„Potestas regia et Christianitas” – konferencja historyczna w Gnieźnie
26 maja 2025 | 15:37 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ

O państwie i Kościele doby pierwszych Piastów rozmawiają w Gnieźnie historycy z różnych ośrodków naukowych m.in. uniwersytetów: warszawskiego, wrocławskiego, poznańskiego, rzeszowskiego, instytutów PAN i UKSW. Na zakończenie konferencji Mszę św. dla jej uczestników odprawi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Konferencja rozpoczęła się 26 maja i potrwa dwa dni. Uczestników gości gnieźnieńskie Centrum Edukacyjno-Formacyjne, a wstęp na wszystkie wykłady jest wolny. W poniedziałkowych sesjach, oprócz prelegentów i zaproszonych gości, uczestniczyła także młodzież z gnieźnieńskich liceów. W imieniu Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który patronuje przedsięwzięciu, obecnych witał bp Radosław Orchowicz.
„Oto jesteśmy w mieście, które 1025 lat temu było świadkiem zjazdu-synodu, podczas którego przedstawiciel papieża, w obecności cesarza Ottona III oraz księcia Bolesława Chrobrego ogłosił powstanie metropolii kościelnej, obejmującej całą Polskę” – przypomniał biskup pomocniczy gnieźnieński.
„Oto jesteśmy w mieście – kontynuował – które 1000 lat temu przeżywało pierwszą koronację królewską, której dostąpił u kresu swojego życia Bolesław Chrobry, a po jego śmierci syn władcy, Mieszko II. Przeżywając te szczególne okoliczności, archidiecezja gnieźnieńska podejmuje już od ubiegłego roku liczne inicjatywy duchowe, kulturalne i naukowe, by czerpać z tego przebogatego skarbca historii” – mówił bp Orchowicz.
W dwudniowym programie zaplanowano kilkanaście wystąpień z różnych dziedzin badań nad epoką Bolesława Chrobrego i wczesnym średniowieczem. Blok poniedziałkowy otworzył wykład prof. Stanisława Rosika z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Od chrztu do korony – władza i Kościół w monarchii pierwszych Piastów”.
Oprócz wystąpień historyków z Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Lublina i Wilna przewidziano także referaty gnieźnieńskich specjalistów: archeologa dr. Tomasza Janiaka nt. gnieźnieńskiego ośrodka grodowego w czasach Bolesława Chrobrego oraz ks. dr. Michała Sołomieniuka, dyrektora Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, nt. gnieźnieńskiego Codexu pretiosus z XI wieku.
Na zakończenie dwudniowych obrad uczestnicy konferencji spotkają się w katedrze gnieźnieńskiej na Mszy św., której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Organizatorami konferencji są: Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, Pracownia Badań nad Wczesnymi Dziejami Europy Środkowej – Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.