Drukuj Powrót do artykułu

Ruffini: Kościół potrzebuje komunikacji opartej na darze z siebie

25 lipca 2026 | 18:23 | Ks. Łukasz Bankowski, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Krajowe Spotkanie Duszpasterstwa Komunikacji w Brazylii

Komunikacja Kościoła nie może być podporządkowana logice biznesu, marketingu ani algorytmów, lecz powinna budować komunię i opierać się na darze z siebie – podkreślił prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini. Podczas inauguracji IX Krajowego Spotkania Duszpasterstwa Komunikacji (PASCOM) w brazylijskiej Aparecidzie wezwał również do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji i edukacji medialnej.

„Nie możemy zatrzymać się wobec wyzwań naszych czasów” – powiedział Paolo Ruffini, otwierając obrady IX Krajowego Spotkania Duszpasterstwa Komunikacji Konferencji Episkopatu Brazylii. Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji zaznaczył, że Kościół powinien wykorzystywać wszystkie dostępne środki przekazu, aby budować komunię, współpracę i kulturę opartą na prawdzie.

Komunikacja nie jest marketingiem

Ruffini podkreślił, że chrześcijańska komunikacja nie może kierować się logiką rynku ani walką o uwagę odbiorców. „Nie możemy sprowadzić komunikacji do kalkulacji, biznesu czy marketingu. Ewangelii nie da się sprzedawać jak produktu, a Kościoła traktować jak przedsiębiorstw” – zaznaczył.

Jak dodał, zadaniem komunikatorów jest budowanie relacji opartych na darze z siebie, ponieważ tylko taka komunikacja tworzy prawdziwą wspólnotę i pomaga ludziom wyjść z izolacji.

Sztuczna inteligencja wymaga odpowiedzialności

Znaczną część wystąpienia przefekt Dykasterii ds. Komunikacji poświęcił sztucznej inteligencji. Przyznał, że otwiera ona ogromne możliwości rozwoju, ale jednocześnie niesie ryzyko manipulacji, dezinformacji i koncentracji władzy nad informacją.

„Komunikacja Kościoła nie sprzedaje abstrakcyjnych połączeń, ale buduje prawdziwe więzi. Nie kieruje się interesem ekonomicznym, lecz pragnieniem dzielenia się dobrem, prawdą i pięknem” – podkreślił.

Prefekt ostrzegł także przed zjawiskiem misinformacji, czyli nieświadomego rozpowszechniania fałszywych treści. Jego zdaniem jest ona jedną z głównych przyczyn wzrostu dezinformacji w świecie cyfrowym.

Potrzebna edukacja medialna

Ruffini zaznaczył, że odpowiedzią na wyzwania epoki cyfrowej nie może być jedynie rozwój technologii. Konieczna jest przede wszystkim formacja ludzi, aby potrafili odróżniać prawdę od fałszu i świadomie korzystać z mediów.

„Duszpasterstwo komunikacji powinno opierać się na edukacji medialnej. Tylko człowiek, który potrafi rozpoznawać, wybierać i podejmować odpowiedzialne decyzje, pozostaje naprawdę wolny” – powiedział.

Zmienić sposób myślenia

Nawiązując do encykliki Magnifica humanitas Leona XIV, prefekt wezwał do zmiany sposobu myślenia o komunikacji.

„Żyjemy w czasie wielkich przemian. Pytanie brzmi, czy damy się nieść nurtowi wydarzeń, czy sami będziemy współtworzyć przyszłość. Potrzebujemy komunikacji, która wychowuje do pragnienia, marzeń i odpowiedzialności, a nie jedynie dostarcza szybkich odpowiedzi” – zaznaczył.

Na zakończenie Ruffini przypomniał, że tym, co odróżnia komunikację człowieka od działania maszyn, jest zdolność do bezinteresownego daru z siebie. „Komunikacja nie jest jedynie przekazywaniem informacji. Jest przede wszystkim darem z samego siebie, wypływającym z miłości” – podkreślił.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.