Rozpoczęcie Wielkiego Postu w Diecezji Toruńskiej
06 marca 2025 | 11:51 | ap | Toruń Ⓒ Ⓟ
– Znak posypania głowy popiołem nie może być jednorazową chwilą bez prawdziwego nawrócenia – mówił bp Józef Szamocki, podczas Środy Popielcowej w toruńskiej katedrze. Diecezjalne obchody otwierające okres Wielkiego Postu rozpoczęły się nabożeństwem pokutnym w toruńskiej katedrze, która jako pierwsza została wyznaczona na kościół stacyjny.
Wierni zgromadzeni na wspólnej modlitwie wysłuchali katechezy ks. Marcina Furmana, który przypomniał o znaczeniu odpustów i warunkach ich uzyskania. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki, który przypomniał wiernym o znaczeniu Roku Jubileuszowego. – Kiedy rozpoczynaliśmy rok święty wnieśliśmy do tej świątyni krzyż – to nie dekoracja, to wielki znak naszego zbawienia – mówił.
Pasterz dodał, że Środa Popielcowa w tym roku łaski jest nam szczególnie bliska. – Czujemy, że nic w życiu nie jest stracone, jesteśmy umiłowani przez Boga, a dzień ten uświadamia nam, że tym kogo Jezus wzywa po imieniu, jestem właśnie ja. Przyszliście tu bo uwierzyliście – tłumaczył biskup. Podczas homilii hierarcha nawiązał także do hasła Roku Jubileuszowego. – Wszyscy jesteśmy pielgrzymami nadziei, ponieważ wędrujemy do nieba. Poprzez drogę ziemską odkrywamy obecność Słowa Bożego i wierzymy że Jezus zaprowadzi nas tam gdzie będziemy przeżywać szczęśliwie całą wieczność – podkreślał.
Biskup Józef Szamocki nawiązał do Ewangelii, w której Jezus w sposób konkretny mówi o nawróceniu. – Mocno brzmią słowa przypominające, aby nie być dziś hipokrytą, obłudnikiem jak zdarzało się to niektórym faryzeuszom. Z pokutnym znakiem popiołu, wiarą i nadzieją rozpoczynamy tegoroczną pielgrzymkę 40 dni Wielkiego Postu. Dla lepszego przeżycia świadomości, że jesteśmy w drodze możemy spotykać się w kościołach stacyjnych. Wszystko po to, aby przygotować serce doświadczając odpuszczenia grzechów przez uzyskanie odpustu zupełnego – zakończył biskup.
Na wspólnej modlitwie zgromadzili się bp Andrzej Suski, kapłani, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, siostry zakonne i liczni wierni. O oprawę muzyczną zadbała Schola Cathedralis Thoruniensis pod dyrekcją Dawida Wesołowskiego
Na zakończenie wierni wspólnie modlili się podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zawierzając Jej ten wyjątkowy czas łaski i odnowy duchowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.