ułatwiło funkcjonowanie hospicjum – podkreśliła prezes stowarzyszenia.
Przypomniała również, że hospicjum dysponuje 28 miejscami dla pacjentów, a od chwili otwarcia we wrześniu 2016 roku objęło opieką ponad 1510 chorych w hospicjum stacjonarnym oraz ponad 2000 osób w hospicjum domowym. Placówka utrzymuje się głównie dzięki ofiarności darczyńców, ponieważ środki publiczne pokrywają jedynie część kosztów działalności.
Budowę bielskiego hospicjum stacjonarnego zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy parafii księży salwatorianów. Placówka ruszyła 10 lat temu.
„Pola Nadziei” to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los ciężko chorego człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.


