Episkopat
Sekretarz generalny KEP spotkał się z biskupem Tallina i biskupem Helsinek
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak spotkał się w środę 27 maja w Warszawie z bp. Philippe Jourdanem z Tallinna oraz z bp. Raimo Goyarrolą z Helsinek. Biskupi przyjechali wyrazić wdzięczność Kościołowi w Polsce za polskich kapłanów posługujących w ich krajach.
Jubileusz 25-lecia kapłaństwa ekonoma KEP
– Całe swoje życie i kapłaństwo odczytuję w perspektywie Bożej opatrzności – powiedział ks. Marcin Kokoszka, ekonom Konferencji Episkopatu Polski obchodzący dziś 25-lecie święceń kapłańskich. Z tej okazji w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Marczaka, sekretarza generalnego KEP .
Stanowisko Rady KEP ds. Rodziny ws. ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa
Małżeństwo kobiety i mężczyzny posiada wyjątkowe znaczenie społeczne, antropologiczne i duchowe, dlatego debata dotycząca jego miejsca w porządku prawnym i społecznym powinna być prowadzona z odpowiedzialnością, spokojem oraz autentyczną troską o dobro wspólne – apelują biskupi w Stanowisku Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny w sprawie ochrony konstytucyjnego rozumienia małżeństwa.
Bp Wróbel: Czy w przypadku ciąży bliźniaczej można powiedzieć, że „jedno dziecko wystarczy”?!
– Czy w przypadku ciąży bliźniaczej można powiedzieć, że „jedno dziecko wystarczy”?! – zapytuje bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych. W komentarzu dla KAI biskup odnosi się do opublikowanych ostatnio w mediach informacji nt. pomocy w selektywnej aborcji jednego z bliźniąt.
Sekretarz Generalny KEP spotkał się z prof. Gabriellą Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia
W środę 20 maja br. sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak spotkał się z prof. Gabriellą Gambino. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia przebywa w Polsce na zaproszenie dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP ks. Roberta Wielądka.
W Krzeszowicach spotkali się rzecznicy zakonni
W dniach 18-20 maja br., w Misjonarskim Ośrodku Formacyjno-Rekolekcyjnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo „Vincentinum” w Krzeszowicach, odbyło się spotkanie rzeczników prasowych reprezentujących różne zakony i zgromadzenia zakonne z całej Polski. Poprowadził je rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Słowo Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Rolników z okazji wspomnienia św. Izydora
Wszystkich Polaków proszę, by cenić pracę polskich rolników. Oni ciężko pracują, by nam nie brakło chleba – zaapelował delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników bp Leszek Leszkiewicz w Słowie z okazji wspomnienia św. Izydora, patrona rolników (15 maja). Poprosił także, by nie marnować żywności.
W Warszawie obradowała Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
W dniach 11-12 maja 2026 roku odbyło się w Warszawie kolejne zebranie Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Pracom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
Pogrzeb abp. Józefa Michalika w Przemyślu
– Nie bał się trudnych tematów. Miał odwagę mówić prawdę, nawet gdy była ona niewygodna – powiedział w homilii abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas Eucharystii pogrzebowej abp. Józefa Michalika sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Modlitwie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski i wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.
Przewodniczący Episkopatu: Kościół w Polsce trwa przy Ojcu Świętym w jedności serc i modlitwy
Zapewniamy o naszej duchowej bliskości, o wierności jego nauczaniu oraz o gotowości do wspólnego podążania drogą Ewangelii – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św., której przewodniczył 7 maja br. w warszawskim kościele Najświętszego Zbawiciela z okazji pierwszej rocznicy wyboru papieża Leona XIV. Poprosił także Nuncjusza Apostolskiego w Polsce o przekazanie Ojcu Świętemu, że „oczekujemy go z radością i nadzieją”.


