Drukuj Powrót do artykułu

Rekolekcje Wielkopostne 2023

21 lutego 2023 | 22:30 | oprac. ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. remehernandez / Cathopic

Jak co roku w czasie Wielkiego Postu w Kościele katolickim odbywają się różnego rodzaju rekolekcje, konferencje i dni skupienia. Choć w ostatnich latach były one mocno ograniczone ze względu na epidemię koronawirusa, w tym roku wracają z dawnym bogactwem propozycji, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Katolicka Agencja Informacyjna opisuje najciekawsze z nich.

„W jaki Kościół wierzę?”

„W jaki Kościół wierzę?” – to tytuł czterotygodniowych Rekolekcji w Życiu Codziennym. Rekolekcje nawiązujące swoją formułą do Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, rozpoczną się 4 marca, ale zapisy na nie już trwają. W tym roku nauki, prowadzone przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego we współpracy z ojcami jezuitami w Poznaniu, będą odbywać się w wersji hybrydowej i potrwają do 2 kwietnia.

Metodę ignacjańską i klucz tegorocznych rekolekcji wyjaśni w ramach pierwszej konferencji 4 marca Ewa Chlebanowska. 11 marca temat „Wierzę w święty Kościół” przedstawi Justyna Telicka. O. Dariusz Michalski SJ 18 marca wygłosi konferencję pt. „Wierzę w powszechny Kościół”, a 25 marca Agnieszka Pawela podejmie refleksję o Kościele apostolskim. W sobotę 1 kwietnia przed Niedzielą Palmową o tym, co dalej po rekolekcjach, będzie zastanawiać się Maciej Chlebanowski.

Organizatorzy zachęcają do udziału w konferencjach na żywo. Wiąże się to z możliwością zadawania pytań i przeżycia spotkania. Dla osób, które z ważnych powodów nie będą mogły uczestniczyć na żywo w konferencjach, nagrania będą dostępne w niedziele od godz. 18.00.

Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie wzch.org.pl/poznan.

„Imiona Jezusa w Dzienniczku”

„Imiona Jezusa w Dzienniczku” to tytuł rekolekcji, które odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w terminie 3-5 marca. „W klimacie ciszy i modlitwy będziemy odkrywać oblicze Jezusa ukazane nam w Dzienniczku przez św. Siostrę Faustynę. W pierwszej odsłonie zapraszamy was do odkrycia i doświadczenia mocy imienia Jezus – tak najczęściej zwracała się do swojego Oblubieńca nasza Święta. Przyglądając się jej zażyłej więzi z Jezusem Miłosiernym będziemy zaproszeni do wejścia jeszcze głębiej w bliską, intymną relację z Tym, który każdego z nas ukochał miłością miłosierną„ – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prowadzącymi rekolekcje będą – s. M. Eliana Chmielewska ISM (Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, posługuje w Zarządzie Stowarzyszenia „Faustinum”, opiekunka duchowa Krakowskiej wspólnoty „Faustinum”) oraz ks. Grzegorz Szczygieł MS (misjonarz saletyn, rekolekcjonista, proboszcz).

Rekolekcje odbywają się w atmosferze ciszy i w pełnym milczeniu, by umożliwić uczestnikom osobiste spotkanie z Jezusem Miłosiernym podczas Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz na modlitwie słowem Bożym i przy refleksji nad tekstami z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Uczestnicy mogą także skorzystać z sakramentu pokuty lub rozmowy z kierownikiem duchowym.

Ilość miejsc jest ograniczona, należy wcześniej potwierdzić swoją obecność poprzez formularz na stronie: faustinum.pl/pl/rekolekcje-wielkopostne-2023-informacje-szczegolowe/

„Działanie dobrych i złych duchów. Sztuka rozeznawania”

Kolejną propozycją rekolekcji organizowanych przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się w terminie 17-19 marca. Temat: „Działanie dobrych i złych duchów. Sztuka rozeznawania”. Nauki poprowadzi ks. dr Krzysztof Wons SDS – salwatorianin, doktor teologii duchowości, dyrektor CFD Salwatorianów w Krakowie, rekolekcjonista i kierownik duchowy, propagator Lectio Divina

„W podejmowaniu decyzji potrzebujemy rozeznawania duchowego, ponieważ jesteśmy „terenem” oddziaływania dobrych i złych duchów. Bóg posyła nam dobre duchy, aby pomagały w rozeznawaniu Jego woli i podążaniu za nią. Złe duchy usiłują przeszkadzać na tej drodze i zwodzić, kusząc pod pozorem dobra. Podczas rekolekcji będziemy uczyli się, jak rozeznawać działanie dobrych i złych duchów, aby wybierać Boże drogi ku pełni życia i odrzucać to, co od Boga oddala” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Zapisy: faustinum.pl/pl/rekolekcje-2022-2023/

„Wierzę w Kościół Chrystusowy”

Dom Rekolekcyjny w Laskach zaprasza na rekolekcje pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” w dniach 24–26 marca. Prowadzi je ks. Marek Gątarz (rektor kaplicy w Laskach). W planie rekolekcji znajdują się m.in.: Eucharystie, konferencje, adoracje, spotkania grup dzielenia.

Tematy rekolekcyjnych konferencji: „U początków Kościoła”, „Lud Boga – wspólnota pielgrzymująca„, „Eucharystia tworząca Kościół”, „Kościół Pięćdziesiątnicy – Maryja Matką Kościoła”, „Być Kościołem ewangelizującym – pokażcie nam Jezusa”, „Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa i kocham mój Kościół”.

Więcej informacji: triuno.pl/wierze-w-kosciol-chrystusowy-plan-rekolekcji-w-laskach/

„Ostatnie słowa należą do Miłości.”

„Ostatnie słowa należą do Miłości” – to tytuł rekolekcji, które odbędą się Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, w dniach 31.03-2.04. Poprowadzi je ks. Manfred Deselaers (niemiecki ksiądz u progu Auschwitz) oraz ks. Łukasz Kamyłkowski (polski ksiądz zaangażowany w dialog).

„U progu Auschwitz oraz w czasach Wojny Rosji przeciwko Ukrainie zdanie 'Ostatnie słowa należą do Miłości’ brzmi odważnie.
Jednak taka jest nasza wiara i ostateczna nadzieja. Szukamy tej Miłości we Wielkim Poście, przygotowując się do święta Zmartwychwstania naszego Pana” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Szczegóły i zapisy: cdim.pl/wydarzenia/w/rekolekcje-wielkopostne-31-03-02-04-2023-r/

„Nauczycielu gdzie mieszkasz….?”

W dniach 17–19 lutego odbędą się weekendowe rekolekcje w duchu Lectio Divina, w Domu Rekolekcyjnym św. Jana Pawła II w Kobylej Górze.

„Istotą wiary chrześcijańskiej  jest zażyła relacja z Chrystusem. Boże Słowo zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana przeżywane w duchu Lectio Divina, zaprasza nas byśmy wraz z uczniami podążyli za Bożym Brankiem ukazanym przez Jana Chrzciciela i znaleźli odpoczynek w Jego Domu” – zachęcają organizatorzy.

Nauki pod hasłem „Nauczycielu gdzie mieszkasz….?”, poprowadzi ks. Marcin Wiśniewski. Zgłoszenia najlepiej przesłać na mail: marwi500@poczta.onet.pl lub tel. 536833622 (środa do sobota w godz. 9-19).

„Weekend na pustyni”

Od 24–26 lutego w Domu Rekolekcyjnym św. Jana Pawła II w Kobylej Górze, odbędą się rekolekcje „Weekend na pustyni”. To propozycja dla tych, którzy potrzebują przestrzeni do wyciszenia i indywidualnego spotkania z Bogiem. W czasie „Weekendów pustyni” każdy z uczestników dostaje do swojej dyspozycji pojedynczą celę, w której może doświadczyć życia na wzór mnicha.

„W niewielu konferencjach dzielimy się mądrością Ojców Pustyni, w których podpowiadamy jak ten czas przeżyć i zapraszamy do wspólnej modlitwy na Jutrzni, Eucharystii i Adoracji. Istnieje też możliwość włączenia się w fizyczną pracę wokół Domu. Istnieje w tym czasie możliwość duchowego kierownictwa, rozmowy i spowiedzi” – czytamy na stronie wydarzenia.

Uczestnikom towarzyszyć będzie ks. Marcin Wiśniewski. Zgłoszenia należy przesłać na mail: marwi500@poczta.onet.pl lub tel. 536833622 (środa do sobota w godz. 9-19).

„O cnocie pokory”

Rekolekcje z Ojcami pustyni odbędą się w dniach 3–5 marca w Domu Rekolekcyjnym św. Jana Pawła II w Kobylej Górze. Temat wydarzenia: „O cnocie pokory”  jako o fundamencie rozeznania duchowego u św. Jana Kasjana.

„Jednym z najtrudniejszych do pokonania demonów w naszym życiu jest demon pychy. Podpowiada on człowiekowi, że wszystko wie i nie potrzebuje niczyjej rady. Może nawet kusić do postawieniu siebie i swojego zdania w miejscu Boga. Cnotą przeciwną jest cnota pokory, która jest skutecznym lekarstwem na demona pychy. W jaki sposób do niej dążyć i na czym polega będziemy uczyć się od Ojców Pustyni. Chcemy zatem sięgnąć po dzieło św. Jana Kasjana 'Rozmowy z Ojcami’, by zaczerpnąć z ich duchowej mądrości i doświadczenia” – zachęcają organizatorzy.

Rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Wiśniewski. Zgłoszenia na mail: marwi500@poczta.onet.pl lub tel. 536833622 (środa do sobota w godz. 9-19).

„Najpiękniejszy z synów ludzkich”

„Najpiękniejszy z synów ludzkich” – pod takim hasłem odbędą się wielkopostne dni skupienia w bliskości z Słowem Bożym (z elementami Lectio Divina) skierowane dla młodych kobiet.

Potrwają one od 31.03 do 02.04 br. u Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza (Zawodowa 25, Warszawa)

„W weekend wprowadzający w Wielki Tydzień zapraszamy do wpatrywania się w zranione, a jednocześnie pełne miłości Oblicze Jezusa Chrystusa. Dzień skupienia będzie w milczeniu, z możliwością rozmów z prowadzącymi” – czytamy na stronie wydarzenia.

Więcej informacji: rekolekcje.info/rekolekcje/3841-najpiekniejszy-z-synow-ludzkich

„Serce Nowe”

Siostry Obliczanki zapraszają na rekolekcje dla młodych kobiet rozeznających swoją drogę (18-35 l.) pod hasłem „Serce Nowe” w dniach 24-26 marca. Jak podkreślają: „Przed nami czas Wielkiego Postu, czas przypatrywania się swojemu życiu, sercu. Przez proroka Ezechiela Pan woła do nas, że zabierze nam serce kamienne, a da serce z ciała, obdarzy sercem nowym i nowego ducha tchnie do naszego wnętrza”.

Będzie czas na modlitwę Słowem Bożym, adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź, Eucharystię, a także twórczą pracę. „Choć dzień skupienia będziemy przeżywać w ciszy, to zapraszamy do rozmów indywidualnych z prowadzącymi” – podkreślają organizatorki.

Rekolekcje odbędą się w Częstochowie (Siostry Obliczanki ul. Kubiny 2/4). Zgłoszenia: s. Stefania 694 406 871 lub na maila: mlodym@obliczanki.org.pl

„Modlitwa w ciszy”

Rekolekcje „Modlitwa ciszy” odbędą się w dwóch terminach: 24–26 lutego oraz 10–12 marca w Pustelni Złotego Lasu (Rytwiany woj. Świętokrzyskie). „Modlitwa w ciszy pozwala na pogłębienie relacji z Bogiem. Dorośli odkrywają ten skarb z większą świadomością i mogą przekazywać go innym. Stąd, do udziału w rekolekcjach zapraszamy osoby dorosłe, pragnące pogłębić osobistą relację z Bogiem a także szukające sposobu jak w praktyce pomóc swoim bliskim zaprzyjaźnić się z Bogiem” – można przeczytać na stronie wydarzenia.

Zapisy i informacja: tel.15 864 77 95; e-mail: recepcja@pustelnia.com.pl; formularz: pustelnia.com.pl/rezerwacja/.

„Panie rozjaśnij ciemności mojego serca”

Wielkopostne rekolekcje wokół ikony Krzyża San Damiano pt. „Panie rozjaśnij ciemności mojego serca” odbędą się w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku, od 3 do 5 marca.

Główne cele rekolekcji to: próba głębszego spojrzenia na historię swojego życia oczyma wiary, rozpoznania i zobaczenia, na przykładzie Św. Franciszka z Asyżu, osobistych szczególnych oczekiwań, napięć, porażek i kryzysów; próba odnalezienia obecności i działania Boga w miejscach osobistego szczególnego zmagania oraz dostrzeżenia i nazwania własnych ucieczek; a także pogłębienie modlitwy kontemplacyjnej i adoracji, zwłaszcza w obecności ikon; pomoc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego);

Nauki poprowadzi o. dr Tomasz Jank – franciszkanin, gwardian klasztoru i rektor kościoła Świętej Trójcy. Artysta malarz i grafik.

Zapisy: rekolekcjefranciszkanskie.pl/wydarzenie/panie-rozjasnij-ciemnosci-mojego-serca-wielkopostne-rekolekcje-wokol-ikony-krzyz-san-damiano/

„Rekolekcje z postem”

W dniach 11-16 marca w Domu Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego (Gdańsk), odbędą się rekolekcje z postem św. Hildegardy z Bingen.

„Według św. Hildegardy post pomaga zharmonizować ze sobą cztery przestrzenie ludzkiego życia: Boga, świat, duszę i ciało. ” – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. Podczas rekolekcji uczestnicy będą pod opieką o. Tomasza Tęgowskiego OFM Conv. wykształconego w medycynie św. Hildegardy, który będzie czuwał nad rekolekcjami, do dyspozycji uczestników będzie również inny kapłan.

Wytyczne zdrowotne oraz pozostałe szczegóły znajdują się na stronie internetowej: rekolekcjefranciszkanskie.pl/wydarzenie/rekolekcje-z-postem-sw-hildegardy-z-bingen-3/

Rekolekcje u Benedyktynów w Tyńcu

„Wielki Post darem dobroci i czułości Bożej” – to temat rekolekcji w Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Odbędą się one w terminie 23-26 lutego. Poprowadzi je o. Stanisław Kyc OSB (kapelan wrocławskich Mniszek Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu).

Zapisy: domgosci.benedyktyni.com/rekolekcje-wielkopostne-2023/

„Zasłuchanie w Słowo”

W Domu Diecezjalnym TABOR w Rzeszowie, 24-26 marca, odbędą się „Rekolekcje Wielkopostne dla grup adorujących i nie tylko” pod hasłem „Zasłuchanie w Słowo Mt 26.36-76”. Poprowadzą je s. Kazimiera Fleran (Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża ) i ks. Krystian Winiarski (pracował we Włoszech posługując dla Ruchu Focolari i studiując Teologię Rodziny i Małżeństwa na Instytucie Jana Pawła II).

Zapisy: tabor.rzeszow.pl/aktualnosci/rekolekcje-wielkopostne-2/

„Wzrastać w miłości”

Wspólnota Chemin Neuf zaprasza na rekolekcje online dla małżeństw i par niesakramentalnych, które odbędą się online w pięć poniedziałków Wielkiego Postu. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to „czas zatrzymania i spojrzenia na swoje relacje, swoje małżeństwo… aby wybrać swoje małżeństwo jako priorytet w tym czasie”.

Zapisy: chemin-neuf.pl/propozycja/rekolekcje-wielkopostne-kana-online

Dzień skupienia dla szachistów

Domu Gości Opactwa Benedyktynów w Tyńcu proponuje także wielkopostne spotkanie dla szachistów, zarówno zawodowych, jak i amatorów, oraz sędziów i trenerów szachowych. Odbędą się one 25 lutego od godziny 10:00 do 17:30. Poprowadzi je Brunon Koniecko OSB (w opactwie tynieckim jest podprzeorem, wychowawcą).

Zapisy: domgosci.benedyktyni.com/dzien-skupienia-dla-szachistow/

Rekolekcje u Karmelitów Bosych

Propozycje dni skupienia i rekolekcji przygotowali także Karmelici Bosi. Wśród nich m.in. rekolekcje „Poza miastem… Wprowadzenie w Triduum Paschalne – jak pięknie i głęboko przeżyć Paschę” (24 marca – 26 marca), “Modlitwa i wyrzeczenie – bronią niezwyciężoną, którą dał mi Jezus” (31 marca – 2 kwietnia), Karmelitański Weekend Pustelniczy (31 marca – 2 kwietnia).

Wszystkie wydarzenia zaplanowane przez Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej dostępne są na stronie: karmel.pl/rekolekcje-2/

Wielki Post to 40-dniowy okres przygotowania do Świąt Wielkanocnych, czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. W 2023 roku obchody Wielkiego Postu przypadają na okres od 22 lutego do 8 kwietnia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.