Drukuj Powrót do artykułu

Rusza konkurs „Aktywna Parafia 2023”. Czekamy na zgłoszenia

25 kwietnia 2023 | 09:10 | lk, KAI | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Hubert Szczypek

Już po raz trzeci Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej organizuje Konkurs Aktywna Parafia. Tegoroczna edycja wydarzenia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Zgłoszenia parafii z całej Polski przyjmowane są do 11 maja.

Szczegółowe informacje na stronie ekai.pl/aktywnaparafia/.

Idea i założenia konkursu Aktywna Parafia zostały zaprezentowane w środę na konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak, wiceprezes KAI, poinformował, że konkurs Aktywna Parafia ma pokazywać ogromne a na co dzień mało znane spektrum pracy Kościoła katolickiego w Polsce w wymiarze parafialnym. – Jesteśmy przyzwyczajeni, słysząc o Kościele w Polsce, do myślenia o wielkich wydarzeniach, oświadczeniach i posłudze hierarchów, tymczasem pamiętajmy, że fundamentalnym wymiarem życia Kościoła katolickiego, również w Polsce, jest właśnie to, co dzieje się w parafiach – zaznaczył. – Istniejąc jako KAI już prawie 30 lat, ciągle jesteśmy zaskakiwani ogromnym bogactwem i wielopłaszczyznowością działań ewangelizacyjnych, charytatywnych, społecznych czy oświatowych, które są realizowane w ponad 10 tys. polskich parafiach, prowadzonych przez księży diecezjalnych i zakonnych. To bogactwo chcemy pokazać – dodał.

Dr Urszula Bejma, zastępca dyrektora Caritas Polska podkreśliła, że konkurs Aktywna Parafia jest godzien rozpowszechnienia, gdyż może się przyczynić do pokazania wielkiej pracy charytatywnej Parafialnych Zespołów Caritas w całej Polsce. Zacytowała przy tym słowa Benedykta XVI z jego encykliki „Deus caritas est”, w której papież przypomina, że Bóg stwarzając człowieka, uczynił go zdolnym do miłości, ponieważ tylko ktoś miłujący może być partnerem Boga na wieki. Dlatego nie można być odpowiedzialnym chrześcijaninem bez świadczenia miłości wobec bliźniego. Kościół nigdy nie może być zwolniony od czynienia „caritas” jako uporządkowanej czynności na rzecz drugiego człowieka. Nigdy też nie będzie sytuacji, gdy „caritas” nie będzie potrzebna.

Zastępca dyrektora Caritas Polska wskazała w tym kontekście, że konkurs Aktywna Parafia ma potrójny wymiar: ewangelizacyjny, społeczny i edukacyjny.

Poinformowała, że Caritas Polska i 45 Caritas diecezjalnych to największa instytucja społeczno-charytatywna w Polsce. Podkreśliła, że w wyniku wojny w Ukrainie kościelna organizacja uruchomiła z sukcesem wiele akcji pomocowych, ale nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wolontariuszy. – To właśnie wolontariat jest jednym z najważniejszych filarów, na których opiera się nasza praca. To niewątpliwie nasza siła oddziaływania – dodała.

Urszula Bejma poinformowała, że w całej Polsce na rzecz Caritas pracuje 90 tys. wolontariuszy, z czego 58 tys. działa w Szkolnych Kołach Caritas, 30 tys. w Parafialnych Zespołach Caritas, ponadto w 38 diecezjalnych Centrach Wolontariatu angażuje swój czas prawie 3 tys. osób.

Wolontariusze działają na wielu płaszczyznach. Tylko w marcu br. blisko 22 tys. z nich uczestniczyło w zbiórce żywności „Tak, pomagam!” poświęconej wsparciu osób potrzebujących.

– Wolontariusze zorganizowani są w różny sposób: są osoby starsze i dorosłe, młodzież i dzieci. Działają np. w Parafialnych Zespołach Caritas, które udzielają pomocy tym, którzy sami o siebie w sposób wystarczający zadbać nie mogą. PZC to inicjatywy zupełnie oddolne. Nazywam je inkubatorami dobroczynności, gdzie ludzie uczą się i doskonalą umiejętności empatii i wyobraźni miłosierdzia – dodała dr Urszula Bejm.

Dlaczego działalność tych zespołów jest ważna? – Po pierwsze, sama działalność charytatywna Kościoła w ogóle, a Parafialnych Zespołów Caritas szczególnie, jest bardzo istotnym, moim zdaniem, elementem wiarygodności Kościoła, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Myślę też, że wszyscy, którym bliska jest idea „caritas”, z radością obserwują dziś, że 33 lata po tym, gdy Kościołowi przywrócono możliwość nieograniczonej działalności charytatywnej, rozwijają się różne dzieła dobroczynne, powstaje wiele oddolnych inicjatyw, które służą dobru człowieka. Po drugie, pamiętajmy, że „caritas” to także element duszpasterskiej działalności Kościoła, obok posługi sakramentów i głoszenia Ewangelii. Te trzy wymiary nie mogą być rozdzielane i traktowane niezależnie od siebie – przypomniała.

Ks. dr Maciej Będziński, dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w połączeniu on-line wskazał, że aktywna parafia to taka parafia, która jest przede wszystkim rozbudzona modlitewnie i sakramentalnie. – Z tego przeżycia wiary rodzi się moje zaangażowanie misyjne, bo jeżeli odwrócimy ten porządek, staniemy się instytucją charytatywną i społeczną, a nie Kościołem – zaznaczył. Przypomniał, że działalność misyjna tworzy Kościół: – Nie ma Kościoła bez ewangelizowania – powiedział.

– Parafia jest doskonałym miejscem ewangelizowania – i według prawa kanonicznego, i według modelów duszpasterskich. Mimo, że istnieje, bardzo dziś modny tzw. churching, wybór różnych wspólnot, to jednak parafia jest moim miejscem przyjmowania sakramentów, dawania i brania – powiedział i wskazał na aktywną działalność misyjną polskich parafii, która realizuje się z okazji licznych wydarzeń w roku liturgicznym. Jest to m.in. modlitewne i charytatywne zaangażowanie dzieci pierwszokomunijnych oraz ich rodziców na rzecz rówieśników w krajach misyjnych, są to grupy różańcowe ze wspólnot Żywego Różańca czy modlitwy w IV niedzielę wielkanocną w intencji powołań kapłańskich.

Gościem konferencji był ks. prałat Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu, zwycięzca konkursu Aktywna Parafia 2022, który przypomniał, że przyniesiona przez niego wiadomość o wygranej w ubiegłorocznej edycji konkursu sprawiła radość i wiernym, i jemu samemu, gdyż okazała się potwierdzeniem wieloletnich starań o stworzenie zaangażowanej wspólnoty.

– Te dwa autokary parafian, którzy po ogłoszeniu wyników wrócili z Warszawy do Mielca, pełne były rozmów o tym, że warto inwestować swój czas, siły i zdolności w życie pastoralne parafii. Sprawiłem tym radość także sobie, bo obroniłem swoją wizję parafii, którą miałem, gdy 16 lat temu zostawałem proboszczem. A dziś trudno jest być proboszczem 16-tysięcznej parafii w blokowisku. Mamy dziś często pokusę patrzenia na parafię w sposób korporacyjny, myślenia o strategii, planach, zyskach. Owszem, to ważne, ale w moim pomyśle na parafię pw. Ducha Świętego było też ryzyko inwestowania w tę jedną owcę, która oddaliła się od pozostałych 99 i się zgubiła. To daje owoc, choć może nie szybki. Ale właśnie strategia ewangelizacji polega na tym, by umieć stracić, zainwestować w to, co być może nie przyniesie owocu – mówił kapłan.

Poinformował, że w życiu wspólnoty uczestniczy nieco ponad połowa parafian. Działają oni w aż 37 grupach pastoralnych, m.in. Drodze Neokatechumenalnej, Legionie Maryi czy Ruchu Światło-Życie. – Ale ciągle powtarzam sobie, księżom i parafianom, że jestem proboszczem także tej drugiej połowy, która do kościoła nie chodzi. Jak mawia papież Franciszek, trzeba iść na peryferie i spotkać się z tymi, którzy jeszcze są wierzący, ale nie mają siły pójść do kościoła, przyjść do spowiedzi, zaangażować się w życie kościoła – powiedział.

Zaznaczył też, że w tworzeniu dobrej wspólnoty parafialnej potrzebne jest krzewienie gotowości do misji, bo „tylko uformowani ludzie podejmą dzieło ewangelizacji. Jeśli nie będzie formacji – będzie wypalenie, odejście”. Zaapelował ponadto, aby w parafiach nie było obaw przed większym zaufaniem samym świeckim, także w powierzaniu im gospodarowania finansami wspólnoty.

Organizowany po raz trzeci konkurs Aktywna Parafia ma na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Zwycięzca Konkursu otrzyma bony na sprzęt sportowy oraz zostanie zaprezentowany na stronie internetowej ekai.pl. Przewidziana jest również nagroda specjalna Dyrektora Caritas Polska.

Wszelkie informacje na temat Konkursu, w tym jego regulamin, ankieta zgłoszeniowa i dane kontaktowe dostępne są na stronie ekai.pl/aktywnaparafia/

W pierwszym etapie Konkursu (do 11 maja) przyjmowane są zgłoszenia parafii działających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Po ocenie przez Jury 18 maja przedstawiona zostanie lista 10 parafii, które uzyskały największą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowały się do finału Konkursu. Odbędzie się on w Warszawie 3 czerwca i będzie składał się ze spotkania przedstawicieli wyłonionych parafii oraz konkursu sprawnościowego – poinformował Jacek Jakubiak, dyrektor wykonawczy Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Organizatorem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

Głównym Partnerem Konkursu Aktywna Parafia 2023 jest Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. – Oddział Centralny PGNiG w Warszawie.

Patronami medialnymi wydarzenia są TVP1 i eKAI.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.