Drukuj Powrót do artykułu

Rekolekcje dla księży przed ingresem kard. Grzegorza Rysia: najgorsza jest letniość

19 grudnia 2025 | 12:39 | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej | Kraków Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Letnie serce potrafi śmiertelnie zasnąć – mówił ks. Krzysztof Wons SDS podczas ostatniego dnia rekolekcji w Sanktuarium św. Jana Pawła II, na które kard. Grzegorz Ryś zaprosił księży Archidiecezji Krakowskiej przed swoim ingresem do katedry na Wawelu.

Na początku ostatniego dnia rekolekcji przed ingresem kard. Grzegorz Ryś powitał wszystkich księży zgromadzonych w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Zapowiedział, że nauka rekolekcyjna będzie przygotowaniem do sakramentu pojednania i pokuty, a spotkanie stanie się również okazją do przekazania jałmużny na potrzeby mieszkańców Lwowa i Zaporoża.Prowadzący rekolekcje ks. Krzysztof Wons SDS rozpoczął od odczytania opisu zwiastowania Maryi zapisanego w Ewangelii wg św. Łukasza.

Zauważył, że jednym z najczęstszych powodów, dla którego ludzie odchodzą dziś z Kościoła jest to, że Bóg ukazywany w Kościele jest „zbyt mało ludzki”, „daleki od człowieka”. – Ludzie szukają Boga najpierw w człowieku. Zwłaszcza w Kościele. Wypatrują go w ludzkich gestach i słowa księdza. W ludzkich spojrzeniach wiernych. W ludzkiej życzliwości, dobroci – wyliczał ks. Krzysztof Wons SDS.

Zwrócił uwagę na powszechny problem samotności, poczucia odizolowania, tęsknoty za przyjaźnią, uczucia pustki, przygnębienia i głębokiego poczucia bezużyteczności. Wskazał, że są to przestrzenie, w których potrzeba duszpasterskiej posługi „nowego typu”. – Będziemy pasterzami i przewodnikami przyszłości, o ile ośmielimy się uznać swój brak ważności we współczesnym świecie, jako Boże wezwanie, by odpowiedzieć z ewangeliczną empatią na samotność i bezsilność ludzi, jaka kryje się pod całym blichtrem sukcesu, by przynieść im Chrystusa, który uniżył samego siebie – mówił ks. Wons.

Zwrócił uwagę na „kulturę serca” Maryi, którą tworzy to, co jest w nim przechowywane. A ta „kultura serca” rozwija się pod wpływem słuchania Bożego Słowa. – Zimno jest Bogu, kiedy w naszą posługę nie wkładamy serca. Zimno jest Bogu w Kościele, gdy do ołtarza podchodzimy bez serca; gdy na liturgii, na modlitwie, serce zasypia i wszystko staje się letnie – mówił rekolekcjonista, zaznaczając, że najtrudniej wybudzić serce z letniości. – Letnie serce potrafi śmiertelnie zasnąć – dodawał, podkreślając, że to nie skandale pustoszą Kościół, choć zostawiają w nim rany, ale letnia temperatura – „schłodzone pragnienia duchowe”, „zanikająca tęsknota za Bogiem i ewangelicznym życiem”.

Na koniec zachęcił do medytacji nad żłobem, w którym został złożony nowonarodzony Jezus. Zauważył, że przez Ojców Kościoła żłób był utożsamiany z ludzkim grzechem. – Do najciemniejszego i ostatniego miejsca w naszym życiu przychodzi Jezus. Rodzi się tam, gdzie cuchnie od ludzkiego grzechu – mówił ks. Wons. – Czeka w otchłani naszego grzechu i w naszych ranach po grzechu z nadzieją, że się z Nim nie rozminiemy – dodawał.

Kulminacją ostatniego wieczoru rekolekcji dla kapłanów Archidiecezji Krakowskiej była adoracja Najświętszego Sakramentu, która stała się okazją do spowiedzi. Kard. Grzegorz Ryś zakończył ją modlitwą dziękczynienia za spotkanie z Jezusem w „Jego Słowie, w drugim człowieku – bracie, we wspólnocie kapłańskiej”. – Być jak Ty, upodobnić się do Ciebie, jak Maryja, urodzić Cię a potem stawać się do Ciebie podobnym – modlił się kardynał.

Rekolekcje, podobnie jak w dniach poprzednich, zakończyły się Apelem Jasnogórskim a potem agapą – czasem rozmów przy herbacie i poczęstunku.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II byli obecni także kardynałowie Konrad Krajewski i Arthur Roche, którzy przyjechali już do Krakowa na sobotni ingres kard. Grzegorza Rysia do katedry wawelskiej.

Konferencje ks. Krzysztofa Wonsa SDS ze wszystkich trzech wieczorów rekolekcji dostępne są w formie podcastu na Spotify Archidiecezji Krakowskiej.

Osoby, chcące wesprzeć wspólnie z kapłanami Archidiecezji Krakowskiej mieszkańców Lwowa i Zaporoża, mogą to zrobić, dokonując wpłat na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

58 8589 0006 0000 0011 1197 0001

z dopiskiem: Jałmużna Kapłańska

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.