Drukuj Powrót do artykułu

Rok Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach – centrum światowego kultu Bożego Miłosierdzia

10 listopada 2016 | 15:51 | Liliana Leda Ⓒ Ⓟ

Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża Franciszka miał szczególne znaczenie w krakowskich Łagiewnikach – miejscu światowego kultu Bożego Miłosierdzia. W Roku Miłosierdzia do tego miejsca pielgrzymi przybywali jeszcze liczniej niż w latach poprzednich, aby zawierzyć swoje życie Bożemu Miłosierdziu. Ilość pielgrzymów, ich modlitwa, nawrócenie, prośby i podziękowania płynące z całego świata pokazują, jak bardzo Rok Miłosierdzia był ważny w życiu chrześcijan, i jak wielkie zmiany dokonały się podczas niego w życiu milionów ludzi na całym świecie.

REKORDOWA LICZBA PIELGRZYMÓW W ROKU MIŁOSIERDZIA

Niewątpliwie w Roku Miłosierdzia krakowskie Łagiewniki – miejsce światowego kultu Bożego Miłosierdzia, odwiedziło najwięcej pielgrzymów z Polski i z zagranicy niż w latach poprzednich.

„Rok Miłosierdzia w Łagiewnikach był rekordowy pod każdym względem. Nie tylko pod względem ilości pielgrzymów, chociaż sądzę, że w tym roku odwiedziło nas ponad 5 mln osób z około 180 krajów świata, ponieważ z pewnością młodzi, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży, odwiedzili także patronkę tego wydarzenia – św. Faustynę i chcieli się pomodlić przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego” – mówi s. Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. „Byłaby to dwukrotnie wyższa liczna pielgrzymów niż w latach poprzednich” – dodaje.

Do Łagiewnik w Roku Miłosierdzia przybyło kilkaset pielgrzymek z wszystkich stron Polski, były to pielgrzymki diecezjalne, m. in. z diecezji kieleckiej, opolskiej, warszawskiej, lubelskiej i sosnowieckiej. Do sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymowali także m. in. studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Do miejsca kultu Bożego Miłosierdzia przybywały także specjalne pielgrzymki poszczególnych grup zawodowych. Wśród nich byli m. in. strażacy, policjanci, farmaceuci, nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy służby więziennej, kolejarze, pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

Wśród osób pielgrzymujących do Łagiewnik w Roku Miłosierdzia byli także więźniowie, osoby ubogie i bezdomne, krwiodawcy, przedstawiciele wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich z całej Polski, księża, siostry zakonne oraz dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W Roku Miłosierdzia odbyła się także najdłuższa piesza pielgrzymka z Helu do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Pątnicy pokonali pieszo 777 km.

Zdaniem ks. prałata Franciszka Ślusarczyka, kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach bardzo ważna jest jakość pielgrzymowania osób przybywających do tego miejsca.

„W atmosferze niepokoju związanego z wieloma zamachami terrorystycznymi w Europie i świecie, przybywający pielgrzymi objawili tym samym odwagę, dojrzałość oraz jasny cel, który im przyświecał: Jezus może nam dać nadzieję, On ma moc przywrócić nam najgłębszy sens życia, za Nim warto podążać, bo On nigdy nie zawodzi, a zapraszając do wspólnego wędrowania drogą Miłosierdzia, pragnie każdego obdarzyć miłością i pokojem” – podkreśla kapłan.

Natomiast Anna Niewiadomska, która przybyła do Łagiewnik wraz z rodziną z Katowic przyznała, że w Roku Miłosierdzia odwiedzili to miejsce trzy razy. „Podczas pierwszej wizyty przywiozłam tutaj bardzo ważną prośbę dotyczącą mojego zdrowia. A teraz przyjeżdżam dziękować za pomyślne wyniki badań. Jestem pewna, że to przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i św. Faustyny. Rokowania były bardzo złe, ale wszystko dobrze się skończyło, to niesamowite – powiedziała wzruszona.

Z kolei Krystian Mazur, student informatyki z Krakowa powiedział KAI, że dla niego Rok Miłosierdzia jest bardzo ważny, ponieważ w nim nastąpił jego powrót do Kościoła. Miało to miejsce podczas Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczył za namową swojej narzeczonej. Od tej pory często przychodzi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Myślę, że ta Brama Miłosierdzia jest bardzo symboliczna, ponieważ przypomina, że Kościół jest domem otwartym dla każdego, kto chce przyjść i wejść do niego. Warto jest podjąć taki trud i wrócić nawet z bardzo daleka” – podkreślił.

W Roku Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyło się najwięcej rekolekcji, sympozjów oraz konferencji przybliżających postać św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny. Powstało najwięcej filmów i spektakli teatralnych na temat głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. Odbył się także Jubileuszowy Kongres Miłosierdzia z udziałem jego czcicieli.

ROK MIŁOSIERDZIA ROKIEM PRÓŚB, NAWRÓCEŃ I PODZIĘKOWAŃ ZA ŁASKI

W Roku Miłosierdzia do Łagiewnik napływały setki tysięcy próśb, podziękowań oraz świadectw ludzi, którzy doświadczyli w tym miejscu łask Jezusa Miłosiernego. Było ich więcej niż w latach poprzednich. „Nie jesteśmy w stanie dokładnie ich zliczyć. Prośby i podziękowania napływają przeróżnymi drogami, za pośrednictwem strony internetowej, telefonicznie, listownie, są także zapisywane na karteczkach przy kaplicy” – mówi siostra Elżbieta Siepak. Zdarza się, że ludzie przychodzą do sióstr osobiście i dzielą się świadectwami i składają wota lub opisują swoje przeżycia. „Są to łaski niezwykle wzruszające. Ludzie, którzy tutaj doświadczyli obecności Boga mają tę radość wymalowaną na twarzy” – podkreśla s. Siepak.

Za pośrednictwem strony faustyna.pl ludzie codziennie przesyłają swoje świadectwa, a także obszernie opisują trudne sytuacje, w których doświadczyli Bożego miłosierdzia. „Boże Miłosierny, z całego serca dziękuję Ci za szczęśliwy powrót mojego syna i męża do domu oraz za wszelkie otrzymane łaski. Niech będzie uwielbione Miłosierdzie Boże! – napisała Małgorzata.

„Panie Jezu, dziękuję za otrzymane dotychczas łaski od Ciebie. Dziękuję za swoją córkę i męża. Dziękuję za pracę, za codzienną opiekę Twoją, dziękuję za nasze szczęśliwe powroty do domu. Panie, Ty znasz moje obecne trudności. Przepraszam za moją kulawą ufność. Proszę, opiekuj się mną i moją rodziną” – pisze Basia.

„Moje nawracanie rozpoczęło się od wpatrywania się w cudowny obraz Jezusa Miłosiernego w trudnej dla mnie chwili życiowej. Boże mój, dziękuję – Jezu, Ufam Tobie – dziękuję Siostro Faustyno” – napisała Nina.

CORAZ WIĘCEJ PRÓŚB O RELIKWIE ŚW. S. FAUSTYNY

S. Elżbieta Siepak podkreśla, że w Roku Miłosierdzia każdy dzień, a zwłaszcza weekendy były pełne grup pielgrzymów z diecezji, parafii, wspólnot, przeróżnych ruchów, z całej Polski i z zagranicy, którzy przybywali, aby zawierzyć swoje życie Bożemu Miłosierdziu. „Ogromnym powodzeniem jak zawsze cieszyły się relikwie św. Faustyny, ale w Roku Miłosierdzia każdy chciał je otrzymać” – podkreśla s. Siepak.

W tym roku próśb o relikwie św. s. Faustyny było więcej niż w latach poprzednich. Łącznie są one obecne w ponad 5 tys. kościołów, parafiach, ośrodkach kultu Bożego Miłosierdzia, a na świecie w 120 krajach. Po relikwie św. Faustyny przybywają pielgrzymi nawet z bardzo odległych i egzotycznych miejsc, jak np. Papua – Nowa Gwinea, Haiti, Samoa, Trynidad i Tobago, Gabon czy Wybrzeże Kości Słoniowej. „To ogromny wysiłek, aby przyjechać do Polski po relikwie św. s. Faustyny z tak odległych miejsc. Ale to pokazuje, jak wielkie znaczenie w życiu człowieka i Kościoła odgrywa kult Bożego Miłosierdzia” – zaznacza siostra.

WIERNI Z CAŁEGO ŚWIATA JESZCZE BARDZIEJ ZAINTERESOWANI BOŻYM MIŁOSIERDZIEM

W Roku Miłosierdzia Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia udostępniło plik cyfrowy łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego do niekomercyjnego szerzenia orędzia o Bożym Miłosierdziu. „To niesamowite, do jak wielu krajów został ten obraz pobrany. Przez stronę internetową faustyna.pl internauci w rekordowej ilości pobierali także folder „Jezusowe orędzie Miłosierdzia” w 13 językach, zawierający najważniejsze słowa Jezusa zapisane w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny, aby tym darem dzielić się z innymi” – opowiada s. Siepak. „Po prostu chcieli coś zrobić w Roku Miłosierdzia, który rozbudził jeszcze większe zainteresowanie Miłosierdziem Bożym i Jego Apostołką” – wyznaje.

W Roku Miłosierdzia siostry nie tylko obsłużyły pielgrzymów w łagiewnickim sanktuarium, ale także odbyły najwięcej wyjazdów do parafii w Polsce i do innych krajów, gdzie dzieliły się orędziem Miłosierdzia, prowadziły rekolekcje i dni skupienia. W to przedsięwzięcie zaangażowane były także siostry innych domów zgromadzenia, ponieważ zaproszeń było tak wiele.

REKORDOWE ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Na tegoroczne święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 r., przybyło do Łagiewnik ponad 250 tys. osób z prawie 40 krajów świata, nawet tak egzotycznych jak: Kongo, Madagaskar, Meksyk, Peru, Sri Lanka, Tajlandia, Uganda czy Wenezuela, Obecni byli pielgrzymi z Francji, Libanu, Słowacji, USA, Brazylii, Islandii, Hiszpanii, Chorwacji, Meksyku, Niemiec, Tajlandii, Ukrainy, Węgier, Anglii oraz Polski.

Pielgrzymom służyło przy ołtarzu i w konfesjonałach około 460 kapłanów. Uroczystości z łagiewnickiego sanktuarium relacjonowało 125 akredytowanych dziennikarzy. Transmisję modlitwy w Godzinie Miłosierdzia i Koronki do Miłosierdzia Bożego prowadziło kilka katolickich rozgłośni radiowych, przez które łączyło się z łagiewnickim sanktuarium kilkaset tysięcy słuchaczy. Na stronie faustyna.pl, 41 tys. unikalnych użytkowników ze 114 krajów świata łączyło się z kaplicą cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego i grobem św. s. Faustyny. Strony internetowe: milosierdzie.pl i tvmilosierdzie.com odwiedziło ponad 77 tys. użytkowników z 65 krajów świata.

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY NAJWAŻNIEJSZYM WYDARZENIEM ROKU MIŁOSIERDZIA

Z okazji Światowych Dni Młodzieży Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedziły tłumy pielgrzymów z całego świata. Miejsce to było dla młodych ludzi najważniejszym przystankiem podczas pobytu w Krakowie. Ilości pielgrzymów przebywających w Łagiewnikach ukazały, że ŚDM były wydarzeniem o olbrzymim potencjale duchowym. Było ono spotkaniem setek tysięcy młodych ludzi z Bogiem, skrzyżowaniem kultur i różnych tradycji duchowych, młodych, którzy budowali jedną wspólnotę.

Według s. Elżbiety Siepak, Światowe Dni Młodzieży, które wpisały się w Rok Miłosierdzia, były wydarzeniem niezwykłym. „Przeżywałyśmy w Łagiewnikach całkowite oblężenie, które trwało przynajmniej trzy tygodnie, ponieważ wielu pielgrzymów przyjechało wcześniej i wielu zostało w Krakowie na dłużej, więc trwałyśmy w tej atmosferze z młodymi ludźmi znacznie dłużej” – wspomina siostra.

Jej zdaniem, to wydarzenie i wizyta Ojca Świętego były ogromnym przeżyciem. „Chociaż nie było oficjalnego wystąpienia papieża Franciszka, to jednak bardzo wymowna była jego posługa w konfesjonale, bo ona pokazuje, że najważniejsze w tym miejscu jest osobiste spotkanie z Bogiem Miłosierdzia, podczas którego człowiek odzyskuje pokój serca i radość bycia dzieckiem Boga” – uważa s. Siepak.

„Ogromne wrażenie wywarła na mnie młodzież tryskająca radością i manifestująca głośno swoją wiarę śpiewem przed wejściem do kaplicy z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Niesamowite było to, że po przekroczeniu progu świątyni ta sama młodzież zapadała w zupełną ciszę, wszystko nagle milkło wobec tajemnicy spotkania z Jezusem” – wspomina siostra. „W sanktuarium można było zobaczyć młodych ludzi, którzy mają kontakt z Bogiem. To było niezwykłe i autentyczne” – dodaje.

W centrum Światowych Dni Młodzieży w Krakowie było miłosierdzie, dlatego centrum kultu Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach było najważniejszym i najchętniej odwiedzanym miejscem przez młodych ludzi. Młodzież z całego świata pielgrzymowała do Łagiewnik, aby zawierzyć Bożemu Miłosierdziu swoje lęki i prośby.

„Podczas tej wizyty modlę się o Boże Miłosierdzie dla całego świata. Przede wszystkim o pokój na świecie i aby w moim kraju było spokojnie. To co się dzieje jest straszne, dlatego tutaj przyjechałam, żeby modlić się o pokój – mówiła KAI Caroline z Francji.

Z kolei Oskar, pielgrzym z Węgier, powiedział w rozmowie z KAI, że przybycie do Łagiewnik jest dla niego hołdem dla Jana Pawła II. „Przynoszę tutaj również swoje prywatne intencje, dotyczące ważnych spraw w moim życiu” – mówił uczestnik ŚDM.

Zdaniem ks. Franciszka Ślusarczyka widok młodych ludzi, którzy przybywali do Łagiewnik był niezwykły. „Widok, kiedy młodzi ludzie z różnych krajów i kontynentów, podążali od Sanktuarium św. Jana Pawła II do światowej stolicy kultu Bożego Miłosierdzia, by nie tylko przejść przez jubileuszową „Bramę Miłosierdzia”, lecz uważnie spojrzeć w oczy Jezusa Miłosiernego, który ma nam tak wiele do powiedzenia. Takiego ufnego spojrzenia uczy nas św. Faustyna i św. Jan Paweł II, którzy stali się dla tych młodych pątników wspaniałymi przewodnikami na drogach Miłosierdzia” – zaznacza rektor łagiewnickiego sanktuarium.

ROK MIŁOSIERDZIA ZAPROSZENIEM DO ODNOWIENIA WIĘZI Z BOGIEM

Bardzo ważnym akcentem Jubileuszu Miłosierdzia jest Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, który wieńczy Rok Miłosierdzia i stanowi zaproszenie do uporządkowania życia chrześcijan poprzez odnowienie przymierza i łączności z Bogiem, poprzez pracę nas sobą oraz stanowi wezwanie do odważnego głoszenia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie.

Według s. Elżbiety Siepak Rok Miłosierdzia to dar od Pana Boga, w którym siostry mogły niezwykle intensywnie pełnić swój charyzmat i nieść światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

„Ważnym i znaczącym wydarzeniem, zamykającym Rok Miłosierdzia w naszej Ojczyźnie, będzie Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana. To nasza odpowiedź na ten czas łaski i miłosierdzia, która wypływa z głębszego poznania i doświadczenia Boga w tajemnicy Jego miłosierdzia” – uważa siostra.

„To był niezwykły rok, czas łaski i wielkiego miłosierdzia, w którym dokonały się wielkie rzeczy w życiu milionów ludzi na całym świecie. My w Łagiewnikach, ludzkimi oczyma widzimy je tylko w niewielkim procencie. A już to, co widzimy, tak nas zachwyca i przynagla do dziękczynienia Bogu” – podkreśla s. Siepak.

Z kolei ks. Franciszek Ślusarczyk jest przekonany, że Rok Miłosierdzia wielu pielgrzymom pomógł się duchowo wyprostować, spojrzeć z ufnością ku przyszłości. „Dla mnie dodatkowym przeżyciem było pełnienie w tym roku posługi „Misjonarza Miłosierdzia” – wyznaje.

„Aż trudno uwierzyć, że wierni z różnych zakątków Polski i świata pokonywali wiele trudności, aby dotrzeć do Łagiewnik i właśnie tu – w obliczu Jezusa Miłosiernego – stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie, po wielu nieraz latach zagubienia, i z całą pokorą wyznać jak Piotr Apostoł: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham!” – podkreśla kustosz łagiewnickiego sanktuarium.

„Dlatego w Łagiewnikach „Brama Miłosierdzia” pozostanie jako trwały znak tego jubileuszu, a zarazem nieustanne zaproszenie, by każdego dnia dorastać do tej przyjaźni z Chrystusem, która ujawniła także swój potencjał i piękno podczas Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych w blasku Bożego Miłosierdzia” – zaznacza ks. Ślusarczyk.

19 listopada 2016 roku, w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zostanie dokonany Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. W wydarzeniu wezmą udział biskupi, kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni świeccy, w tym również przedstawiciele władz Polski.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach jest jednym z najbardziej umiędzynarodowionych miejsc kultu w Polsce. Jan Paweł II poświęcił Bazylikę Miłosierdzia Bożego 17 sierpnia 2002 r. podczas pielgrzymki do Polski. Zawierzył wówczas świat Bożemu Miłosierdziu w uroczystym Akcie zawierzenia. W uroczystościach udział wzięło ponad 22 tys. wiernych z całego świata.

Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach to jedno z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. przez papieża Jana Pawła II, tu znajduje się m.in. słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.