Drukuj Powrót do artykułu

Razem przeciw niewolnictwu – 30 lipca Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi

25 lipca 2016 | 14:58 | Informacja prasowa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. materiał prasowy

30 lipca przypada trzeci Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Inicjatywa ta, ustanowiona przez ONZ ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na globalny proceder handlowania żywym towarem. Tegoroczny Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi zbiega się m.in. z kampanią Zbuduj FreeDOM prowadzoną przez Fundację Razem dla Afryki i organizację HAART Kenya.

Celem jest  pozyskanie funduszy na budowę schroniska dla ofiar handlu ludźmi w Kenii. Kampania zyskała błogosławieństwo papieża Franciszka i słowa poparcia ludzi kultury i sztuki. – Choć niewolnictwo jest dziś zakazane przez prawo międzynarodowe jak i systemy prawne każdego kraju na świecie, ofiarami handlu ludźmi pada od kilku do kilkunastu milionów ofiar rocznie – zwraca uwagę Radosław Malinowski, założyciel HAART Kenya.

Wg opublikowanego 31 maja raportu o stanie niewolnictwa (Global Slavery Index) współcześnie problem dotyka nawet do 45 mln osób. Najczęściej ofiarami są kobiety i dzieci – które stanowią 80% ogólnej liczby współczesnych niewolników. Organizacja HAART Kenya, która poprowadzi schronisko ma na swoim koncie pomoc niemal 300 ofiarom handlu ludźmi w samej Kenii oraz przeszkolenie ponad 30 000 osób szczególnie narażonych na bycie sprzedanymi.

– Schronisko dla ofiar handlu ludźmi będzie skutecznym dopełnieniem rehabilitacji, jakiej wymagają ofiary. Będzie to pierwsze tego typu schronisko dla ofiar w Kenii – zwraca uwagę Malinowski.

W związku z przypadającym 30 lipca Światowym Dniem Walki z Handlem Ludźmi Fundacja Razem dla Afryki i organizacja HAART Kenya zachęcają do włączenia się w kampanię i wsparcia w zbiórce funduszy na budowę schroniska. Więcej na: www.zbudujfreedom.pl i www.razemdlaafryki.org.

Budowę schroniska można wesprzeć przez stronę internetową: www.zbudujfreedom.pl lub poprzez wpłaty bezpośredni na konto: PL 49 1020 3408 0000 4102 0373 7442 (z dopiskiem FreeDOM).

Na stronie www.zbudujfreedom.pl można szczegółowo przeczytać o potrzebie schroniska jak i o samym problemie handlu ludźmi. Można też zapoznać się z wyrazami poparcia udzielonymi przez znane osoby w tym również Papieża Franciszka, który w specjalnym liście wyraził swoje zainteresowanie kampanią oraz zachęca wszystkich do wsparcia projektu budowy schroniska.

Fundacja Razem Dla Afryki prowadzi też akcję na mediach społecznościowych, w ramach których oferowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Więcej na stronie FB: https://www.facebook.com/ZBUDUJFreeDOM/ i https://twitter.com/RazemdlaAfryki.

W związku z przypadającym 30 lipca Światowym Dniem Walki z Handlem Ludźmi Fundacja Razem dla Afryki i organizacja HAART Kenya zachęcają do włączenia się w kampanię i i  wsparcia w zbiórce funduszy na budowę schroniska! www.zbudujfreedom.pl

SPOTY PROMUJĄCE KAMPANIĘ

 

 

 

 

 

 

 

POWIEDZIELI O KAMPANII Zbuduj FreeDOM:

Kardynał Pietro Parolin w imieniu Papieża Franciszka:
„Jego Świątobliwość Papież Franciszek z wdzięcznością dowiedział się o wysiłkach organizacji HAART mających na celu zwalczanie handlu ludźmi w Kenii i Afryce Wschodniej i zachęca Was do kontynuacji kampanii mającej na celu zbudowanie schroniska dla ofiar tej zbrodni.  (…) Jego Świątobliwość modli się aby inicjatywy HAART, zwłaszcza „ZBUDUJ FreeDOM” pomogły w uwolnieniu mężczyzn, kobiet i dzieci z niesprawiedliwości handlu ludźmi i wsparły proces rehabilitacji który umożliwi byłym ofiarom godne i pełne życie. Wszystkim, którzy udzielają wam wsparcia w waszej pracy oraz tym, dla których poświęcacie swój trud Papież Franciszek zapewnia modlitwę aby Bóg Wszechmogący pobłogosławił i kierował waszą pracą. Kardynał Pietro Parolin Sekretarz Stanu”

Krzysztof Zanussi, reżyser
Handel ludźmi jest zjawiskiem wszetecznym. Dzisiejszy świat, pokazuje, że ludzkość ciągle nie wyszła z tego grzechu. Trzeba pomagać, gdyż handel ludźmi jest czymś po prostu nieludzkim.

Ela i Darek Malejonek, muzycy
Piekło zaczyna się juz tu na ziemi. Kiedy widzisz swoich braci i siostry sprzedawanych jak zwierzęta na targu. To piekło można pokonać i pokazać tym ludziom, że niebo istnieje. Wystarczy trochę serca, trochę oddanego czasu i trochę pieniędzy. Czy to naprawdę za wiele?

Teatr Mumio
Często zgłaszają się do nas organizacje z prośbą o pomoc. Potrzebujemy czasu, żeby  odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego mamy w tym wziąć udział?”. Przy akcji #Zbuduj FreeDom po raz pierwszy nikt nie zadał sobie tego pytania. Od początku było to dla nas oczywiste.

Tadeusz Biedzki, podróżnik
Kiedy podróżuję po Afryce, widzę przepaść dzielącą ją od naszego świata, bezmiar nieszczęść, biedy i okrucieństwa. Spotykam skrzywdzonych i biednych i … nie wiem jak im pomóc. A kampania #ZBudujFreeDOM niesie tę pomoc konkretnie. Dlatego dołączam do tego szlachetnego grona  i proszę wszystkich, szczególnie Czytelników moich książek – POMÓŻCIE!!!

S. Joanna Lipowska, przewodnicząca Sieci Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Wciąż noszę w pamięci młode kobiety, które spotkałam. Większość z nich została brutalnie ograbiona z marzeń i… życia!!!. Niektóre z tych dziewcząt pochodziły z Afryki: Nigerii, Kenii, Ghany, Ugandy, Kongo..Z pełnym przekonaniem wspieram kampanię „Zbuduj FreeDOM” – bo wiem, jak ważnym jest nie zostawić tych osób w ich trudzie zdrowienia i powrotu do normalności. Oni potrzebują wsparcia i towarzyszenia. Mamy okazję powiedzieć „jestem”, przez zaangażowanie i gest pomocy. Nie przejdźmy obojętnie.

KONKURS Zbuduj FreeDOM
z okazji Światowego Dnia Przeciw Handlowi Ludźmi (konkurs trwa do 07.08.2016r.)

Fundacja Razem dla Afryki  zaprasza do udziału w konkursach, promujących kampanię #Zbuduj FreeDOM. W bieżącym konkursie do rozlosowania są 3 egzemplarze  książki „W piekle eboli” oraz 3 egzemplarze książki „Dziesięć bram świata”, podpisane przez autora – podróżnika Tadeusza Biedzkiego, ambasadora kampanii Zbuduj FreeDOM. Za książkę, autor został uhonorowany nagrodą im. Arkadego Fiedlera – Bursztynowym Motylem – najważniejszą polską nagrodą w dziedzinie literatury podróżniczej. Książki ufundowało Wydawnctwo Bernardinum.

Co zrobić, żeby wygrać książkę? To proste:
1. W poście w wydarzeniu
https://www.facebook.com/events/1814151462147630/
odpowiedz na pytanie: „Czym dla Ciebie jest wolność?”
2. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/zrobiłaś – polub profil www.facebook.pl/ZBUDUJFreeDOM
3. Udostępnij wydarzenie  https://www.facebook.com/events/1814151462147630/
4. Pomóż wybudować schronisko dla ofiar handlu ludźmi w Kenii poprzez wpłatę dowolnej kwoty na kampanię #Zbuduj FreeDOM – za pośrednictwem DotPaya na www.zbudujfreedom.pl
lub tradycyjnym przelewem:
Nr konta do wpłat: PLN: 49 1020 3408 0000 4102 0373 7442 (z dopiskiem FreeDOM)

Zwycięscy konkursu (6 osób) zostaną wyłonieni spośród osób,  które udzielą najciekawszych odpowiedzi.

O ZAŁOŻYCIELU HAART Kenya:
Radosław Malinowski (ur. 1978) pochodzi z Kujaw. Z wykształcenia prawnik, teolog i specjalista stosunków międzynarodowych. Od 10 lat mieszka w Afryce – w przeszłości w Zambii, Malawi i RPA a obecnie w Keni, absolwent Wydziału Prawa oraz Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziału Stosunków Międzynarodowych Katolickiego Uniwerytetu Afryki Wschodniej. Doktorant na Wydziale Patrologi KUL. Założyciel i dyrektor organizacji zwalczającej proceder handlu ludźmi w Afryce Wschodniej (Awareness Against Human Trafficking – HAART). Do chwili obecnej organizacja uratowała prawie 300 ofiar handlu ludźmi, w tym dokonała przerzutu 32 ofiar handlu ludźmi z Libii – (największej operacji ratowania ofiar w historii Kenii), przeprowadziła zajęcia uświadamiające dla ponad 20 000 mieszkańców slamsów i terenów wiejskich oraz zorganizowała serię spotkań dla instytucji państwowych oraz pozarządowych. Konsultant organizacji międzynarodowych takich jak IOM (Międzynarodowa Organizacia do Spraw Uchodźców), Denis Hurley Peace Insitute (RPA) lub International Peace Support Training Centre (Organizacja Unii Afrykańskiej odpowiedzialna za sprawy bezpieczeństwa w Afryce Wschodniej). Wykładowca akademicki (Prawo Pracy, Międzynarodowe Prawa Człowieka, Historia Kościoła, Patrologia). Autor publikacji dotyczących spraw migracji, bezpieczeństwa narodowego i sytuacji społecznej w Afryce Wschodniej (lista najważniejszych publikacji poniżej). Prelegent krajowych i międzynarodowych konferencji (w tym Konferencja ONZ CSW w 2013 roku w Nowym Jorku, oraz konferencja UNESCO w Mauritiusie w 2015). Żonaty z Kenijką, ojciec czwórki dzieci. Korespondent Radia Lublin (audycja: Spojrzenia)

Najważniejsze Publikacje:
•    Conditions of Africa’s significance in the international arena in the light of three perspectives (Olsztyn: 2010, Olsztynskie Studia Afrykanistyczne)
•    Guidelines on Assisting Victims of Human Trafficking in the East Africa Region (Geneva: IOM, 2011)
•    The Constitution and Development in Kenya. Manual for students. (Nairobi: Tangaza College, 2012)
•    Insecurity in Somalia: The Spill-over Effect to Kenya (Nairobi, IPSTC, 2014)
•    Role of the Civil Society in Peace Support Operations in South Sudan and Somalia: The Component of Peacebuilding (Nairobi, IPSTC, 2014)
•    Cross Border Insecurity in Eastern Africa: Role of Citizenship (Nairobi, IPSTC, 2014)
•    Can we afford to tolerate human trafficking? (Nairobi: Tangaza College, 2014)

___________________________________________________________________
Autor dołączonych zdjęć promujących kampanię: Jakub Szymczuk/www.siłaobrazu.pl

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.