Drukuj Powrót do artykułu

Przed ŚDM 2016: program kulturalny

27 maja 2015 | 11:52 | Tomasz Królak Ⓒ Ⓟ

ŚDM będzie także ważnym wydarzeniem kulturalnym. Podczas wielu wydarzeń przybysze z różnych zakątków globu będą mogli nie tylko poznać kulturę polską, lecz także zaprezentować własną. W samym Krakowie będzie to m.in. Festiwal Młodych złożony z koncertów, wystaw, warsztatów, wydarzeń sportowych i teatralnych. Zanim jednak młodzież z całego świata zawita do miasta gospodarza ŚDM, gościć będzie w polskich diecezjach, gdzie także czeka na nią bogaty program kulturalny.

Festiwal Młodych

Krakowski Festiwal Młodych (FM) ma być przestrzenią umożliwiającą spotkanie Boga poprzez liczne środki arty-stycznej ekspresji – tłumaczą organizatorzy. Wydarzenia artystyczne i kulturalne odbywać się będą od wtorku 26 lipca do piątku 29 lipca w czasie wolnym od katechez i wydarzeń centralnych.
Festiwal składa się z otwartych i bezpłatnych inicjatyw. Jest ofertą przygotowaną dla pielgrzymów przez pielgrzymów – każdy ma szansę wziąć w nim udział nie tylko jako widz, lecz także jako artysta czy współorganizator.

Na scenach narodowej, euroazjatyckiej, latynoamerykańskiej i afrykańskiej odbędą się liczne prezentacje różnych form sztuki i ekspresji artystycznej.

W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę pt. „Maria. Mater Misericordiae” przygotowaną we współpracy z Fundacją Papieskiej Rady ds. Świeckich. Złożą się na nią arcydzieła ze zbiorów Muzeów Watykańskich prezentujące Maryję jako Matkę Miłosierdzia – zapowiada Joanna Zając z departamentu komunikacji. – ŚDM ma szansę pełnić także funkcję globalnej platformy do upowszechnienia kultury i dziedzictwa narodowego – w chrześcijańskim i humanistycznym aspekcie – dodaje.

W związku z ŚDM specjalne plany ma także Opera Krakowska. W Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” zamierza zaprezentować „Małą mszę uroczystą” Gioacchino Rossiniego. Planowane są 3-4 wykonania tego dzieła. – Ze względu na stylistykę kompozycji i użyty w niej język dźwiękowy, „Msza” Rossiniego doskonale wpisuje się w profil artystyczny Opery – zaznacza Ewa Bąkowska, koordynatorka promocji i reklamy krakowskiej placówki.

Dodaje, że położona 101 metrów pod ziemią Kaplica św. Kingi to prawdziwa perła w koronie Kopalni Soli, a Opera Krakowska wielokrotnie gościła w jej pięknych wnętrzach. Ostatnio 15 maja br., gdzie po raz pierwszy zabrzmiało to właśnie dzieło Rossiniego.

Drugim planowanym wydarzeniem (uzależnionym jednak od kwestii finansowych) będzie spektakl „Toski” Giacomo Pucciniego, także prezentowany w nietypowej scenerii. Pierwszy akt wystawiony zostanie w kościele św. Klemensa, natomiast dwa kolejne w położonym tuż obok Zamku Żupnym w Wieliczce.

Kulturalne przygotowania

Przybycie do Polski młodzieży z całego świata w lipcu przyszłego roku poprzedzone zostanie wieloma inicjatywami przygotowującymi Kościół w Polsce do ŚDM. Planuje się m.in. konkurs filmowy i fotograficzny dla młodzieży pod hasłem „Nakręć się na Polskę!”, „Białą Noc Kultury” – bezpłatne wizyty w muzeach poprzedzone zajęciami warsztatowymi, wystawę zdjęć historii ŚDM, stworzenie Telewizji Internetowej ŚDM, organizację koncertów i wydarzeń happeningowych.

– Adresatem tych przedsięwzięć będzie nie tylko młodzież, która wywodzi się ze środowisk katolickich, lecz także ci wszyscy młodzi ludzie, którzy w kulturze o chrześcijańskich korzeniach poszukują wartości i postaw uniwersalnych – tłumaczy Joanna Zając.

Na motto projektowanych wydarzeń poprzedzających ŚDM wybrano słowa Jana Pawła II: „Kultura jest narzędziem zrozumienia i solidarności”. W programie wydarzeń poprzedzających ŚDM przewiduje się m.in. wspólne kolędowanie. W Auditorium Maximum UJ odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy z udziałem wybitnych polskich wokalistów, m.in. Natalii Kukulskiej, Natalii Niemen, Kuby Badacha i Piotra Cugowskiego, którzy wykonają najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe pochodzące z wielu stron świata i kolędy polskie w specjalnych aranżacjach. Tradycja spotka się tu ze współczesnością, pop i gospel z muzyką folk, młodzi wokaliści z doświadczonymi artystami – zapowiadają organizatorzy. Publiczność odbędzie wraz z artystami emocjonującą podróż poprzez różne tradycje świętowania Bożego Narodzenia.

W styczniu przyszłego roku ogłoszony zostanie konkurs filmowy i fotograficzny dla młodzieży „Nakręć się na Polskę”. Jednym z jego głównych celów jest twórcza konfrontacja między sposobem widzenia polskiej kultury i jej chrześcijańskiego dziedzictwa przez młodzież polską i młodych autorów z różnych stron świata.

W lutym w polskim Sejmie otwarta zostanie wystawa złożona z kilkudziesięciu najciekawszych zdjęć prezentujących historię Światowych Dni Młodzieży. Celem wystawy jest przybliżenie oraz upowszechnienie idei tego święta młodych ludzi w jego uniwersalnym i międzykulturowym wymiarze.

Także w lutym rozpoczną się prace nad stworzeniem Szlaku Turystycznego Miłosierdzia Bożego. Będzie on pro-wadził przez Kraków oraz jego okolice, a wyznaczą go miejsca związane z osobami świętych, którzy w swojej biografii kierowali się ideą Miłosierdzia Bożego. Kolejne przystanki szlaku zostaną wyznaczone przez obiekty sakralne, muzealne, dzieła sztuki, miejsca publiczne, ulice etc. Szlak Miłosierdzia Bożego nie będzie adresowany tylko do turystów pielgrzymów przyjeżdżających do krakowskiego sanktuarium z powodów religijnych, lecz także dla każdego turysty odwiedzającego Kraków i Małopolskę. Przemierzającym szlak towarzyszyć ma przewodnik: w formie książki i audiobooka.

2 kwietnia przyszłego roku w Tauron Arena Kraków odbędzie się koncert „Polska 1050” – wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przedstawienie w sposób nowoczesny historii naszego kraju od chrztu w 966 r. aż do obecnych czasów, kiedy przygotowujemy się do spotkania młodych z całego świata z papieżem Franciszkiem. Planowane jest dynamiczne, nowoczesne widowisko na światowym poziomie z udziałem ok. 300 artystów.

ŚDM w diecezjach

Około 20 lipca do polskich diecezji przybywać zacznie młodzież z całego świata. Przygotowywany dla niej program przewiduje m.in. warsztaty muzealne, pokazy regionalnej sztuki i rzemiosł, przedstawienia plenerowe, inscenizacje historyczne i międzynarodowe dyskusje o tradycjach i kulturach.
– Różne regiony dysponują różnego typu zasobami – przyrodniczymi czy kulturalnymi – ale nawet tam, gdzie tych zasobów jest mniej, można zaaranżować ciekawą debatę, pokaz czy dobrą zabawę – mówi KAI Diana Golec, kierownik działu komunikacji Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Jedną z inicjatyw jest „Biała Noc Muzeów”. W organizację tego przedsięwzięcia włączą się ośrodki diecezjalne – zgodnie z topograficznym rozplanowaniem pobytu młodzieży zagranicznej na terenie Polski.
W trakcie trwania Światowych Dni Młodzieży w diecezjach, tzn. od 20 do 25 lipca, w każdej diecezji zostanie wy-znaczona jedna noc, podczas której młodzież będzie mogła wziąć udział w bezpłatnych warsztatach muzealnych oraz zwiedzić najważniejsze muzea w danym regionie.
Ten rodzaj aktywnego i kreatywnego poznawania polskiej kultury stworzy płaszczyznę do ponadnarodowego dialogu i porozumienia między uczestnikami ŚDM – wskazują organizatorzy.
Zaplanowano m.in. warsztaty muzealne na temat polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. Zostaną one przeprowadzone w najważniejszych językach ŚDM. A ich celem będzie zaprezentowanie polskiej i zagranicznej młodzieży dziedzictwa kulturowego i narodowego danego regionu.

Dokładne dane dotyczące liczby i narodowości młodzieży, która zawita do poszczególnych regionów, nie są jeszcze znane, ale w diecezjach trwają intensywne prace nad programem pobytu młodych cudzoziemców.
I tak np. w diecezji zamojsko-lubaczowskiej na 21 lipca 2016 r. zaplanowano Dzień Turystyki Roztoczańskiej, w ramach którego odbędzie się pokaz miejscowej sztuki i rzemiosł, zwiedzanie Roztocza, a wieczorem spotkanie modlitewne. 22 lipca w Dniu Kultury i Sportu zaplanowano międzynarodowe zawody sportowe w rejonach, spływy kajakowe po rzekach Roztocza, występy zespołów ludowych i pokaz strojów regionalnych w poszczególnych miastach rejonowych.

Program pobytu uczestników ŚDM w diecezji rzeszowskiej przewiduje poznawanie regionu, zwiedzanie muzeów i ciekawych miejsc na Podkarpaciu. Zaplanowano kilkadziesiąt tras górskich oraz zwiedzanie kościołów i miejsc kultu związanych ze świętymi z regionu. Szczegółowy plan opracowuje sekcja kulturalna, w skład której wchodzą m.in. przewodnicy PTTK.

W archidiecezji warszawskiej 21 lipca będzie Dniem Kultury i Historii – młodzież ma zwiedzać m.in. Muzeum Po-wstania Warszawskiego, Muzeum św. Jana Pawła II i ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, Zamek Królewski, pałac w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i inne. Na wieczór zaplanowano spotkanie na placu Piłsudskiego, gdzie odbędzie się plenerowe przedstawienie na temat historii Polski i Warszawy. Młodzi zobaczą uroczystą zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i paradę historyczną Wojska Polskiego.

Dla młodzieży, która gościć będzie w diecezji siedleckiej, zaplanowano m.in. międzynarodowy mecz piłki nożnej, wyścig tandemów, a także „Geocoaching of Mercy” – grę terenową polegającą na poszukiwaniu na czas (m.in. za pomocą GPS‑a) skrytki zawierającej Sekret św. Siostry Faustyny.
Diecezja siedlecka chciałaby też przybliżyć przybyszom z różnych stron globu fenomen jedynej na świecie neo-unickiej parafii w Kostomłotach, które jest jednocześnie Sanktuarium Unitów Podlaskich. Miejscowość położona tuż przy wschodniej granicy Unii Europejskiej jest dosłownie punktem, gdzie stykają się Wschód z Zachodem – podkreślają organizatorzy ŚDM. W sobotę 23 lipca 2016 r. odbędzie się tu spotkanie młodych katolików różnych obrządków: bizantyjsko-słowiańskiego, ukraińsko-bizantyńskiego, maronickiego, rzymskokatolickiego. Jego treścią będzie modlitwa o jedność chrześcijan, pokój na świecie oraz w intencji prześladowanych chrześcijan.

– Mamy nadzieję, że ŚDM przeżywane w diecezjach pomogą młodzieży świata zachwycić się kulturą innych krajów: zapoznać młodych Polaków z doświadczeniami rówieśników z innych kontynentów, a tym z kolei przybliżyć historię, kulturę i tradycję, która ukształtowała nas – mówi Diana Golec.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.