Rzeszów – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01 marca 2025 | 15:41 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
1 marca 2025 r. w Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Kazimierz Górny. Po Eucharystii druga część obchodów miała miejsce na skwerze przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych.
Msza św. w intencji ojczyzny została odprawiona 1 marca 2025 r. w kościele farnym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej w Rzeszowie, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość.
Homilię wygłosił ks. por. Wojciech Środoń, kapelan 3. PBOT, który podkreślał, że narodowe święto jest okazją do oddania czci bohaterom, którzy w obliczu totalitarnego reżimu walczyli o wolność, godność i niepodległość.
„Żołnierze niezłomni przez wiele lat zapomniani i niesłusznie oceniani, wyklęci, dziś powracają do naszej świadomości, jako symbol niezłomnej woli i niezachwianej odwagi. Walczyli w imię wolności, by nasza ojczyzna mogła być wolna od obcych wpływów, by młodsze pokolenia miały szansę żyć w demokratycznym, niepodległym kraju” – mówił ks. Środoń.
Kaznodzieja nawiązując do słów z Mądrości Syracha, Dał im wolną wolę, język i oczy, uszy i serce zdolne do myślenia. Napełnił ich wiedzą i rozumem, o złu i dobru ich pouczył, mówił o wartości wolności.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości zebrali się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie podniesiono na maszt Flagę Państwową, odśpiewano Hymn Państwowy, a także zostały wygłoszone przemówienia i złożono kwiaty. Organizatorami wydarzenia byli: Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Podkarpacki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.