Drukuj Powrót do artykułu

Rozpoczynają się wybory nowego patriarchy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego

11 maja 2026 | 12:08 | ts | Tbilisi Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mateusz Butkiewicz / Unsplash

Dzisiaj w Tbilisi rozpoczynają  się wybory nowego patriarchy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP). Rozszerzony Sobór Kościelny zbierze się w Soborze Trójcy Świętej w stolicy Gruzji, aby spośród trzech kandydatów wybrać nowego zwierzchnika gruzińskiej Cerkwii. Głos czynny ma 39 biskupów GKP.

Już pod koniec kwietnia Święty Synod GKP wyłonił trzech kandydatów, którzy będą ubiegać się o urząd patriarchy. Wybory są konieczne, ponieważ poprzedni zwierzchnik Kościoła, patriarcha Eliasz II, zmarł 17 marca. W głosowaniu wśród biskupów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego metropolita Szio (Mujiri) otrzymał 20 głosów, a metropolita Hiob (Akiaszwili) i metropolita Grzegorz (Berbiczaszwili) otrzymali po 7 głosów.

Możliwa druga tura wyborów  

Nowego patriarchę wybierze 39 biskupów: jeśli jeden z trzech kandydatów otrzyma ponad 50 procent głosów, czyli 20 z 39 biskupów, druga tura wyborów nie będzie konieczna. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska 20 głosów, odbędą się wybory uzupełniające między dwoma kandydatami z największą liczbą głosów.

Wybory nie będą transmitowane na żywo, ale nagranie ze spotkania zostanie opublikowane później. Data intronizacji nowo wybranego patriarchy zostanie ustalona dopiero po wyborze, ponieważ tradycyjnie nowy patriarcha sam ustala czas ceremonii intronizacji..

Kandydaci o różnym profilu

Spośród trzech kandydatów 57-letni metropolita Szio  jest uważany za prorządowego i raczej prorosyjskiego. 65-letni metropolita Hiob jest postrzegany jako konserwatywny hierarcha, który zachowuje dystans wobec Moskwy, ale w sprawach wiary wypowiada się energicznie. 69-letni metropolita Grzegorz (Berbiczaszwili, 69) jest uważany za krytycznego wobec rządu i proeuropejskiego, i wielokrotnie wypowiadał się wyraźnie podczas niepokojów politycznych ostatnich lat. 

Wobec kandydata na patriarchę stawia się szereg wymagań: musi mieć obywatelstwo gruzińskie i być biskupem Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, mieć 40-70 lat, posiadać wykształcenie teologiczne i  bogate doświadczenie w administracji kościelnej. Spośród 3,7 mln mieszkańców Gruzji 87,8 proc. wyznaje prawosławie (82 proc. deklaruje przynależność do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, 4 proc. do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, 2 proc. do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego). Ponadto 0,8 proc. to katolicy, 0,4 proc. to wyznawcy różnego rodzaju odłamów protestantyzmu, 10,7 proc. muzułmanie (głównie w Abchazji, Adżarii oraz Dolnej Kartlii), a 0,9  proc. to osoby bezwyznaniowe.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.