Drukuj Powrót do artykułu

Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi: Zasada obecności jest w duszpasterstwie najważniejsza

04 stycznia 2023 | 14:30 | Agnieszka Skrzypczyk-Plaza | Czeladź-Piaski Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. archiwum parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi

Zasada obecności jest w duszpasterstwie najważniejsza – uważa proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. – Bo jak ksiądz jest, to i ludzie przyjdą – dodaje. Góralowi z Żywiecczyzny udało się z sukcesem wyremontować podniszczały kościół i plebanię, odbudował też wspólnotę, która z ufnością podąża za swoim pasterzem. Wspólnota zdobyła trzecie miejsce w finale Konkursu Aktywna Parafia 2022.

Historia powstania parafii

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi należy do Dekanatu III Diecezji Sosnowieckiej. Wspólnocie liczącej 3500 wiernych posługuje trzech kapłanów – proboszcz ks. Józef Handerek, wikariusz ks. Paweł Kurczab, rezydent – ks. Tomasz Smalcerz.

Kościół przy obecnej ulicy Kościuszki został zbudowany w latach 1922-1924 staraniem ks. prałata Jerzego Imieli. Fundatorem było francuskie Towarzystwo Bezimienne Kopalń „Czeladź” oraz pracownicy kopalni „Czeladź”. Kościół został oddany do użytku w 1924 roku na mocy decyzji ordynariusza kieleckiego biskupa Augustyna Łosińskiego. Jego konsekracja odbyła się 1 września 1957; dokonał jej bp Zdzisław Goliński, ordynariusz częstochowski.

Parafia Czeladź-Piaski została erygowana 21 marca 1937 dekretem biskupa dr Teodora Kubiny, ordynariusza częstochowskiego. Patronką parafii jest Matka Boża Bolesna. Odpust odbywa się w pierwszą niedzielę po 15 września.

Proboszcz ks. Józef Handerek do parafii przyszedł w 2009 roku. ‒ Od razu zauważyłem, że kościół wymaga kapitalnego remontu, tak samo i plebania, bo to wszystko było jeszcze przedwojenne. Kościół w tym roku będzie miał 100 lat. Plebania, która wcześniej była szkołą, potem domem sportowym, jest jeszcze wcześniejsza ‒ mówi. I dodaje, że na remonty zdobył fundusze z racji ogromnych szkód górniczych, potem doszły projekty unijne.

Jak podkreśla, remont świątyni był trudny i wymagający. Trwał trzy lata (2016-2019). Ale dzięki temu kościół jest odnowiony od pięciu metrów w dół w ziemi, bo wlewane były zastrzyki betonowe. ‒ Gdy tylko gdzieś tąpnęło, świątynia zaczynała pękać. Wtedy od razu pojawiały się szczeliny na murach. Wszystkie mury są teraz zeszyte, ale jak gdzieś znowu będą tąpnięcia, to i tak żadna siła tego nie powstrzyma ‒ martwi się ks. Józef Handerek.

Parafianie dostrzegają poświecenie kapłana i zauważają zmiany, jakie nastały. ‒ Dla mnie wszystko tu jest wyjątkowe, począwszy od strony zewnętrznej, kończąc na parafianach, którzy tutaj mieszkają i angażują się ‒ zauważa Katarzyna Cyz emerytowana katechetka. ‒ Odkąd nastał nasz nowy ksiądz proboszcz, można powiedzieć, że wydarzyła się rewolucja ‒ dodaje. Potwierdza, że duszpasterz wyremontował cały kościół i przestrzeń wokół. ‒ Pomalutku wszystko tak jakby zaczęło nabierać życia ‒ wyjaśnia.

Jak podkreśla pani Cyz, po remoncie świątyni coraz więcej ludzi zaczęło przychodzić do parafii i angażować się. ‒ Ksiądz proboszcz jest taką osobą, która potrafi przyciągnąć. Dla nas, parafian, jest takim gospodarzem można powiedzieć przez duże G ‒ mówi.

Obecnie zarówno kościół, jak i otoczenie świątyni, są dumą księdza proboszcza i parafian. ‒ Razem to wszystko zrobiliśmy. Bez moich parafian nie byłoby to możliwe. Oni się mocno przyczynili, przede wszystkim też składali fundusze, ale pracowali też osobiście ‒ wyjaśnia ks. Józef już myśli o kolejnym remoncie. Chodzi o pobliską starą plebanię, gdzie kiedyś była sztygarka. Plan na ten rok to wybudować porządny parking dla przyjezdnych parafian.

Pomoc bliźniemu w potrzebie

Wspólnota parafialna przyjęła pod swój dach uchodźców z Ukrainy – czteroosobową rodzinę z Zaporoża. Od marca 2022 matka z synem i dziadkowie mieszkają bezpłatnie na plebanii, mając do dyspozycji dobrze wyposażone mieszkanie. Parafianie zorganizowali uchodźcom potrzebne rzeczy do normalnego życia.

Parafia z Czeladzi zorganizowała zbiórkę na ukraińską parafię w Mohylowie. Dzięki inicjatywie proboszcza parafii udało się pozyskać dla nowego kościoła niezbędne paramenty do sprawowania kultu. Parafianie osobiście zawozili zebrane dary do Mohylowa, podróżując bezpiecznym kanałem od strony Rumunii.

W kwietniu 2022 roku w czeladzkiej parafii miał miejsce koncert „Dwa Narody Jeden Duch”. Organizatorem wydarzenia kulturalno-religijnego była Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury, która aktywnie działa na rzecz promowania wartości chrześcijańskich oraz krzewienia silnych więzi rodzinnych. Towarzyszyła temu wspólna modlitwa artystów z Polski i Ukrainy. Podczas koncertu wolontariusze z parafii zbierali ofiary na rzecz artystów z Ukrainy.

Opieka duszpasterska

W każdy pierwszy piątek miesiąca duszpasterze z parafii odwiedzają chorych parafian, służąc posługą kapłańską, a także chwilą rozmowy. Stałą opieką otoczone jest około 15 osób. W czasie ferii zimowych troje dzieci wyjechało na wyjazd ewangelizacyjny do miejscowości Suche, a w czasie wakacji letnich do Łostówki i Tylmanowej. Koszty wyjazdu potrzebujących dzieci zostały pokryte w całości przez parafię.

Wspólnoty parafialne – otwarte na każdego

W parafii działa Ruch Światło-Życie. Są to dwie wspólnoty młodzieżowe. W grupie po pierwszym stopniu Oazy Nowego Życia formuję się 12 osób w wieku od 15 do 16 lat, a w Oazie Nowej Drogi formuję się 10 osób w wieku od 13 do 14 lat. Obie grupy spotykają się każdego tygodnia w piątek o 19.00. Animują posługę na Mszy Świętej niedzielnej, udzielają się w parafialnych wydarzeniach, uczestniczą w rekolekcjach wakacyjnych, oraz diecezjalnych wydarzeniach wspólnotowych.

Z inicjatywy młodych powstała w okolicy kościoła kawiarenka, gdzie co niedzielę można napić się dobrej kawy i zjeść pyszne domowe ciasto. Dochód ze sprzedaży młodzi przeznaczają na tegoroczny wyjazd na Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie.

W parafii aktywna jest też scholka dziecięca, do której należy 15 dzieci z klas od 3 do 6 szkoły podstawowej. Dzieci spotykają się na próbach w każdy piątek, śpiewają na niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.30. Po piątkowych próbach ma miejsce formacja, prowadzona przez starszą młodzież z Oazy. Spotkanie kończy się zawsze wspólną agapą. Oprócz tego scholka uczestniczy w wyjazdach parafialnych.

We wspólnocie peosługuje też grupa ministrantów. Dwunastu chłopców regularnie uczestniczy w życiu liturgicznym parafii. Ministranci mają swoje spotkania formacyjne w każdą sobotę. Po nich jest czas na grę w tenisa stołowego lub piłkarzyki.

W parafii aktywnie działa też Żywy Różaniec. To pięć kół różańcowych, które codziennie gromadzą się na modlitwie. Bardzo aktywną grupą jest parafialna Caritas, która na co dzień opiekuje się ponad 150. potrzebującymi. Około dwudziestu osób codziennie podejmuje różnorodne charytatywne aktywności, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym parafianom.

Obecni są także Rycerze Kolumba. Dziesięciu mężczyzn jest zaangażowanych we wszelkie akcje parafialne, m.in. festyny i uroczystości. Panowie pomagają w pracach fizycznych oraz włączają się w modlitewne dzieła.

Wierni nie zapominają o modlitwie za duchowieństwo. W parafii jest osiem Margaretek, których członkowie modlą się w intencji kapłanów. Oprócz tego dorośli spotykają się w Kręgu Biblijnym oraz zgłębiają pisma Soboru Watykańskiego II.

Młodzież i inicjatywy ewangelizacyjne

Młodzi parafianie – członkowie Oazy w roku szkolnym 2021/2022 podjęli regularną pracę ewangelizacyjną na rzecz swoich młodszych kolegów, uczniów klas 8. szkoły podstawowej. Kandydaci do bierzmowania w okresie od września 2021 r. do maja 2022 r. uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach formacyjne z animatorami z Oazy. Spotkania oprócz przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, miały również charakter ewangelizacyjny.

W lutym 2022 r. odbyła się Oaza ewangelizacyjna w Suchym koło Zakopanego, w której uczestniczyły dzieci i młodzież. Uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami (około 40 osób) poznawali Miłość Boga analizując postacie z Ewangelii. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, śpiewów i zabaw.

Od 1 maja do 3 maja Oaza i Ministranci oraz młodzież z klas 8. szkoły podstawowej uczestniczyła we wspólnym wyjeździe ewangelizacyjnym. Odwiedzili Kokotek koło Lublińca. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uwielbienia ale i wspaniałej zabawy. W wyjeździe uczestniczyło około 30 osób.

Na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku odbywała się Oaza Dzieci Bożych, organizowana przez Ruch Światło- Życie. 45 dzieci wraz z animatorami i z moderatorem Oazy ks. Pawłem Kurczabem, przeżywało rekolekcje w Łostówce, k. Mszany Dolnej. Większość tych dzieci pochodziło z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej.

Zaangażowanie w życie liturgiczne

Wspólnota parafialna liczy dwunastu ministrantów i lektorów ze szkoły podstawowej. Dwanaście osób z parafii bierze odpowiedzialność za Liturgię Słowa. Codziennie na porannej i wieczornej Mszy Świętej, w niedziele niemal na każdej Mszy Świętej czytają lekcje lub śpiewają psalm responsoryjny.

Na porannych Mszach w tygodniu śpiew prowadzą parafianie, ponieważ organista posługuje jedynie wieczorem. W parafii jest chór mieszany, który prowadzi organista. Grupa składająca się z 15 osób. spotyka się regularnie, uczestnicząc w liturgii w większe święta. Przy parafii działa również scholka dziecięca – osiemnaścioro dzieci, które śpiewają na Mszy Świętej w niedzielę o 11.30.

W parafii pw. Matki Bożej Bolesnej regularnie odbywają się nabożeństwa – co tydzień: Nowenna do św. Józefa, Nowenna do NMP Bolesnej, Nieszpory niedzielne. Co miesiąc: Nabożeństwo do Chrystusa Najwyższego Kapłana, z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne, Nowenna do J. M. Vianney’a, Godzina Miłosierdzia i Msza święta zbiorowa za zmarłych, Nabożeństwo wynagradzające i procesja do ołtarza Najświętszego Serca Pana Jezusa, Nabożeństwo wynagradzające NMP.

Sport? Ważna sprawa!

Parafia w Czeladzi-Piaskach organizuje wyjazdy rowerowe dla starszych i młodszych. W niedzielne popołudnia proboszcz zaprasza parafian do rowerowego zwiedzania okolicy. W czerwcu grupa około 40. parafian odwiedziła Siemanowice Śląskie – trasa, jaką pokonali liczyła 30 km. W kolejnym wyjeździe udział wzięło około 30. parafian, którzy odwiedzili Stawiki w Sosnowcu (trasa liczyła około 20 km). Młodzież z Oazy regularnie udaje się z jednym z księży na wycieczki rowerowe po okolicy. Odwiedzili już Siemanowice Śląskie, Stawiki w Sosnowcu, Pogorię w Dąbrowie Górniczej.

Młodzież Oazowa raz w tygodniu w maju i czerwcu spotykała się na grze w piłkę siatkową obok plebanii, w miesiącach wakacyjnych grała w piłkę plażową w kompleksie sportowym w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Oaza i ministranci regularnie po spotkaniach formacyjnych mają okazję grać w badmintona i tenisa stołowego.

Młodzież z ks. Pawłem oraz grupa rodzin z parafii w jedną z sobót czerwca uczestniczyła w wyjeździe w góry. Grupa zdobyła Rysiankę w Beskidzie Żywieckim.

Wspólne wyjazdy i pielgrzymki

W maju 2022 r. licząca ponad 30 osób grupa pielgrzymowała z proboszczem do Fatimy. Ponad 40 parafian pielgrzymowało z tym samym kapłanem do Medjugorie. Wyjazd odbył się we wrześniu 2022 r.

Od 28 czerwca do 14 lipca 2022 r. odbywała się Oaza Dzieci Bożych, organizowana przez Ruch Światło- Życie. 45 dzieci wraz z animatorami i z moderatorem oazy ks. Pawłem Kurczabem, przeżywało rekolekcje w Łostówce, koło Mszany Dolnej.

W Boże Ciało wieczorem młodzież z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach wraz z ks. Pawłem uczestniczyła w koncercie uwielbieniowym w Rzeszowie.

W maju dzieci z 3 i 4 klasy szkoły podstawowej udały się wraz z rodzicami i jednym z księży na pielgrzymkę po I Komunii Świętej. Odwiedziły Sanktuarium Matki Bożej w Pasierbcu, gdzie odbyły się Msza święta i Droga Krzyżowa. Później udały się do Limanowej, do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej.

Od 1 do 3 maja 2022 r. Oaza i ministranci z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach uczestniczyli we wspólnym wyjeździe ewangelizacyjnym. Odwiedzili Kokotek koło Lublińca. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uwielbienia i wspaniałej zabawy. W lutym odbyła się Oaza ewangelizacyjna w Suchym koło Zakopanego, w której uczestniczyły dzieci i młodzież z parafii.

Zdrowy styl życia i dobra natury

W parafii organizowane są wspólne wyjazdy rowerowe. W niedzielne, majowe i czerwcowe popołudnia grupa parafian na czele z księdzem proboszczem wyrusza na trasy rowerowe. Młodzież z wikariuszem, oprócz niedzielnych wyjazdów, kontynuuje wycieczki rowerowe w każdą środę maja i czerwca.

Parafia organizuje wyprawy w góry dla młodzieży, ministrantów z rodzinami. W czerwcu grupa parafian zdobyła Rysiankę, w lipcu Gęsią Szyję w Zakopanem.

Proboszcz zachęca do korzystania z medycyny tradycyjnej – korzystania z dostępnych, znanych człowiekowi od lat ziół. Sam tworzy, według receptur przekazywanych w rodzinie, olejek z dziurawca na oparzenia, wywar z krwawnika na trudno gojące się rany, czy maść żywokostową na stłuczenia. Te naturalne lekarstwa można otrzymać przy parafii.

Nietypowa działalność charytatywna parafii

Co wieczór grupa parafian objeżdża okoliczne sklepy „Biedronka” i przyjmuje żywność z kończącym się terminem przydatności do użytku. Zbierana żywność jest przywożona na plebanię, do magazynu parafialnego Caritas. Kolejna grupa parafian od wtorku do piątku o godzinie 14:00 i w sobotę o godzinie 9:00 wydaje zebrane towary potrzebującym rodzinom z parafii. Z takiej formy pomocy korzysta ponad 150 osób.

Caritas parafialna organizuje zbiórkę ubrań dla potrzebujących członków wspólnoty. Jest ona ogłaszana przez proboszcza, np. na zimę lub na wiosnę. Często na dary przeznaczają nowe rzeczy.

Co roku parafia organizuje dla dzieci z parafii prezenty nas dzień Świętego Mikołaja. Wtedy ponad 100 paczek trafia do dzieci. Podobna akcja jest organizowana na Dzień Dziecka. Parafia współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 5 w Czeladzi. Podczas festynu dzieci utworzyły swoje stoisko, gdzie sprzedawały zebrane wcześniej książki. Została zorganizowana zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.

Plany na przyszłość

Ksiądz proboszcz chciałby wyremontować starą plebanie, ale na to potrzeba sporo pieniędzy. A jeśli chodzi o duszpasterstwo to – jak przyznaje – ciągle jest co robić i nazywa tę działalność „syzyfową pracą”. Jak podkreśla, najważniejsze w duszpasterstwie jest, żeby ksiądz był i miał czas, bo wtedy i ludzie będą. – Jak ksiądz się zamknie w swoich czterech ścianach, to wtedy nic nie będzie. Kto tylko chce, ma tu drzwi otwarte i zapraszamy do modlitwy i do pracy – dodaje na koniec.

***

Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2022 jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Konkurs wspierają Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i Aries Power Equipment Sp. z o.o. Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.
Więcej informacji o Konkursie Aktywna Parafia 2022 na stronie ekai.pl/aktywnaparafia

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.