Episkopat
Tajemnica Krzyża jest źródłem nadziei i nowego życia
Ponad tysiąc lat temu, w przepowiadaniu Ewangelii i w męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, na tej ziemi objawiła się tajemnica Krzyża i jego moc. Była ona źródłem nadziei. Była źródłem nowego życia – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii Mszy Świętej, której przewodniczył w kościele Krzyża Świętego w Łomży, na rozpoczęcie drugiego dnia obrad 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Przewodniczący KEP: niech kolejne 100-lecie diecezji łomżyńskiej będzie czasem odważnych świadków Chrystusa
O potrzebie odnowienia wiary, trosce o chrześcijańską tożsamość oraz odpowiedzialności za przyszłość Kościoła mówił abp Tadeusz Wojda podczas jubileuszowej Eucharystii z okazji 100-lecia diecezji łomżyńskiej. Przewodniczący KEP wyraził pragnienie, aby kolejne 100 lat jej dziejów było „czasem nowych świętych, nowych powołań, żywych rodzin, gorliwych wspólnot i odważnych świadków Chrystusa”. Eucharystia sprawowana była w poniedziałek w łomżyńskiej katedrze na zakończenie pierwszego dnia 405. Zebrania Plenarnego KEP.
Bp Grzybowski poinformował o wdrażaniu Synodu o synodalności na kontynencie europejskim
O niedanym spotkaniu Europejskiego Kontynentalnego Zespołu Synodalnego działającego w ramach Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) poinformował w trakcie 405 Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łomży biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Jacek Grzybowski. Wspominany organ gromadzi przedstawicieli episkopatów z całej Europy, zajmując się między innymi realizacją Synodu o Synodalności zainicjowanego przez papieża Franciszka.
W Łomży rozpoczęło się 405. Zgromadzenie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Głównymi tematami obrad 405 Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będą ewangeliczno-katechetyczny wymiar parafii oraz polska recepcja posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.
Obsługa medialna 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
W związku z 405. Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 8-10 czerwca 2026 roku w Łomży, planowane są spotkania z dziennikarzami.
Rada KEP ds. Społecznych zachęca do lektury encykliki „Magnifica humanitas”
Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza polityków, przedsiębiorców, naukowców i wychowawców do wnikliwej lektury encykliki „Magnifica humanitas” – czytamy w opublikowanym dziś, 2 czerwca 2026 r., przesłaniu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych. Jej członkowie podkreślają, że encyklika Leona XIV może stać się przewodnikiem w czasach głębokich przemian cywilizacyjnych.
Rada KEP ds. Migrantów i Uchodźców krytycznie o antyukraińskich nastrojach w Polsce
O najważniejszych wyzwaniach związanych z migracjami i formowaniem katolickich sumień zgodnie z chrześcijańskim nakazem „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie” (Mt 25, 35), rozmawiano podczas roboczego spotkania Rady KEP ds. Migrantów i Uchodźców. Obradom, które odbyły się 1 czerwca w Warszawie, przewodniczył bp Krzysztof Zadarko. Rada „z przykrością odnotowała i jednoznacznie potępiła incydenty, świadczące o narastającej niechęci wobec przebywających w Polsce osób z Ukrainy” – czytamy w przesłanym KAI komunikacie po spotkaniu.
W przyszłym tygodniu 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
Parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym, katecheza parafialna, a także recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia – to główne tematy 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca br. w Łomży.
Biskupi o Akcji Katolickiej: szkoła wiary i świętości
Akcja Katolicka stała się dla wielu szkołą wiary, modlitwy, apostolstwa i świętości – napisali biskupi w liście pasterskim z okazji 30. rocznicy reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Zachęcili w nim również do włączenia się w dzieła podejmowane przez to stowarzyszenie.
Apel do rządzących ws. edukacji zdrowotnej: jesteśmy otwarci na dialog ale usłyszcie też głos ludzi wierzących!
– Nie jesteśmy przeciwko nauce o zdrowiu. Sprzeciwiamy się takiej formie edukacji zdrowotnej, która narzuca określone światopoglądowe treści i to takie, z którymi się nie zgadzamy. Jesteśmy otwarci na dialog, po to by wypracować rozwiązanie, pod którym moglibyśmy się wszyscy podpisać – mówili uczestnicy konferencji prasowej nt. propozycji podstawy programowej przedmiotu „Edukacja zdrowotna”. Apelowali o porozumienie ponad podziałami i o to, by rządzący chcieli usłyszeć również głos ludzi wierzących. Konferencja odbyła się dziś w siedzibie Sekretariatu KEP.


