Poznań: modlitwa za chorych i niepełnosprawnych
19 lutego 2023 | 22:15 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
„Lekarstwem na każdy ból człowieka, na konflikty, wojny, na wszystko co niszczy ludzką godność jest Pan Jezus. Jego miłość, bliskość i obecność jest lekiem na każde ludzkie cierpienie” – mówił ks. Marcin Janecki. Dyrektor archidiecezjalnej Caritas przewodniczył Mszy św., sprawowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w Poznaniu.
W Eucharystii w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej na poznańskim Łazarzu uczestniczyło ponad 300 chorych, niepełnosprawnych i cierpiących oraz ich rodziny i opiekunowie.
W homilii ks. dyrektor Janecki nawiązał do niedzielnych czytań i Ewangelii wg św. Mateusza. Przekonywał, że największym przykazaniem, które zostawił nam Pan Jezus, jest przykazanie miłości. „Jezus jasno mówi, że miłość bliźniego jest najważniejsza i że tą miłością mamy obdarzać wszystkich, nie tylko tych, którzy są wobec nas życzliwi” – zaznaczył ks. dyrektor Caritas.
Podkreślił, że każdy człowiek potrzebuje miłości, a zwłaszcza ten, który znajduje się w sytuacji granicznej. Zauważył, że szczególnym miejscem, w którym cierpiący doświadczają Bożej miłości, jest hospicjum.
„Siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, Polka i założycielka pierwszego hospicjum na Litwie, powiedziała mi kiedyś, że hospicjum to nie jest umieralnia, ale miejsce rodzenia się dla Jezusa” – mówił ks. dyrektor Janecki.
Po Mszy św. wierni odmówili Litanię do Matki Bożej z Lourdes i uczestniczyli w nabożeństwie na wzór sprawowanego w tym francuskim sanktuarium. Każdy otrzymał też miserikordynę – duchowy lek polecany przez papieża Franciszka, czyli obrazek z Jezusem Miłosiernym i różaniec.
Po Mszy św. w Domu Katolickim odbył się poczęstunek i koncert kwartetu A Vista z Szamotuł.
Światowy Dzień Chorego jest w Kościele obchodzony 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Ustanowił go w 1992 r. papież Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.