Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: II Forum Ewangelizacyjne

08 listopada 2015 | 10:00 | bt Ⓒ Ⓟ

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod hasłem „Wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16), odbyło się II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej. Uczestniczyło w nim blisko 700 osób. Wydarzenie to miało pokazać, że każda parafia może być jednocześnie parafią ewangelizowaną i ewangelizującą.

Jak stwierdził w rozmowie z KAI ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii, a jednocześnie moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) „Wspólnota św. Barnaby” i jeden z organizatorów Forum, w Kościele dzieje się bardzo wiele dobrych rzeczy, również w archidiecezji poznańskiej. – I to chcieliśmy w czasie Forum pokazać. Nie miało ono jednak tylko charakteru intelektualnego czy praktycznego, ale przede wszystkim wymiar duchowy. Sami musimy mieć bowiem doświadczenie bliskości z Jezusem, doświadczenie wiary, by móc podejmować ewangelizację – zauważył ks. Szlachetka.

Stąd oprócz konferencji, uczestnicy Forum modlili się razem wielbiąc Boga. Na Targach zorganizowano również kaplicę, gdzie cały czas wystawiony był Najświętszy Sakrament i gdzie zawsze ktoś czuwał na modlitwie. Punktem centralnym wydarzenia była natomiast Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Uczestniczył w niej, w związku z obchodzonym 8 listopada Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym, patriarcha Grzegorz III Laham z Syrii, zwierzchnik Greckiego Katolickiego Kościoła Melchickiego.

W swoim słowie skierowanym do uczestników Forum, metropolita poznański podziękował wszystkim, którzy podjęli zaproszenie i wzięli udział w tym wydarzeniu. − Sami kapłani nie są bowiem w stanie poprowadzić dzieła ewangelizacji, które wy jako świeccy podejmujecie pośród swoich codziennych czynności, w środowiskach, w których żyjecie i pracujecie. Wszyscy mają powołanie kapłaństwa powszechnego, a co za tym idzie uświęcania świata i skierowania go ku większej chwale Boże – mówił arcybiskup.

Podczas bloku konferencji prelegenci przybliżyli czym w ogóle jest ewangelizacja i co powinno po niej nastąpić. Bp Damian Bryl, przewodniczący Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w poznańskiej Kurii, przypomniał, że zapraszając ludzi do wspólnoty z Jezusem, stajemy się odpowiedzialni za tych, którym głosimy Dobrą Nowinę. − Ewangelizacja prowadząca do wyznania wiary w Jezusa jako Bożego Syna nie jest bowiem kresem, ale początkiem drogi. Trzeba, żebyśmy mądrze towarzyszyli ludziom przez nas ewangelizowanym na ich drodze wzrostu duchowego. A możemy towarzyszyć innym w drodze rozwoju tylko wtedy, jeśli sami się rozwijamy – mówił biskup podkreślając, że we zroście tym pomagają nam wspólnoty. − To duże zaniedbanie, jeśli tylko ewangelizujemy i pozostawiamy ludzi w parafiach samych – stwierdził.

− Pamiętajmy też, że pierwszym dającym duchowy wzrost jest Duch Święty, a naszą rolą jest to, byśmy przede wszystkie pozwolili Jemu działać, byśmy byli otwarci na Jego działanie. Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno trudzą się ci, którzy go wznoszą – podkreślił bp Bryl.

Jak zauważył z kolei w rozmowie z KAI kolejny z prelegentów, bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, twórca wielu inicjatyw ewangelizacyjnych, m.in. „Przystanku Jezus”, współczesny człowiek ma dostęp do mnóstwa informacji, w których często nie umie się odnaleźć. − Kiedy czegoś doświadczy, przeżyje, coś stanie się jego własnością, wówczas, jak potwierdzają badania, jego pewność tego doświadczenia jest bliska pewności prawd fizycznych. Z tego też powodu potrzebujemy przede wszystkim świadków Dobrej Nowiny. Natomiast tradycyjny sposób głoszenia Ewangelii, czyli katechizowanie i zakładanie, że człowiek pojawiający się w przestrzeni Kościoła ma wiarę, to kompletnie błędne założenie – tłumaczył biskup dodając, że człowiek ten może być religijny, ale nie ma osobistego doświadczenia wiary, stąd w konfrontacji ze współczesnym światem nie jest w stanie wytrwać przy Chrystusie.

− Dlatego trzeba ludzi wprowadzać w takie bardzo osobiste doświadczenie Chrystusa. A to z kolei musi doprowadzić także do zmiany pewnych form działalności Kościoła. Do tego jednak są przede wszystkim potrzebni ludzie przekonujący innych przez świadectwo swojego życia. To zmusza przeciętną polską parafię czy diecezję do przeorientowania w swoich działaniach. Nie chodzi tu jednak o dostarczanie ludziom jakichś emocjonalnych przeżyć, ale o doświadczenie wiary – wyjaśniał bp Dajczak.

Organizatorzy Forum tak zaplanowali jego przebieg, by mówiąc o metodach ewangelizacji, które przenikają się z duszpasterstwem, przedstawić jednocześnie, jak funkcjonują one w praktyce. Dlatego po części teoretycznej zorganizowano warsztaty, podczas których zaprezentowano ponad dwadzieścia różnych narzędzi wykorzystywanych w ewangelizacji, jak również sprawdzone przez parafie rozwiązania, takie jak np. diakonijny model Parafialnej Rady Duszpasterskiej, Roczna Szkoła Animatora Młodzieży, ewangelizacja billboardowa, Kino z wartościami czy Niedziela Ewangelizacyjna.

Podczas tego wydarzenia swoimi doświadczeniami w dziedzinie ewangelizacji podzieliło się również dziesięć wybranych parafii archidiecezji. Ich przedstawiciele opowiedzieli o tym, jak np. organizują parafialne kino, kawiarenkę czy koncerty, ale także jak wygląda współpraca między grupami duszpasterskimi czy jakie są owoce Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie.

II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej zakończyło się późnym wieczorem wspólną modlitwą uwielbienia, podczas której proszono także Boga m.in. o rozpalenie ducha i mądrości w ewangelizacji.

Podmiotem wykonawczym Forum była poznańska Fundacja Pro Publico, wspierająca parafie w ich działalności duszpasterskiej, oraz Szkoła Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Barnaby”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Poznań: II Forum Ewangelizacyjne

03 października 2015 | 17:57 | bt Ⓒ Ⓟ

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 7 listopada odbędzie się II Forum Ewangelizacyjne Archidiecezji Poznańskiej. Na jego hasło wybrano wezwanie Jezusa „Wy dajcie im jeść” (Mt 14, 16). Wydarzenie to jest próbą odpowiedzi na pytania o to, jak podejmować działalność ewangelizacyjną w parafiach i jakie wykorzystywać do tego narzędzia.

Poznańskie Forum Ewangelizacyjne, drugie tego typu wydarzenie zorganizowane na terenie archidiecezji po trzyletniej przerwie, przygotowywane jest z myślą o wspólnotach parafialnych. − Poprzez jego organizację chcemy pokazać, że każda parafia może być jednocześnie parafią ewangelizowaną i ewangelizującą – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii oraz moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji (SNE) „Wspólnota św. Barnaby”. Dodał, że Forum będzie okazją do zapoznania się z doświadczeniami wybranych parafii archidiecezji. Ich przedstawiciele opowiedzą nie tylko o tym, jak organizują parafialne kino, kawiarenkę czy koncerty, ale także jak wygląda współpraca między grupami duszpasterskimi czy jakie są owoce Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie.

W części warsztatowej Forum zaprezentowane zostaną natomiast różnorodne narzędzia wykorzystywane w ewangelizacji, jak również sprawdzone przez parafie rozwiązania, takie jak np. diakonijny model Parafialnej Rady Duszpasterskiej czy Niedziela Ewangelizacyjna. Ze wszystkimi przedstawionymi treściami będzie się można również zapoznać dzięki publikacji zatytułowanej „Pięć chlebów i dwie ryby”, którą otrzyma każdy z uczestników wydarzenia.

Podczas Forum konferencje wygłoszą bp Edward Dajczak z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. dr Mirosław Tykfer, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” oraz bp Damian Bryl, przewodniczący Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego w poznańskiej Kurii, który bardzo mocno wspiera organizację tego wydarzenia. Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania: dlaczego Kościół potrzebuje ewangelizacji, czym w ogóle jest ewangelizacja i co powinno po niej nastąpić?

W czasie Forum znajdzie się także wiele okazji do rozmów i wymiany doświadczeń. Będzie się można również spotkać m.in. z psychologami ze Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, reprezentantami Szkoły Katechistów, Szkół Nowej Ewangelizacji w Poznaniu i Lesznie oraz środowisk zajmujących się pomocą najuboższym czy osobami posługującymi w różnych ośrodkach rekolekcyjnych.

Części wykładowa i warsztatowa Forum odbywać się będą w pawilonie 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Punktem centralnym wydarzenia będzie Eucharystia sprawowana o godz. 14 pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego w pobliskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Klamrą spinającą wydarzenie będzie wspólna modlitwa uwielbienia, która rozpocznie je o godz. 9 i zakończy o godz. 21. Ostatnim akcentem będzie błogosławieństwo i modlitwa o rozpalenie ducha i mądrości w ewangelizacji.

Podmiotem wykonawczym Forum uczyniono Fundację Pro Publico, którą w dziele tym wspiera SNE „Wspólnota św. Barnaby”. Jak podkreśla Mateusz Marszał z Fundacji Pro Publico, na Forum zaproszeni są wszyscy mający w sercu pragnienie dzielenia się Bożą miłością. − Szczególne zaproszenie kierujemy do osób duchownych. Bez zaangażowania, zgody i otwartości księży proboszczów nie da się przecież nic w parafii zrobić – zauważa Marszał.

Zapisać się na Forum można na stronie www.mt1416.pl. Na kanale YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Q20ZLtDNH1wkk) dostępny jest także film zapowiadający to wydarzenie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.