Rozstrzygnięcie konkursu „Jubileuszowa torba nadziei”
23 stycznia 2026 | 22:10 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
fot. mj (KAI)44 prace wpłynęły na konkurs „Jubileuszowa torba nadziei”, którego finał odbył się 23 stycznia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej. W wydarzeniu wzięło udział 13 szkół, a dzieci i młodzież przygotowywało trzynastu opiekunów.
Wśród zasadniczych celów konkursu wymieniano: podsumowanie Roku Jubileuszowego, rozwijanie talentów plastycznych, pogłębianie wiary poprzez twórcze ukazanie piękna Jubileuszu, kształtowanie postawy szacunku wobec miejsc świętych i słowa Bożego oraz zachęcanie do własnej refleksji nad przesłaniem Roku Świętego.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każdy uczestnik musiał wykonać pracę plastyczną na torbie – w zależności od kategorii – papierowej lub materiałowej formatu A4. Każda z nich miała przedstawiać jeden z Kościołów Jubileuszowych diecezji bydgoskiej lub symbole związane z daną świątynią, symbole Roku Świętego, a także cytat z papieża, biskupa lub kapłana, nawiązujący do tego szczególnego czasu.
Swoje umiejętności zaprezentowali dzieci i młodzież z placówek w Bydgoszczy, Kcyni, Lutowie, Nakle nad Notecią, Samsiecznie, Szubinie, Wojnowie. Po dokonaniu wstępnej weryfikacji formalnej do drugiego etapu zakwalifikowały się 33 prace. Ich oceny dokonywało siedmioosobowe jury, które ze względu na dużą liczbę zgłoszeń, wysoki poziom artystyczny, obradowało z wielkim zaangażowaniem.
„Cieszę się, że kolejny raz jako Centrum Edukacyjno-Formacyjne, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Katarzyną Dobosz – pomysłodawczynią konkursu – możemy współorganizować wydarzenie, skierowane do młodych adeptów sztuki, którzy chcą pogłębiać i rozwijać swoje talenty” – powiedział dyrektor CEF, ks. dr Paweł Hoppe. – Każdy ma jakąś zdolność, a konkursy służą również temu, by te talenty wydobywać, pokazać innym. Dziękuję, że one się objawiły dzięki tej inicjatywie. Cieszę się, że macie też taką satysfakcję – stwierdził bp Krzysztof Włodarczyk, który objął wydarzenie swoim patronatem.
W kategorii klas I-IV trzy kolejne miejsca zajęli: Maria Kujawa ze SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy, Zofia Wójtowicz ze SP w Szubinie i Konstancja Kapuścińska ze SP nr 18 w Bydgoszczy. Wyróżnienia przyznano Nadii Dziekan ze SP nr 18 w Bydgoszczy, a także Leonowi Duberowi ze SP w Lutowie.
W kategorii klas V-VIII trzy kolejne miejsca zajęli: Julia Jabłońska ze SP w Szubinie, Wojciech Bajdała ze SP nr 2 w Nakle nad Notecią i Daria Nowak z Zespołu Szkół Specjalnych w Kcyni. Wyróżnienie przyznano Zuzannie Wojtczak ze SP w Wojnowie. – Zaciekawił mnie ten konkurs, więc namalowałem kościół i spodobało mi się – powiedział Wojciech Bajdała.
W kategorii szkół ponadpodstawowych trzy kolejne miejsca zajęli: Maja Dobosz z I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią, Anna Bajdała z ZSP im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią i Irmina Gordon z liceum Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.
– Namalowałam Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, w którym wszystkie sakramenty przyjęła moja babcia – powiedziała Irmina Gordon. – Wzięłam udział w konkursie, by jeszcze głębiej wejść w tematykę Roku Jubileuszowego, poznać ustanowione na ten czas kościoły. I myślę, że był to bardzo dobry wybór – dodała Maja Dobosz. – Jesteśmy wzruszeni, że tylu uczniów odpowiedziało na nasze zaproszenie. Cieszymy się, że pokazali swoje piękne talenty i w sposób aktywny uczestniczyli w obchodach Roku Jubileuszowego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na naszą diecezję – podsumowała organizator i pomysłodawczyni – Katarzyna Dobosz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

