Drukuj Powrót do artykułu

Przedborów: akcja letnia dla dzieci i osób niepełnosprawnych

20 lipca 2016 | 09:57 | ek Ⓒ Ⓟ

Caritas Diecezji Kaliskiej w ramach „Wakacyjnej Akcji Caritas 2016” zaplanowała letni wypoczynek dla ponad 300 dzieci z diecezji kaliskiej. Wakacyjny wypoczynek realizowany był w formie dwóch 8-dniowych turnusów. Wypoczywających w Przedborowie odwiedził bp Łukasz Buzun.

„Życie bez sieci” – pod takim hasłem odbywa się w Przedborowie tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. – Chcemy pokazać dzieciom, że warto czasami odejść od komputera, wyłączyć Facebooka i próbować spotkać się na żywo z drugą osobą. W namiotach umieściliśmy dzieci z różnych miejscowości, aby miały okazję poznać siebie nawzajem i porozmawiać o swoich zainteresowaniach. Organizowane są wspólne gry i zabawy, które nas jednoczą. Chcemy pokazać, że jesteśmy jedną wspólnotą – mówi ks. Artur Kułton, duszpasterz i kierownik kolonii.

Do Diecezjalnego Ośrodka Caritas „Pascha” przyjechało ponad 300 dzieci w wieku od 9 do 16 lat, którymi opiekowali się wolontariusze. Jednocześnie w Przedborowie odbywały się wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. Ta grupa to osoby należące do Stowarzyszenia ,,Ołówek”, którego opiekunem jest ks. Rafał Lubryka.

Wypoczywających w Przedborowie odwiedził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św.

W homilii biskup wskazywał na słowo Caritas, czyli miłość, którą każdy może realizować. – Miłość jest blisko człowieka. Ja mogę zrealizować to słowo w swoim życiu przez bardzo prosty gest wobec kolegi, koleżanki, rodziców – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że Pan Jezus codziennie przemawia do człowieka. – Na różne sposoby Pan Jezus do nas mówi. Czasami stara się dotrzeć do naszego serca przez kogoś, jakąś sytuację, czy wspólnotę. Otwierajmy swoje serca na ten głos Boży. Pan Bóg mówi czasami przez dobrego kolegę, koleżankę, szczególnie przez rodziców, wolontariuszy, kapłana, biskupa. Człowiek ma duszę, wnętrze, sumienie i tam Pan Jezus stara się do nas przemawiać codziennie, po cichu, dlatego musimy wsłuchiwać się w ten głos – powiedział celebrans.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. sprawowali: ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie, a zarazem opiekun Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich rodzin ,,Ołówek” i ks. Artur Kułton, opiekun kolonii.

Każdy dzień w Przedborowie wypełniony jest modlitwą, a także różnymi rozrywkami. Głównym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Organizowane są zajęcia sportowe, gry i zabawy. Dzieci mogą korzystać z basenu. Dzień kończy się pogodnym wieczorem i modlitwą.

– Tegoroczny program wakacyjny ponownie jak w latach ubiegłych przewiduje prowadzenie zajęć profilaktyczno-wychowawczych umożliwiających integrację grupy, rozwijanie kompetencji społecznych i pozytywne wzmacnianie zdolności emocjonalnych u dzieci, które potrzebują większego wsparcia z zewnątrz. Ramowy program zajęć obejmuje wiele aktywności twórczych – mówi ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

W czasie trwania turnusu oprócz zaplanowanych zajęć formacyjnych, duchowych i socjoterapeutycznych dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, gdzie opiekunowie wykazując wiele inwencji twórczej organizują np. różnego rodzaju rozgrywki sportowe (korzystając między innymi z boiska do piłki nożnej i siatkówki), czy spacery po lesie. Jednak największą atrakcją dla dzieci jest basen znajdujący się na terenie Ośrodka „Pascha”.

– Z satysfakcją możemy stwierdzić, że dzieci przekonują się w trakcie trwania turnusu, że dzień bez komputera i telewizora nie jest dniem straconym. Istotną forma wychowawczą jest także wykonywanie przez dzieci różnych zadań związanych z życiem obozu, a więc pomoc w stołówce, prace porządkowe, przygotowywanie wspólnych wieczorków – zaznaczyła Magdalena Glinkowska z Caritas Diecezji Kaliskiej.

Wakacyjny wypoczynek w Przedborowie organizowany jest dla dzieci rodzin niezamożnych i wielodzietnych, również takich, które potrzebują szczególnej uwagi i troski. Organizowany jest dla dzieci, które podczas wakacji ze względu na trudną sytuacje socjalno-bytową nie wyjadą na kolonie.

– Tym co przyciąga ludzi do Przedborowa, to niesamowita atmosfera tego miejsca, życzliwość ludzi, których się tam spotyka, a przede wszystkim radość dzieciaków, której z niczym nie da się porównać. Wokół dzieci w Przedborowie powstaje swoisty łańcuch dobrych serc ludzi, którzy przychodzą z pomocą, angażując się bezpośrednio w akcję, bądź wspierając ją materialnie. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni, ale tak naprawdę to oni sami czują, iż w tym dziele można doświadczyć oczekującego na nasze gesty miłości Jezusa i to On jest dla nich wszystkich najlepszą nagrodą – podkreślił ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Przedborów: akcja letnia dla dzieci i osób niepełnosprawnych

20 lipca 2015 | 15:39 | ek Ⓒ Ⓟ

Prawie trzysta osób wypoczywa w drugim turnusie na wakacjach organizowanych przez Caritas Diecezji Kaliskiej i Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich rodzin ,,Ołówek”. Dzisiaj wypoczywających w Przedborowie odwiedził bp Łukasz Buzun.

„Tacy sami jak my” – pod takim hasłem odbywa się w Przedborowie tegoroczny wypoczynek letni dla dzieci organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Obecnie trwa drugi turnus. Do Diecezjalnego Ośrodka Caritas „Pascha” przyjechało 180 dzieci w wieku od 9 do 16 lat i 24 wolontariuszy.

Za stronę duchową wypoczynku odpowiedzialni są: ks. neoprezbiter Łukasz Chudziński, 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i 1 alumn z Seminarium Salezjanów. Jednocześnie w Przedborowie trwają wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. Grupa 20 osób wraz z 20 opiekunami przeżywa czas rekolekcji i korzysta z wypoczynku. Ta grupa to osoby należące do Stowarzyszenia „Ołówek”, którego opiekunem jest ks. Rafał Lubryka.

Dzisiaj wypoczywających w Przedborowie odwiedził biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św.

W homilii biskup odwołując się do dzisiejszych czytań podkreślał, że bardzo ważne dla człowieka jest słuchanie tego, co mówi Pan Jezus. – Pan Bóg do nas mówi codziennie na różne sposoby. Używa do tego całego stworzenia. Przemawia do nas przez kwiaty, las, wakacje, ale mówi do nas też po cichutku w serduszku, przez sumienie – mówił celebrans.

Wskazywał, że właściwa modlitwa to jest słuchanie Pana Boga. – Pan Jezus mówi do nas przez kapłana, w sakramencie pokuty, podczas Eucharystii – dodał bp Buzun.

Wraz z bp. Buzunem Mszę św. sprawowali: ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Sebastian Łagódka, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie, a zarazem opiekun Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością i ich rodzin, „Ołówek” i ks. Łukasz Chudziński, opiekun kolonii.

Każdy dzień w Przedborowie wypełniony jest modlitwą, a także różnymi rozrywkami. Głównym punktem każdego dnia jest Eucharystia. Organizowane są zajęcia sportowe, gry i zabawy. Dzieci mogą korzystać z basenu. Dzień kończy się pogodnym wieczorem i modlitwą.

Karol Nowacki z Gostyczyny już drugi rok jest wolontariuszem w Przedborowe. – Cieszę się, że dzieci mogą tutaj przyjechać i atrakcyjnie spędzić czas wakacyjny. Ja mam satysfakcję z tego, że mogę bezinteresownie pomagać innym. Poza tym jest to czas, kiedy duchowo rozwijamy się – powiedział.

Magdalena Glinkowska z ramienia Caritas Diecezji Kaliskiej jest odpowiedzialna za organizację wypoczynku w Przedborowie. – Słowami tych wrażeń nie da się opisać, tutaj trzeba przyjechać i poczuć tę niesamowitą atmosferę, którą tworzą wychowawcy i wolontariusze, a przede wszystkim dzieci. Akcja letnia to jest duże dzieło, które Caritas realizuje już od wielu lat. Korzystając z okazji chcę podziękować wszystkim wychowawcom, którzy w formie wolontariatu pełnią funkcję opiekunów nad 8-osobowymi grupami dzieci. Gdyby nie oni to akcja letnia nie mogłaby się odbyć – mówi kierownik obozu.

Ks. Rafał Lubryka, opiekun Stowarzyszenia „Ołówek” podkreśla, że jego nazwa nawiązuje do słów Matki Teresy z Kalkuty „jestem ołówkiem w ręku Bożym, to wszystko Bóg czyni”. Stowarzyszenie funkcjonuje od roku i ma swoją siedzibę w Kępnie. Schorzenia podopiecznych są bardzo różne od schorzeń porażenia mózgowego, poprzez autyzm, po Zespół Downa.

Członkowie stowarzyszenia spotykają się co miesiąc w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie na Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie. Ważnym elementem jest formacja dla wolontariuszy i spotkania dla rodziców. – Przyjeżdżamy do Przedborowa już od 11 lat. Jesteśmy bardzo mocno zintegrowani z obozowiskiem dzieci. Uczestniczymy we wspólnych przedsięwzięciach takich jak pogodne wieczory, nabożeństwa. Nieraz wspólnie modlimy się podczas Eucharystii – mówi ks. Lubryka.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.