Drukuj Powrót do artykułu

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

08 lipca 2015 | 10:06 | mp / br Ⓒ Ⓟ

7 lipca po południu w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego – odbyło się trzecie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży.

Min. Cichocki, nawiązując do wizyty premier Ewy Kopacz w Watykanie 12 czerwca br. poinformował, że rozmowy z Ojcem Świętym, jak i w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej dotyczyły m. in. programu papieskiej wizyty w Polsce w 2016 r. Pani Premier wyraziła wówczas prośbę, aby Ojciec Święty – poza Krakowem, Częstochową oraz Auschwitz – odwiedził także Warszawę. Argumentowała, że Warszawa jest niezwykłym miastem w Europie, które mimo, że zostało skazane na całkowitą zagładę, odrodziło się, a po kilkudziesięciu latach stało się zaczynem destrukcji całego bloku. A stało się tak m.in. dzięki słynnej modlitwie Jana Pawła II: „Niech Duch Święty zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”.

Wojewoda Małopolski, Jerzy Miller, zreferował wyniki prac kierowanego przez siebie Zespołu Lokalnego, który koordynuje przygotowania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, logistyki i transportu. W znakomicie przygotowanej prezentacji pokazał symulację, jaka liczba pielgrzymów z całego świata przybędzie do 800-tysięcznego Krakowa w poszczególnych momentach Światowych Dni Młodzieży. W dniu uroczystego otwarcia ŚDM 26 lipca 2016 r. na Błoniach krakowskich obecnych będzie ponad 500 tys. młodych. Nazajutrz w Krakowie będzie między 500 tys. a milionem pielgrzymów. W piątek 29 lipca na Błoniach w Drodze Krzyżowej z Ojcem Świętym uczestniczyć będzie 1 – 1,5 mln młodych, w sobotę ok. 2 mln, a w niedzielnej uroczystości na Campus Misericordiae od 2 do 2,5 miliona młodych z ponad 200 krajów świata.

Ta liczba pielgrzymów, którzy przybędą do stolicy Małopolski, nakłada na organizatorów kościelnych, jak i państwowych i samorządowych olbrzymie zobowiązania w zakresie zakwaterowania, transportu, infrastruktury, opieki medycznej i bezpieczeństwa.

W samym Krakowie zostanie zakwaterowanych ok. 140 tys. przybyszów, a następne 50 tys. na polach namiotowych na obrzeżach miasta. Na terenie innych miejscowości archidiecezji krakowskiej zostanie zakwaterowanych kolejnych 120 tys. pielgrzymów, w diecezji tarnowskiej 25 tys. w diecezji katowickiej 40 tys. i na południowych obrzeżach diecezji kieleckiej – 25 tys. Ich przywiezienie na centralne uroczystości do Krakowa zaangażuje 2,5 tys. autokarów turystycznych i 160 składów pociągów. W obrębie samego miasta wozić ich będzie 618 autobusów miejskich oraz 247 tramwajów. Konieczne jest dostarczenie w innych regionów Polski 119 składów pociągów, co mają zapewnić Przewozy Regionalne.

Problemami do rozwiązania – jak zapewnił Miller – jest za mała wciąż ilość noclegów, zdecydowanie za mała ilość parkingów oraz brak zabezpieczenia sieci komórkowych z dostępem do Internetu dla tak dużej liczby osób korzystających. Zdaniem Millera, znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza, będzie smartfon. Za jego pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą oraz słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie koniecznych aplikacji dla tych wszystkich rodzajów pielgrzymów oraz ich obsługi i to one będą znakomitą wizytówką tak Krakowa, jak i całej Polski.

Wiceminister Skarbu Państwa Cezary Gabryjączyk, stojący na czele Zespołu ds. Mediów, Promocji i Wiz, zreferował prace w tym obszarze. Podkreślił, że należy zwrócić szczególną uwagę na wiarygodność i rzetelność przekazu w mediach, dlatego wszystkie transmisje z tego wydarzenia zostały powierzone mediom publicznym, TVP i polskiemu Radiu, a organizacja całości obsługi medialnej, w tym przygotowanie centrów prasowych i przeprowadzenie procesu akredytacji: PAP i KAI.

Poinformował, że TVP będzie producentem obrazu telewizyjnego przekazywanego nieodpłatnie innym stacjom, a Polskie Radio dźwięku. W sumie organizatorzy obsługi medialnej spodziewają się ok. 8 tys. akredytowanych dziennikarzy z całego świata, a bezpośrednie transmisje – z wykorzystaniem obrazu wytworzonego przez TVP – prowadzić będzie ok. 100 stacji telewizyjnych.

Poinformował też, że MSZ podjął decyzje o zwolnieniu z opłat wizowych przybyszów z zagranicy, którzy oficjalnie zarejestrują się jako uczestnicy ŚDM w Krakowie.

W spotkaniu Zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 wzięli udział m. in: Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera, Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Cezary Gabryjączyk, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Rafał Hykawy, dyrektor sekretariatu Prezesa Rady Ministrów KPRM, Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Paweł Stańczyk, sekretarz miasta Krakowa, bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu, bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski, koordynator komitetu organizacyjnego ŚDM, ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO SDM, ks. Janusz Majda, ekonom Episkopatu, ks. płk. Jan Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, Marcin Przeciszewski, prezes KAI, Sabina Nonas, dyrektor centrum prasowego PAP.

 

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

29 kwietnia 2015 | 09:44 | mp Ⓒ Ⓟ

W Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego – odbyło się drugie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego zespołu, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży. Omawiano m. in. kwestie logistyczne, niezbędnej infrastruktury, bezpieczeństwa, wiz dla pielgrzymów oraz organizacji obsługi medialnej wydarzenia.

Min. Cichocki otwierając spotkanie podkreślił, że miesiąc, jaki upłynął od pierwszego spotkania zespołu w dniu 27 marca, bardzo przyspieszył prace związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz pomógł przedstawicielom rządu bezpośrednio się w nie włączyć oraz poznać dokładnie potrzeby organizatorów. Zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży jak wizytę Ojca Świętego rząd traktuje jako bardzo ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturalnym, które przyczyni się do budowania wizerunku Polski w świecie. Dlatego gotów jest służyć pomocą i niezbędnym wsparciem dla ich organizacji. Poinformował, że 24 kwietnia przedstawiciele rządu zwizytowali miejsca, w których odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży: krakowskie Błonia, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach,a także miejsce czuwania młodzieży z papieżem, jakim będzie Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller zreferował wyniki prac kierowanego przez siebie Zespołu Lokalnego, który koordynuje przygotowania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, logistyki i transportu. Poinformował, że w okresie Światowych Dni Młodzieży spodziewanych jest w Krakowie od 2 do 2, 5 mln młodych z całego świata. Nigdy w swej historii Kraków nie przyjął tylu gości. W świetle prognozowanych wyliczeń gwałtowny napływ młodzieży do Krakowa rozpocznie się w niedzielę 24 lipca 2016 r. Wówczas przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Ale już następnego dnia 25 lipca ma być ich pół miliona a we wtorek 26 lipca, w dniu oficjalnej inauguracji ŚDM – 700 tys. Kolejna fala kilkuset tysięcy młodych przyjedzie w dniu przybycia papieża – 28 lipca. A ostatnia, znowuż kilkusettysięczna, dojedzie w trakcie finalnej uroczystości, 30 i 31 lipca. W sumie do stolicy Małopolski przybędzie 2 – 2, 5 mln młodych, w tym ok. miliona z Polski oraz 1, 5 mln zza granicy.

Miller podkreślił, że przyjęcie, zakwaterowanie, transport, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej tak dużej liczbie pielgrzymów stanowi olbrzymie wyzwanie. Na obecną chwilę zabezpieczono ok. pół miliona miejsc noclegowych i niezbędne jest zadbanie o kolejne. Uzupełnienia też wymaga ilość środków transportu, zarówno jeśli chodzi o kolej małopolską jak i komunikację miejską.

Wojewoda poinformował, że grupy pielgrzymów przybywające drogą lotniczą winny kierować się na lotnisko w Balicach, gdyż jest ono przygotowane do obsłużenia całego zapowiadanego ruchu. Podobnie krakowski dworzec PKP jest przygotowany na przyjęcie odpowiedniej ilości dodatkowych pociągów. Apelował więc, aby pielgrzymi z Polski (także zagraniczni, którzy wcześniej zatrzymają się w diecezjach) przybywali głównie pociągami, gdyż wjazd autokarami będzie bardzo utrudniony. Podobnie nie należy przyjeżdżać prywatnymi samochodami, gdyż niezmiernie trudno będzie znaleźć miejsce parkingowe.

Zdaniem Millera, znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza, będzie smartfon. Za jego pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą, oraz słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie niezbędnych aplikacji dla tych wszystkich rodzajów pielgrzymów oraz ich obsługi i to one będą znakomitą wizytówką tak Krakowa jak i całej Polski.

Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, zreferował wyniki prac Zespołu ds. Mediów, Promocji i Wiz, któremu przewodniczy. Poinformował, że trwają systematyczne prace w poszczególnych zespołach tematycznych. Sierdził, że MSZ jest bliskie podjęcia decyzji o zwolnieniu z opłat wizowych oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM. Poinformował też o intensywnej pracy zespołu ds. organizacji obsługi medialnej, która powierzona została Polskiej Agencji Prasowej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. W najbliższych tygodniach ma być wypracowany ostateczny projekt organizacji obsługi medialnej, w której znaczny udział ma także TVP oraz Polskie Radio. TVP jest realizatorem transmisji oraz jako jedyna udostępniać będzie obraz z uroczystości innym stacjom (polskim i zagranicznym) a Polskie Radio dźwięk. Natomiast PAP i KAI są odpowiedzialne za akredytację dziennikarzy z całego świata oraz organizację pracy centrów prasowych tak w Krakowie, jak i w innych miejscach pobytu Ojca Świętego.

W dzisiejszym spotkaniu Zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 wzięli udział m. in: Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera, Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Rafał Baniak, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki, Piotr EWarczyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Marek Sowa, marszałek Województwa Małopolskiego, Paweł Stańczyk, sekretarz miasta Krakowa, bp Artur Miizński, sekretarz generalny Episkopatu, bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski, koordynator komitetu oreganizacyjnego ŚDM. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO SDM, ks. Janusz Majda, ekonom Episkopatu, ks. płk. Jan Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, Lidia Sobańka, członek zarządu PAP oraz Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.