Skotniki: odsłonięto pomnik bł. ks. Popiełuszki
09 kwietnia 2025 | 17:28 | rm, tk | Radom Ⓒ Ⓟ

Na wzór ks. Popiełuszki, dążmy do życia w prawdzie i bądźmy świadkami Boga we współczesnym świecie – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował Mszę świętą kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach nad Pilicą. W czasie uroczystości do kościoła zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Odsłonięto również pomnik kapelana Solidarności.
„Ks. Jerzy będzie przypominał nam to, co głosił całym sobą przez swoje życie: zło dobrem zwyciężaj. Jego obecność będzie dla nas wezwaniem do życia w świętości” – powiedział, witając zgromadzonych, proboszcz parafii ks. Piotr Popis.
W homilii bp Marek Solarczyk mówił, że życie ks. Popiełuszki było wyjątkowym darem, a święci są nadzieją dla wszystkich ludzi, aby trwać przy Bogu. Zachęcał zgromadzonych, aby na wzór ks. Jerzego chcieli żyć w prawdzie i być świadkami Boga we współczesnym świecie.
W trakcie uroczystości została poświęcona chorągiew z wizerunkiem ks. Popiełuszki. Jej fundatorem był Lech Paras. – W ten sposób chciałem oddać hołd niezwykłemu człowiekowi, który prowadził tysiące ludzi do Boga. Dla mnie był to prawdziwy rycerz Niepokalanej – powiedział fundator chorągwi.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.