„Rodzina górą!” – w weekend duże rodziny przyjeżdżają do Zakopanego
06 czerwca 2025 | 08:12 | zjazd.3plus.pl, maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Od 6 do 8 czerwca w Zakopanem odbywać się będzie 13 Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” , inicjator zjazdów, od zawsze stara się, by były to spotkania pełne radości, pozytywnej energii i aby były okazją do zaprezentowania dużych rodzin z najlepszej strony. W programie zaplanowano czas na integrację, zabawę i poznawanie tatrzańskiej przyrody ale też na warsztaty kompetencji rodzicielskich oraz dyskusję na tematy społeczno- ekonomiczne, tym razem skoncentrowane wokół demografii. – Czujemy się nie tylko kompetentni, ale wręcz wezwani do zabrania głosu w tej niezwykle ważnej sprawie – podkreślają organizatorzy. W sumie do stolicy Tatr zjedzie ok. 1200 osób.
Zjazd organizowany jest przez Związek Dużych Rodzin 3 Plus i miasto Zakopane oraz Starostwo Powiatowe w Zakopanem. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
Tegoroczne hasło – „Rodzina górą” – nie jest przypadkowe. Z jednej strony nawiązuje do położenia geograficznego Zakopanego, ale przede wszystkim podkreśla wartość rodziny. Obrazowo można powiedzieć, że tak jak największe rzeki, które zapewniają życie i rozwój mieszkańcom kraju, mają swoje źródło w górach, tak samo rodzina jest fundamentem pozytywnych relacji społecznych i gwarancją rozwoju kolejnych pokoleń.
W spotkaniu w Zakopanem uczestniczyć będzie ok. 1200 osób, w tym 500 dzieci. Jednym z gości zjazdu będzie prezydent Bronisław Komorowski.
Zjazd rozpocznie się 6 czerwca, w dniu, w którym przypada 28. rocznica pamiętnej wizyty św. Jana Pawła II w Zakopanem i Hołdu Górali Polskich. W nawiązaniu do tej rocznicy w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym Księżówka sprawowana będzie Msza św. Po otwarciu Zjazdu zaplanowane są występy zespołów góralskich i kolacja regionalna.
7 czerwca, w drugim dniu Zjazdu zaplanowany jest panel społeczno – ekonomiczny poświęcony demografii. Panel poprowadzi politolog społeczny i prawnik, mama czwórki dzieci, Korina Bulenda-Nowak. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk, którzy spojrzą na problem z różnych perspektyw: rządu, samorządu, Unii Europejskiej, organizacji społecznych oraz ekspertów demograficznych. W gronie panelistów znajdą się: Miłosz Motyka – Wiceminister Klimatu i Środowiska, Małgorzata Baranowska – Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jagna Marczułajtis – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Filipowicz – Burmistrz Miasta Zakopane, Ewa Mróz – Członkini Zarządu Fundacji ReVitalife, przedstawicielka głosu seniorów oraz Mateusz Łakomy – Specjalista ds. demografii.
Współczynnik dzietności w Polsce w 2024 roku był szacowany na 1,11. Ten wynik jest najniższy w Europie i wskazuje na alarmujący spadek dzietności w kraju. W Polsce tylko 2,9% rodzin wychowuje czwórkę lub więcej dzieci, a 8,6% ma troje potomstwa. Przedstawiciele rodzin wielodzietnych wskazują na szczególne znaczenie tych rodzin w kontekście przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu. – Czujemy się nie tylko kompetentni, ale wręcz wezwani do zabrania głosu w tej niezwykle ważnej sprawie. Wierzymy, że potrafimy rozpoznać i wskazać czynniki, które sprawiają, że dziś wiele małżeństw nie decyduje się na potomstwo, odkładając decyzję o dzieciach lub nie wyobrażając sobie założenia rodziny wielodzietnej. Chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i mamy nadzieję, że uda nam się zaszczepić idee, które ułatwią funkcjonowanie rodzinom, które już mają dużą rodzinę, oraz pomogą tym, którzy rozważają jej założenie – podkreślają.
Równolegle, w Atelier Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odbywać się będą warsztaty i aktywności dla dzieci i młodzieży. Również w tym miejscu zaplanowany jest panel influencerski z udziałem matek wielodzietnych aktywnych w sieci a następnie spotkanie młodych z Rzeczniczką Praw Dziecka, Moniką Horna-Cieślak.
W ramach Zjazdu odbędzie się też Spotkanie Forum Samorządowego na Rzecz Rodzin przy Związku Dużych Rodzin 3 Plus z przedstawicielami samorządów.
Sobotnie popołudnie to czas na integrację, zabawę i podziwianie pięknej przyrody. Rodziny będą miały możliwość wyjścia w góry wraz z tatrzańskimi przewodnikami. O godz. 18 na Dolnej Równi Kurpowiej rozpocznie się spotkanie z udziałem rodzin, połączone z Miejskim Dniem Dziecka i Dniami Zakopanego. Spotkanie będzie okazją do wręczenia certyfikatów Powiatom Przyjaznym Rodzinom. Kilka tysięcy uczestników wysłucha też koncertu zespołu Trebunie – Tutki.
W niedzielę, 8 czerwca, w ostatnim dniu zjazdu zaplanowane są warsztaty kompetencji rodzicielskich: „Jak przeżyć ze smartfonem i nie przeskrollować życia?”, które poprowadzi prof. Monika Przybysz.
Zjazd zakończy uroczysta Msza Święta, w Sanktuarium Najświętszej Rodziny. Eucharystii przewodniczyć będzie bp Robert Chrząszcz, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Po Mszy św. rodziny przejdą ulicami miasta na Plac Niepodległości, gdzie zostanie zrobione pamiątkowe zdjęcie.
***
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” to stowarzyszenie gromadzące rodziny wychowujące trójkę lub więcej dzieci. Wśród jego celów statutowych najistotniejsze są działanie na rzecz: interesów ekonomicznych i społecznych rodzin wychowujących dzieci (w tym szczególnie dużych rodzin), solidarności rodzin oraz pozytywnego obrazu rodziny, jako naturalnego środowiska rozwoju człowieka.
Obecnie (2025 r.) Związek zrzesza 6 tys. rodzin rozsianych po całej Polsce, tworzących 123 koła we wszystkich województwach.
Raz w roku, za każdym razem w innym mieście, organizowany jest Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Zjazd to wielkie, trzydniowe święto radości, koncertów i spotkań, w którym co roku uczestniczy ponad 1000 osób.
Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin miał miejsce w Grodzisku w 2013 roku i od tamtej pory wędrówka prowadzi przez Lublin (2014), Łowicz (2015), Gniezno (2016), Nysę (2017), Szczecin (2018), Lubartów (2019), Warszawę (2020 i 2021), Wadowice (2022), Grodzisk Mazowiecki (2023), Tomaszów Mazowiecki (2024), Zakopane (2025). Organizatorem Zjazdu jest zawsze Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” oraz miasto, które zaprasza rodziny.
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” wyrastał z poczucia wartości dużej rodziny oraz ze sprzeciwu wobec niesprawiedliwego traktowania rodzin, zwłaszcza rodzin wielodzietnych, przez polski system prawny; z przekonania, że praca wykonywana w domu, poświęcona wychowaniu własnych dzieci jest traktowana jak praca bezwartościowa, podczas, gdy ma ona ogromną wartość – w tym także ekonomiczną. Dlatego już na początku działalności Związek sformułował szereg postulatów w dziedzinie polityki rodzinnej i podejmował działania, żeby je zrealizować. Jednym z takich zrealizowanych, choć wciąż rozwijających się postulatów jest Karta Dużej Rodziny. Obecnie, w 2025r. jest 17802 partnerów programu i 4 miliony użytkowników Karty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.