Drukuj Powrót do artykułu

Prezentacja rękopisu orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich w Katowicach

16 listopada 2025 | 08:16 | msp, xrb | Katowice Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. GERARD/REPORTER

W gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się 15 listopada konferencja „O niezbędności pojednania”, połączona z otwarciem wystawy „Pojednanie dla Europy” oraz prezentacją rękopisu orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zobaczyć odnaleziony w 2019 roku rękopis autorstwa kard. Bolesława Kominka, uznawany za pierwotną wersję historycznego listu z 1965 roku.

Dokument odnaleziono przypadkiem w archiwum Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Jak wyjaśnił Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, rękopis niemal w całości odpowiada znanej treści orędzia, w tym słynnemu zdaniu: „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Odkrycie potwierdza autorstwo kard. Kominka, rozwiewając wcześniejsze wątpliwości co do udziału innych biskupów.

Wydarzenie upamiętnia 60. rocznicę wystosowania listu, który – jak przypomniano – był częścią szerokiej akcji dyplomacji publicznej Kościoła z okazji 1000-lecia chrztu Polski. Listy wysłano m.in. do Światowej Rady Kościołów, patriarchy Konstantynopola, wspólnoty Taizé oraz episkopatów z różnych kontynentów.

W konferencji wziął udział m.in. abp Andrzej Przybylski, który podkreślił, że orędzie nie przemilczało krzywd, lecz wyrażało chrześcijańską wolę przebaczenia. Senator Halina Bieda, współorganizatorka wydarzenia, zaznaczyła, że pojednanie wymaga wewnętrznej gotowości do budowania relacji i ma również wymiar międzynarodowy. Ambasador RP w Berlinie Jan Tombiński zwrócił uwagę na potrzebę pielęgnowania pamięci historycznej wobec narastającej postpamięci.

Dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Andrzej Jeire przypomniał o znaczeniu śląskich korzeni kard. Kominka i jego determinacji w dążeniu do pojednania.

Wystawa „Pojednanie dla Europy” będzie prezentowana w Sejmie Śląskim przez dwa tygodnie, a jej scenograficzna wersja zostanie na stałe udostępniona we Wrocławiu.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.