Drukuj Powrót do artykułu

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej na antenach TVP

13 sierpnia 2020 | 18:43 | TVP | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Glenn Carstens-Peters / Unsplash

w sobotę 15 sierpnia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która pozwoliła zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i uratowała Europę przed bolszewizmem. W związku z uroczystymi obchodami tego zwycięstwa i Święta Wojska Polskiego, Telewizja Polska przygotowała bogatą ofertę programową. Widzowie obejrzą m.in. zrekonstruowane filmy „Wojna Światów” i „Szaleńcy” oraz widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom”. Nie zabraknie transmisji oficjalnych uroczystości i wydarzeń specjalnych.

TVP1

SOBOTA, 15 SIERPNIA

BITWA WARSZAWSKA 1920
Film dokumentalny, reż. Zbigniew Wawer
godz. 6:00

Przedstawia genezę, przebieg i konsekwencje bitwy, która w sierpniu 1920 roku zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zdecydowała o utrzymaniu niepodległości Państwa Polskiego.

WOJSKO-POLSKIE.PL – WYDANIE SPECJALNE (premiera)
godz. 8.25

Program poświęcony polskiej armii, w którym pokazywane jest jej współczesne oblicze, jak i tradycja i historia.

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2020 – TRANSMISJA UROCZYSTOŚCI na żywo
godz.11.40

PORTRET PRZESZŁOŚCI 1920, cz.1 (premiera)
Film dokumentalny, reż. Piotr Mikołajczak
godz.15.30

„Portret przeszłości 1920” opowiada o ofensywie Sowietów na Warszawę. Nieznane zdjęcia, pozyskane z europejskich archiwów filmowych, przedstawiają zmagania wojenne, które musiała podjąć dopiero co odrodzona Polska. Świetne animacje komputerowe pozwalają wniknąć na teren teatru wojny, który rozciągał się na długości ponad 600 kilometrów. Autorom udało się pokazać, jak świat postrzegał wojnę polsko-bolszewicką. Wysiłek militarny, zakończony pokojem ryskim, pozwolił Polakom ustalić nową granicę na Wschodzie aż do 1939 roku. Dziennikarz francuski Henri M. Bazin analizując powody klęski Sowietów w 1920 w bitwie o Warszawę, napisał: Rosjanie wstępują do armii bolszewickiej dla jedzenia i ubrania. Motywacje Polaków są inne i prawdziwie godne podziwu. Są gotowi walczyć i cierpieć w ciszy, ze stoickim spokojem przyjmując swój los. Nie szczędząc ojczyźnie krwi i sił.

1920.WDZIĘCZNI BOHATEROM, premiera
godz. 20.45

Spektakularne widowisko multimedialne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której 15 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali Armię Czerwoną. Na arenie Stadionu Narodowego wyrosną bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi pojawi się scena. Wystąpią na niej m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Katarzyna Cerekwicka. Akcja widowiska telewizyjnego będzie prowadzona przez narratora, który przeniesie widzów w czas wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu. Kolejne etapy widowiska, przedzielone zostaną utworami muzycznymi z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, a także tradycyjnymi pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Scena i aranżacja widowiska zajmą ponad 7 tys. mkw., a w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Będzie również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych animacji komputerowych, technik projekcyjnych, jak również bezcennych fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, wzbogaconych o komentarz narratora a także ogrywane sceny widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową Polski. Widowisko organizowane jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

1920. BITWA WARSZAWSKA
Film fabularny, reż. Jerzy Hoffman
godz. 22.30

Superprodukcja o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”. Film przedstawia losy głównych bohaterów: Oli, tancerki warszawskiego kabaretu i Jana, kawalerzysty, poety i idealisty o socjalistycznych poglądach.

NIEDZIELA, 16 SIERPNIA

1920. WDZIĘCZNI BOHATEROM
godz. 17.30
Skrót widowiska

WOJNA ŚWIATÓW – UROCZYSTA PREMIERA FILMU DOKUMENTALNEGO
godz. 20.15, premiera

WOJNA ŚWIATÓW, premiera
Reż. Krzysztof Talczewski, Mirosław Bork
godz. 20.30

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie Światów” wykorzystane zostały nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. Telewizja Polska przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m. in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA. Wojna polsko-sowiecka nie ograniczała się do obrony stolicy. Toczyła się na terenach od Smoleńska do Warszawy, od Płocka do Lwowa. Nie była cudem, tylko efektem znakomitej synchronizacji dowodzenia, wywiadu i waleczności żołnierzy. Jak dramatyczna była sytuacja, świadczą decyzje władz z lipca roku 1920 o ewakuacji placówek dyplomatycznych i archiwów oraz pośpieszna ucieczka części przedsiębiorców. Z kolei Warszawiacy szykowali się do obrony miasta. Wzorem pospolitego ruszenia sprzed wieków, odbywał się stutysięczny ochotniczy zaciąg. Na froncie miało zmierzyć się ze sobą ok. 450 tysięcy żołnierzy polskich z blisko milionową armią sowiecką.

TVP2

PYTANIE NA ŚNIADANIE na żywo
godz. 8:00 – 11:30

Rozmowy i felietony poświęcone rocznicy.

EMISJA KLIPU Z OKAZJI 100-LECIA CUDU NAD WISŁĄ (premiera)
godz.11:30

TVP Historia

SOBOTA, 15 SIERPNIA

SPÓR O HISTORIĘ „CUD NAD WISŁĄ” (premiera)
program publicystyczny
godz. 14:20

Gośćmi Tomasza Mullera będą: prof. płk Lech Wyszczelski, prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska oraz prof. Jan Żaryn. Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko sytuacji politycznej i dyplomatycznej, która w 1920 roku stała się przyczyna napaści Związku Sowieckiego na Polskę, ale także możliwych scenariuszy, gdyby batalia na przedpolach Warszawy została wygrana przez bolszewików.

JESIEŃ W TVP HISTORIA
program publicystyczny
godz. 15:00

Gwiazdy TVP Historia zaprezentują nowe programy, które od 15 sierpnia pojawią się w TVP Historia. Mikołaj Mirowski, prowadzący w TVP rozmowy w cyklu „Teatr wojny” przybliży widzom pasjonującą historię filmu „Szaleńcy”.

SZALEŃCY (premiera telewizyjna)
Film fabularny, reż. Leonard Buczkowski
godz. 15:35

Po raz pierwszy w Polsce na telewizyjnej antenie filmowa superprodukcja kina dwudziestolecia międzywojennego. „Szaleńcy” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. „Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii”, „Jeden z najlepszych filmów dekady”, „Pierwszy film polski, który przynosi zaszczyt naszej twórczości kinematograficznej” – pisała prasa, kiedy w 1928 roku film wszedł na ekrany. Film powstał, by upamiętnić 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego produkcję zaangażowały się aż 3 wytwórnie filmowe, budżet był największym w historii ówczesnego polskiego kina. Pieczołowicie zostały odtworzone sceny bitew z ogromną liczbą wojska, udział legionistów, ale także zastosowanie nowatorskich efektów specjalnych i pirotechnicznych. Film budził ogromne zainteresowanie najważniejszych osób w państwie i sztabie generalnym. Superprodukcja odniosła sukces nie tylko w Polsce, ale także w Paryżu i w USA. W 1934 roku, w 20. rocznicę wymarszu I Kadrowej film został udźwiękowiony. Po 1945 roku o polskiej superprodukcji władze nie chciały pamiętać. Kopie filmu przetrwały w USA. W pracowniach FINA przez ponad rok trwały prace nad restauracją cyfrową wszystkich zachowanych kopii filmu. Po raz pierwszy został pokazany, na kinowym ekranie, w powojennej Polsce, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

GIGANCI HISTORII (premiera)
teleturniej
godz. 19:00

„Giganci Historii” to autorski format Telewizji Polskiej – połączenie emocji i zabawy z edukacją i misją popularyzacji historii. Teleturniej dedykowany miłośnikom historii składający się z trzech rund: Kto pierwszy ten lepszy, w której uczestnicy odpowiadają na pytania testowe, Bitwa o punkty w której do wyboru są pytania o różnym stopniu trudności, a co za tym idzie różnie punktowane, Szach mat – etap na którym trzeba odpowiedzieć na pytania przygotowane przez konkurentów oraz finał z pytaniami eksperckimi. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta historii i nagroda 20 tys. PLN. Teleturniej prowadzą Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz. Opiekę merytoryczną sprawuje prof. Janusz Odziemkowski. W premierowym odcinku towarzyszyć mu będzie w jury prof. Grzegorz Nowik. Tematem pierwszego odcinka, który poprowadzi Przemysław Babiarz będzie Bitwa Warszawska, a kolejnych m.in. Bitwa o Anglię, narodziny Solidarności, Kampania polska 1939 r., Giganci starożytnego świata, Władysław Łokietek.

MARSZE NIEPODLEGŁOŚCI
Film dokumentalny
Godz. 20:00

Zrealizowany w 2017 roku dokument Macieja Gawlikowskiego przybliża historię „Marszów Niepodległości” szlakiem 1. Kompanii Kadrowej, która 6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego. wyruszyła z krakowskich Oleandrów.

CUD WISŁY ODC. 3 (premiera)
Cykl dokumentalny
Godz. 21.10

Zrealizowany z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku i ustanowionego przez Sejm RP Roku Bitwy Warszawskiej cykl dokumentalny prezentujący najważniejsze fakty, wydarzenia i postaci związane z Bitwą Warszawską 1920 r. Cykl w reżyserii Macieja Pawlickiego, Jarosława Rybickiego i Tadeusza Łysiaka.
W nowej oprawie TVP Historia wykorzystany został motyw pryzmatu szkła, w którego odbiciu pojawiają się historyczne materiały archiwalne. Pozwala to na dostosowywanie oprawy do wydarzeń na antenie, rocznic, świąt i aktualności – jest ona przede wszystkim nowoczesnym i atrakcyjnym wizualnie medium do przekazywania treści. Nowa oprawa TVP Historia zastąpi inspirowaną stylem art déco oprawę powstałą w 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

TVP Historia przypomina o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej od początku sierpnia w programie:

1920 WOJNA O WSZYSTKO (nowość)
Program publicystyczny
3-28 sierpnia – poniedziałek-piątek godz. 18:45

Piotr Gursztyn i jego goście przybliżą wydarzenia i procesy dotyczące wojny 1920 roku. Program realizowany w studiu wirtualnym. Wokół rozmówców, na ścianach studia, rozgrywają się sceny batalistyczne zarejestrowane w archiwalnych filmach sprzed 100 lat. W trakcie rozmowy, w studiu pojawiają się holograficzne postaci bohaterów wydarzeń sprzed wieku, zarówno ze strony polskiej, jak i sowieckiej.

TVP Polonia

SOBOTA, 15 SIERPNIA

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2020
Transmisje uroczystości państwowych – Święto Wojska Polskiego 2020
godz.11:55 i godz. 15.00

1920. WDZIĘCZNI BOHATEROM
godz. 20.45

Spektakularne widowisko multimedialne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której 15 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali Armię Czerwoną. Na arenie Stadionu Narodowego wyrosną bolszewickie okopy, a pomiędzy nimi pojawi się scena. W programie z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wystąpi kilkudziesięciu artystów oraz rekonstruktorzy. Pojawi się muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek. Widzowie poznają realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki i polskiego zwycięstwa w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej.

NIEDZIELA, 16 SIERPNIA
WOJNA ŚWIATÓW, premiera
reż. Krzysztof Talczewski, Mirosław Bork
godz. 20.30

Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych filmach archiwalnych z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, zakończonej jednym z największych sukcesów militarnych narodu polskiego. W „Wojnie Światów” wykorzystane zostały nagrania radiowe, relacje uczestników i świadków wydarzeń, a także archiwalne świadectwa materialne, które przetrwały do naszych czasów: fotografie, rozkazy oraz zapisy tajnych raportów. TVP przeprowadziła cyfrową rekonstrukcję stuletnich, niepublikowanych dotąd archiwalnych filmów, m.in. z Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i USA.

TVP3

SOBOTA, 15 SIERPNIA

SPOTKANIA W ŚWIECIE CISZY
godz. 7.05

Program dla widzów głuchych i niedosłyszących (uczestnicy audycji posługują się językiem migowym), tym razem poświęcony przedstawieniu sylwetki ks. infułata Czesława Wali, który był przez wiele lat duszpasterzem głuchych, a w Kałkowie – Godowie zbudował Sanktuarium Golgotę Polską.

ZWYCZAJNY BOHATER (KS. IGNACY SKORUPKA)
Film dokumentalny, reż. Leszek Wiśniewski i Jan Tarczyński
godz. 9.00

Bohaterem filmu jest ks. Ignacy Skorupka, urodzony w 1893 roku, obrońca stolicy. Głęboko religijny, żarliwy patriota rozpoczął naukę w seminarium konsekwentnie realizując zamiar zostania kapłanem. W 1916 roku rozpoczyna pracę duszpasterską pod Moskwą, potem koło Homla, opiekując się polskimi uchodźcami w Guberni Czernichowskiej. W roku 1918 udaje mu się wyjechać z Rosji Bolszewickiej, następnie pracuje w Łodzi i Ojrzanowie. Później powołany do Kurii Warszawskiej jest kapelanem sierocińca. Ks. Ignacy Skorupka brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. 31 lipca uzyskał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem wykazał się bezprzykładnym bohaterstwem, zginął na polu walki, a obraz uduchowionego sługi bożego odprawiającego żołnierzy do walki na zawsze pozostanie w pamięci narodowej.

CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA „OBROŃCY WŁOCŁAWKA”
Cykl reportaży
Godz. 12.00 i 12.15

Premierowy reportaż historyczny Marcina Tomaszewskiego z TVP3 Bydgoszcz. W połowie sierpnia, kiedy wysiłek całej Polski był skupiony na odparciu bolszewickiego ataku na Warszawę, pod Włocławkiem rozgrywała się bitwa w obronie stolicy Kujaw Wschodnich. Zdobycie tego strategicznego punktu otworzyłoby bolszewikom drogę na zachód Europy. Umożliwiłoby powtórzenie manewru Paskiewicza i zaatakowania Warszawy od zachodu a także przerwania kolejowych linii zaopatrzeniowych z Gdańska do Warszawy.

LATO W REGIONACH
godz. 12.50, 13.04, 13.30 i 14.14
TVP3 Lublin zrealizuje cztery wejścia na żywo poświęcone rocznicy oraz związane ze Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Cud nad Wisłą

W 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” spotkanie z Okręgiem Lubelskim Związku Piłsudczyków RP, którzy przybliżą widzom postać marszałka Józefa Piłsudskiego. W studiu zlokalizowanym, w centrum miasta na placu Litewskim, pod pomnikiem marszałka, rozmowa o wojnie polsko-bolszewickiej, związkach naczelnego wodza z Lubelszczyzną i dalszych losach Piłsudczyków.

Boniewo – Święto Ziół

W święto Matki Boskiej Zielnej prezentacja Boniewa w gm. Fajsławice, która specjalizuje się w produkcji ziół i eksportuje je na cały świat. Województwo lubelskie jest liderem w produkcji ziół, a powiat krasnostawski, w którym znajduje się gmina Fajsławice, jest regionalnym potentatem. W programie zaprezentowane zostaną tradycje zielarskie, specyfika uprawy ziół oraz ich dobroczynnych i leczniczych właściwościach. Nie zabraknie przepisów kuchni lokalnej, w której zioła są nieodłączną częścią.

BYĆ DLA POLSKI, BYĆ DLA POLAKÓW
Film dokumentalny, reż. Alina Czerniakowska
godz. 14.25

Nowe spojrzenie na postać Józefa Piłsudskiego – człowieka, który całe życie poświęcił Polsce. Film przedstawia Marszałka walczącego o Ojczyznę, jej miejsce w Europie i na świecie. W programie wykorzystano programy archiwalne komentowane przez Tadeusza Borowskiego.

PRZEWODNICZKA W DRODZE
reportaż z regionu
godz. 15.40

Ukazanie początków i rozwoju kultu Matki Bożej w Kościele, starochrześcijańskiej tradycji, wyrażającej przekonanie o wniebowzięciu, ujętego ostatecznie w dogmacie wiary katolickiej, jak też formy obchodów liturgicznej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kościołach tradycji zachodniej i wschodniej. Jednym z wątków są, charakterystyczne dla pobożności ludowej w Polsce, formy obchodów tej uroczystości, nazywanej Uroczystością Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu, za pośrednictwem Maryi, otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

BITWA WARSZAWSKA 1920
Film historyczno-dokumentalny reż. Zbigniew Wawer
godz. 23.00

Film przedstawia genezę, przebieg i konsekwencje bitwy, która w sierpniu 1920 roku zaważyła na losach wojny polsko – sowieckiej i zadecydowała o utrzymaniu niepodległości Państwa Polskiego.

MUSIELI ZWYCIĘŻYĆ
Film dokumentalny reż. Alina Czerniakowska
godz. 0.00

Kto był autorem zwycięstwa nad bolszewikami? Czy cud nad Wisłą? Norman Davies mówi, że to był cud mobilizacji społecznej, a autorem i przywódcą był Józef Piłsudski. Polsce udało się obronić Europę, ale ta sama Europa 20 lat później oddała Polskę najgorszemu wrogowi – Rosji sowieckiej na blisko pół wieku. A konsekwencje tego mamy do dzisiaj.

NIEDZIELA, 16 SIERPNIA

1920-WDZIĘCZNI BOHATEROM
Godz. 13.00

Widowisko z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

URODZENI DO WOLNOŚCI
Koncert
godz. 19.00

Parafia św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Kresy Historii organizuje Jubileuszowy Koncert „Urodzeni do wolności”. Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Wystąpią m.in. Stanisław Soyka, Halina Łabonarska, Dariusz Kowalski, Bożena i Lech Makowieccy, Dominika Świątek, Norbert Smoliński oraz artyści Teatru Wielkiego: Arnold Kłymkiw, Karolina Róża Kowalczyk, Katarzyna Szymkowiak, Andrzej Lenart oraz znany niepełnosprawny artysta Kamil Czeszel. Wszystkim będzie towarzyszył zespół instrumentalny pod dyrekcją Andrzeja Perkmana.

TVP Seriale

PORTRET PRZESZŁOŚCI 1920 CZ. 1
Film dokumentalny, reż. Piotr Mikołajczak
godz. 15.30

O ofensywie Sowietów na Warszawę opowiada najnowszy film „Portret Przeszłości”. Widzowie obejrzą nieznane zdjęcia pozyskane z europejskich archiwów filmowych, a świetne animacje komputerowe przeniosą na teren teatru wojny, który rozciągał się na długości ponad 600 km. Wysiłek militarny zakończony pokojem ryskim pozwolił Polakom ustalić nową granicę na Wschodzie.

1920. BITWA WARSZAWSKA,
Film fabularny, reż. Jerzy Hoffman

Superprodukcja o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki zwycięstwu w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku Polska na 19 lat zachowała odzyskaną niepodległość. Klęska Armii Czerwonej zatrzymała jej pochód na Europę, zmuszając Lenina i Trockiego do rezygnacji z planów rozpalenia „płomienia świętej rewolucji”. Film przedstawia losy głównych bohaterów: Oli, tancerki warszawskiego kabaretu i Jana, kawalerzysty, poety i idealisty o socjalistycznych poglądach.

TVP Info

SOBOTA 15 SIERPNIA

WARSZAWA
godz. 12:00
Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego

godz. 16:00
Piknik wojskowy na błoniach PGE Narodowy (wejścia na żywo)

OSSÓW
godz. 11:15
Apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

godz. 12:00-18:00
Piknik wojskowy na polu corocznej rekonstrukcji (wejścia na żywo)

TVP Kultura

CZWARTEK, 13 SIERPNIA

KOŁO PIÓRA
Program publicystyczny
godz. 21.10 (powtórka 14 sierpnia o godz. 8.35 i 15 sierpnia o godz. 15.30)
Program poświęcony pisarzowi Stanisławowi Rembekowi, który był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej 1920.

SOBOTA, 15 SIERPNIA

Pasmo „Bilet na weekend”
PAN TADEUSZ
Film fabularny z 1928 r., reż. Ryszard Ordyński
godz. 20.00

Polski film niemy zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza z 1834 r. pod tym samym tytułem.

NIEDZIELA, 16 SIERPNIA

Pasmo „Bilet na weekend”
KAMERDYNER
Film fabularny, reż. Filip Bajon
godz. 20.00

Historia miłości kaszubskiego chłopaka Mateusza i arystokratki Marity z pruskiego rodu von Krauss. Tłem wydarzeń są splecione losy trzech nacji, zamieszkujących polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach w pierwszej połowie XX wieku. Linia granicy, wytyczonej tutaj po I wojnie światowej, podzieliła nie tylko ziemię, lecz także Polaków, Niemców i Kaszubów.

TVP VOD

Z okazji setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” TVP VOD proponuje wiele znakomitych filmów, wybitnych dokumentów, ekscytujących seriali i programów, które są doskonałymi źródła wiedzy historycznej i obyczajowej tamtych czasów.

„WOJNA ŚWIATÓW” to perła dla miłośników historii. Epicka opowieść oparta na rekonstrukcji cyfrowej ponad 100-letnich unikalnych filmów archiwalnych z wojny polsko-rosyjskiej (odkrytych w Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Węgrzech i w USA), nagraniach radiowych, nieznanych do tej pory relacjach uczestników i świadków wydarzeń, pamiętnikach, a także archiwalnych fotografiach, zapisach tajnych raportów, rozkazów. Tytuł dostępny od 16 sierpnia.
Ponadto widowisko multimedialne „1920. WDZIĘCZNI BOHATEROM”, realizowane na PGE Narodowym, zaprezentuje najważniejsze punkty Bitwy Warszawskiej, z setką rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. W programie wydarzenia także koncert z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Stanisława Sojki, Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, Piotra Cugowskiego. Wokaliści wykonają utwory do tekstów wybitnych polskich poetów oraz tradycyjne pieśni żołnierskie i patriotyczne. W roli marszałka Józefa Piłsudskiego – Jarosław Gajewski.

W TVP VOD zobaczymy nowy teleturniej o tematyce historycznej – „GIGANCI HISTORII”. Jego pierwszy odcinek zostanie poświęcony właśnie Bitwie Warszawskiej. Gospodarzami teleturnieju są Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski, dziennikarze sportowi Telewizji Polskiej.

Kolejne pozycje, które warto obejrzeć to znakomite dokumenty: „PORTRET PRZESZŁOŚCI 1920”, ze świetnymi animacjami komputerowymi pozwalającymi wniknąć na teren teatru wojny, który rozciągał się na długości ponad 600 kilometrów, „NIEWYPOWIEDZIANA WOJNA”, fabularyzowany dokument opowiadający o wojnie polsko – rosyjskiej w kategoriach politycznych konsekwencji, z punktu widzenia francuskiego generała Maxime`a Weyganda, jednego z głównodowodzących wojsk Ententy w I wojnie światowej i członka misji aliantów nad Wisłą, „WARSZAWA 1920. PORTRET ZAGROŻONEGO MIASTA”, ukazujący codzienność w obliczu zagrożenia i przejmujący obraz mieszkańców stolicy, gotowych do największych poświęceń.

Na uwagę zasługują także seriale z wysmakowanym kreacjami i scenografią, oddające realia epoki: „1920. WOJNA I MIŁOŚĆ”, o przyjaźni i losach trzech żołnierzy z trzech zaborów, „MARSZAŁEK PIŁSUDSKI”, z mistrzowskimi rolami Mariusza Bonaszewskiego i Zbigniewa Zapasiewicza, „DROGI WOLNOŚCI”, o intrygującej historii trzech młodych sióstr, inspirowanej pamiętnikami Polek z początku ubiegłego wieku.

Kolejną polecaną pozycją jest także Teatr Telewizji „CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ ROSJĘ” o geniuszu polskiego wywiadu – Janie Kowalewskim, który dał Naczelnemu Wodzowi pełny wgląd w plany i zamiary przeciwnika, co umożliwiło zwycięstwo nad Rosjanami. W roli głównej Michał Żurawski.

Wokół wątku wojny polsko-bolszewickiej skupiona jest także tragikomedia w reż. Sylwestra Chęcińskiego „PRZYBYLI UŁANI”, laureat Złotych Lwów. Patrzymy na historię z perspektywy współczesności, jest tu tylko elementem do realizacji wzajemnych interesów. Film zmusza do refleksji, ale i bawi. Pozycja obowiązkowa.
Wiedzę historyczną na temat Bitwy Warszawskiej, zdobywania przez Polskę niepodległości i początkach niezależnego państwa można uzupełnić oglądając także programy historyczne, m.in.: „WOJNA O WSZYSTKO”, „POLSKIE 100 LAT”, „SENSACJE XX WIEKU”, oraz dokumenty: „WIENIAWA” o generale Bolesławie Wieniawie – Długoszowskim, „TRZYNASTACY. SZLAKIEM WILEŃSKIEJ KADRÓWKI” – o ułanach Piłsudskiego, „RZECZPOSPOLITA REAKTYWACJA” – o pierwszych latach II RP, oraz „WOJNA I POLSKA” – o walce Polaków o niepodległość.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.