Drukuj Powrót do artykułu

Stolica Apostolska w 2011 roku

31 grudnia 2011 | 09:11 | Oprac. Paweł Bieliński (KAI) / pm Ⓒ Ⓟ

Publikujemy podsumowanie działalności Stolicy Apostolskiej w roku 2011.

STYCZEŃ

15 – Utworzenie pierwszego ordynariatu dla byłych anglikanów. Stolica Apostolska utworzyła na terytorium Anglii i Walii Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham dla tych grup anglikańskiego duchowieństwa i wiernych, którzy wyrazili pragnienie pełnej widzialnej jedności z Kościołem katolickim. Benedykt XVI mianował jego pierwszym przełożonym 59-letniego ks. Keitha Newtona, który wraz z dwoma innymi byłymi biskupami anglikańskimi Johnem Broadhurstem i Andrew Burnhamem przyjął tego dnia święcenia kapłańskie (katolicy nie uznają święceń anglikańskich). Ordynariat Personalny umożliwia grupowe zjednoczenie byłych anglikanów z Kościołem katolickim, z zachowaniem ich dziedzictwa liturgicznego, duchowego i duszpasterskiego. 1 stycznia 2012 r. ma powstać podobna struktura w Stanach Zjednoczonych. Rozważane jest także ustanowienie ich w Australii i Kanadzie.

LUTY

5 – Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej grupie swoich współpracowników: trzem z kurii rzymskiej i dwóm nuncjuszom apostolskim. Za obecnego pontyfikatu uroczystości takie należą do rzadkości. Papież osobiście wyświęcił biskupów dopiero po raz trzeci (poprzednio w 2007 i 2009 r.). Kolejna sakra zaplanowana jest na 6 stycznia 2012 r., gdy święcenia otrzyma dwóch nuncjuszy (w tym abp Marek Solczyński). Jeszcze jako kardynał, Joseph Ratzinger udzielił sakry zaledwie czterem osobom – w latach 1984, 2002 (bp Zygmunt Zimowski w Radomiu), 2003 i 2004.

MARZEC

4 – „Lineamenta” nt. nowej ewangelizacji. Ogłoszono dokument przygotowawczy do XIII Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które obradować będzie w dniach 7-28 października 2012 r. pod hasłem „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”. Lineamenta podkreślają, że „Ewangelii nie można narzucać, ale należy ją proponować w wolny sposób wszystkim, zarówno chrześcijanom, jak i niechrześcijanom”. Nowa ewangelizacja ma być „krytyką stylów życia, struktur myślenia i wartości”, a zarazem samokrytyką współczesnego chrześcijaństwa, które musi ciągle na nowo uczyć się rozumienia samego siebie, wychodząc od swych korzeni. Potrzebna jest też odwaga mówienia o niewierności i skandalach, pojawiających się we wspólnotach chrześcijańskich.

10 – Drugi tom książki Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”. Wydano go w nakładzie 1,2 mln egzemplarzy w siedmiu wersjach językowych. Znalazł się na liście bestsellerów amerykańskiego dziennika „New York Times”. Na 330 stronach autor rozważa wydarzenia ostatniego tygodnia życia Jezusa: od wjazdu do Jerozolimy przez ukrzyżowanie do zmartwychwstania. Pierwszy tom, zatytułowany „Jezus z Nazaretu – od chrztu w Jordanie do Przemienienia” ukazał się w kwietniu 2007 r. Rozszedł się w łącznym nakładzie 2 mln egzemplarzy, przetłumaczono go na 18 języków. Na 450 stronach swego dzieła autor dowodził, że nie ma sprzeczności między „historycznym Jezusem” a „Chrystusem wiary”. Książkę o Jezusie Joseph Ratzinger zaczął pisać latem 2003 r., a więc jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową. Na jej dokończenie, już jako Benedykt XVI, poświęca wolne chwile. Stawia w niej pytania, na które stara się odpowiedzieć: czy Biblia ukazuje prawdziwy obraz Jezusa, czy Jezus był synem Bożym, czy jest sens wierzyć, itp. Trzeci tom ma być poświęcony dzieciństwu Jezusa.

27 – Papież z Niemiec w miejscu hitlerowskiej zbrodni. Benedykt XVI odwiedził Fosse Ardeatine w Rzymie – miejsce kaźni 335 obywateli włoskich, w tym 75 Żydów, straconych przez hitlerowców w odwet za akcję partyzantów na terenie Rzymu. „To, co się tu stało 24 marca 1944 r., stanowi bardzo poważne wykroczenie przeciw Bogu, ponieważ jest celową przemocą człowieka wobec człowieka. Jest to najbardziej odrażający skutek wojny, każdej wojny, a Bóg jest życiem, pokojem, wspólnotą” – stwierdził Ojciec Święty. Naczelny rabin Rzymu Riccardo Di Segni odmówił po hebrajsku Psalm 129 „De profundis”.

KWIECIEŃ

1 – Przejrzystość finansów Stolicy Apostolskiej. Weszły w życie normy dotyczące zapobiegania i walki z nielegalnymi operacjami finansowymi i monetarnymi. Ma to chronić Watykan i Stolicę Apostolską przed nadużyciami finansowymi, a także wprowadzić w tym względzie najwyższe standardy przejrzystości finansowej, przestrzegane przez instytucje europejskie i międzynarodowe. Nowe prawo dotyczy zarówno wszystkich instytucji watykańskich, jak i osób prywatnych. W związku z tym każdy, kto posiada w gotówce ponad 10 tys. euro, musi składać deklaracje przy przekraczaniu granicy Państwa Watykańskiego. Nad przestrzeganiem nowego prawa będzie czuwać żandarmeria watykańska oraz powołany już Urząd Kontroli Finansowej.

14 – Przesłanie do katolików chińskich. Wystosowała je utworzona w 2007 r. przez Benedykta XVI Komisja ds. Kościoła Katolickiego w Chinach. Przypomniała, że udzielanie święceń biskupich bez zgody papieża jest bolesną raną zadaną jedności Kościoła i poważnym naruszeniem dyscypliny kanonicznej. Podkreśliła, że każdy tak wyświęcony biskup ma obowiązek zwrócić się do Stolicy Apostolskiej i ponowić przyrzeczenie wierności papieżowi, a także wyjaśnić swoje położenie kapłanom i wiernym, aby naprawić spowodowane tym zgorszenie. Przytoczyła słowa Benedykta XVI, domagającego się uznania całkowitej swobody Stolicy Apostolskiej w mianowaniu biskupów, ufając zarazem w możliwość uzgadniania pewnych związanych z tym kwestii z władzami ChRL. Przypomniała, że działalność takich instytucji, jak Zgromadzenie Przedstawicieli Katolików Chińskich i Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich jest niezgodna z nauczaniem Kościoła.

22 – Papież w programie telewizyjnym. W Wielki Piątek Benedykt XVI odpowiadał na pytania telewidzów w ramach audycji „A sua immagine” (Na Jego obraz) włoskiej stacji RAI Uno. W nagranym uprzednio wywiadzie mówił o cierpieniach niewinnych ofiar klęsk żywiołowych, przewlekle chorych, prześladowanych za wiarę i ofiar konfliktów międzyreligijnych, o znaczeniu wiary w zmartwychwstanie i zawierzenia świata Matce Bożej.

MAJ

1 – Beatyfikacja Jana Pawła II. Na Placu św. Piotra i przed telebimami w innych miejscach Rzymu zgromadziło się 1,5 mln ludzi. W homilii Benedykt XVI przyznał, że nowy błogosławiony „na nowo ukierunkował chrześcijaństwo ku przyszłości”. Beatyfikacja była wielkim świętem dla Polaków. Do Rzymu przybyło ich ponad 80 tys. Przyjechali przedstawiciele 5 rodzin panujących. 16 państw reprezentowali prezydenci, podczas gdy na czele 7 delegacji stali szefowie rządów. Delegacji polskiej przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski. Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II wyznaczono na 22 października.

7-8 – Benedykt XVI w Akwilei i Wenecji. W Akwilei papież przemówił do uczestników zgromadzenia, przygotowującego II regionalny Zjazd Kościelny, który odbędzie się tam w 2012 r. Przypomniał, że ewangelizacja powinna skupiać się na świadczeniu o miłości Boga do człowieka. „Zachodzące zmiany kulturowe wymagają, byście stali się «przekonanymi chrześcijanami», zdolnymi do podejmowania nowych wyzwań kulturowych, w konstruktywnej i świadomej debacie z wszystkimi, którzy żyją w waszym społeczeństwie” – podkreślił Ojciec Święty. W Wenecji odwiedził bazylikę św. Marka, gdzie spotkał się z przedstawicielami Zgromadzenia Kościelnego Patriarchatu Weneckiego. Przewodniczył Mszy św. w Mestre. „Bądźcie świętymi! Umieśćcie Chrystusa w centrum waszego życia! Budujcie na Nim gmach waszego życia! W Jezusie odnajdziecie moc, by otworzyć się na innych i aby czynić z siebie, za Jego przykładem, dar dla całej ludzkości” – wołał w homilii. Z Placu św. Marka przepłynął gondolą do bazyliki Santa Maria della Salute, gdzie spotkał się z przedstawicielami świata kultury, sztuki i gospodarki, poświęcił odrestaurowaną kaplicę Świętej Trójcy i zainaugurował bibliotekę Studium Generale Marcianum – szkoły wyższej, należącej do Patriarchatu Weneckiego.

13 – Instrukcja w sprawie Mszy „trydenckiej”. Papieska Komisja „Ecclesia Dei” wyjaśnia w niej, że Mszał Rzymski („trydencki”) aż do jego ostatniego wydania w 1962 r. oraz Mszał Pawła VI („posoborowy”) z 1970 r. to dwie formy jednego rytu rzymskiego określone jako nadzwyczajna i zwyczajna. Obydwie są wyrazem tej samej wiary Kościoła. Ze względu na swe dawne i czcigodne stosowanie należy zachować formę nadzwyczajną z należną jej czcią, dając możliwość uczestnictwa w niej wszystkim wiernym, którzy sobie tego życzą. Jednocześnie wyraźnie stwierdzono, że wierni proszący o sprawowanie liturgii w formie nadzwyczajnej nie mogą popierać czy należeć do grup przeciwnych ważności czy legalności formy zwyczajnej („posoborowej”) czy też władzy papieża jako najwyższego pasterza Kościoła powszechnego. 10 czerwca Komisja sprecyzowała jeszcze, że do przedsoborowej liturgii nie mogą służyć ministrantki, gdyż zezwolenie na służbę liturgiczną dziewcząt i kobiet pochodzi dopiero z 1994 r.

16 – Okólnik w sprawie nadużyć seksualnych. Kongregacja Nauki Wiary nakazała episkopatom całego świata przygotowanie w ciągu roku wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich. Wytyczne powinny dać biskupom diecezjalnym i wyższym przełożonym zakonnym wskazówki, jak postępować w przypadku, gdy zostaną poinformowani o nadużyciach, jakich mieli się dopuścić podlegający im duchowni. Jeśli oskarżenie jest co najmniej prawdopodobne, winni rozpocząć dochodzenie wstępne. Jeśli zostanie uznane za wiarygodne, sprawa winna być skierowana do Kongregacji Nauki Wiary. Po przestudiowaniu sprawy Kongregacja wskaże biskupowi lub wyższemu przełożonemu dalsze kroki, które trzeba podjąć. W dokumencie przypomniano o ewentualnych sankcjach, wśród których najcięższą jest kara wydalenia ze stanu duchownego. Podkreślono konieczność uwzględnienia ustawodawstwa cywilnego danego kraju, w szczególności norm odnoszących się do ewentualnego obowiązku powiadomienia władz świeckich o domniemanym przestępstwie. Kopię wytycznych należy przesłać do Kongregacji do końca maja 2012 r.

17-27 – Rozpoczęcie trzeciej fazy dialogu katolicko-anglikańskiego (ARCIC III). Obradująca w Bose we Włoszech Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka postanowiła, że przedmiotem jej prac będą stosunki między Kościołem lokalnym a powszechnym oraz nauczanie etyczne. Zastanawiając się nad metodą prac, Komisja wskazała na szczególną użyteczność „ekumenizmu receptywnego”, który usiłuje osiągnąć postęp ekumeniczny, ucząc się od partnera, a nie narzucając mu swoje stanowisko. Oba Kościoły prowadzą dialog od 1970 r.

21 – Rozmowa z kosmonautami. Benedykt XVI jako pierwszy papież w dziejach przeprowadził bezpośrednią rozmowę z astronautami przebywającymi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez prawie dwadzieścia minut Benedykt XVI rozmawiał z nimi z Biblioteki Apostolskiej za pośrednictwem telemostu.

CZERWIEC

19 – Papież w diecezji San Marino-Montefeltro. Jest ona położona na terytorium dwóch państw: San Marino i Włoch. Rano Ojciec Święty odprawił Mszę św. w Serravalle, a w Valdragone spotkał się z członkami Międzynarodowej Fundacji im. Jana Pawła II. Po południu złożył oficjalną wizytę w Republice San Marino. Po oficjalnym powitaniu spotkał się z władzami tego niewielkiego państwa, po czym w bazylice św. Maryna uczcił relikwie patrona republiki. Wieczorem w Pennabili odwiedził katedrę i spotkał się z młodzieżą, którą zachęcił do odważnego stawiania pytań o sens i wartość życia, otwartości na prawdę o swym istnieniu, dostrzeżenia Bożego planu względem każdego człowieka oraz do nawiązania przyjaźni z Panem Jezusem i wzrastania w niej.

29 – Nowy watykański portal multimedialny news.va zbiera najważniejsze materiały publikowane przez dziennik „L’Osservatore Romano”, Radio Watykańskie, agencje prasowe Vatican Information Service (VIS) i Fides, Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej i Watykański Ośrodek Telewizyjny (CTV). Dotyczą one działalności i nauczania papieża, tekstów ogłaszanych przez urzędy Stolicy Apostolskiej, a także najważniejszych wydarzeń z życia Kościołach na świecie. Powstanie wielojęzycznego news.va nie oznacza zamknięcia portalu vatican.va, który nadal pełni rolę dokumentacyjną w stosunku do nauczania papieskiego i działalności Stolicy Apostolskiej.

29 – 60-lecie kapłaństwa Benedykta XVI. Odnosząc się do swego diamentowego jubileuszu Ojciec Święty wyraził wdzięczność Bogu za przyjaźń, którą go obdarzył, a także osobom, które go ukształtowały. Mszę w bazylice św. Piotra koncelebrowało z nim stu kardynałów. W uroczystości wziął udział także brat papieża, ks. infułat Georg Ratzinger, który wraz z nim został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze przez kard. Michaela von Faulhabera. Z okazji jubileuszu Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała, by diecezje, jak i poszczególni kapłani całego Kościoła ofiarowali Ojcu Świętemu 60 godzin adoracji eucharystycznej. Szczególną intencją tej modlitwy była prośba o uświęcenie kapłanów i o nowe powołania kapłańskie.

30 – Po raz pierwszy wręczono Nagrody Ratzingera. Przyznaje je Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Laureatami zostali: patrolog, 85-letni prof. Manlio Simonetti z Włoch oraz dwóch teologów dogmatyków: 76-letni ks. prof. Olegario González de Cardedal z Hiszpanii i 50-letni niemiecki cysters o. prof. Maximilian Heim, opat w Heiligenkreuz w Austrii. „Teologicznego Nobla” otrzymali z rąk Benedykta XVI.

LIPIEC

1 – 150-lecie „L’Osservatore Romano”. Z tej okazji 30 czerwca Benedykt XVI wystosował list do redaktora naczelnego, Giovanniego Marii Viana, a 5 lipca odwiedził redakcję watykańskiego dziennika. Pismo codzienne wydawane jest w języku włoskim, istnieją też wersje tygodniowe po francusku, włosku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku, niemiecku i w języku malajalam oraz (od 1980 r.) miesięcznik w języku polskim.

13 – Napięcia w stosunkach z Irlandią. Ich powodem był opublikowany 13 lipca raport komisji śledczej rządu tego kraju w sprawie oskarżeń o nadużycia seksualne duchowieństwa diecezji Cloyne wobec niepełnoletnich. 20 lipca premier Enda Kenny zarzucił Stolicy Apostolskiej tuszowanie skandali seksualnych duchownych. Rząd oskarżył też miejscową hierarchię kościelną, że nie informowała służb policyjnych o nadużyciach. 25 lipca Stolica Apostolska odwołała na konsultacje nuncjusza apostolskiego w Irlandii, a w opublikowanej 3 września nocie zdecydowanie odrzuciła te oskarżenia. Wskazała, że nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że Stolica Apostolska próbowała utrudniać śledztwo w sprawie skandali obyczajowych i przypomina dokument irlandzkiego episkopatu z 1997 r., gdzie postulowano rygorystyczne potraktowanie problemu nadużyć seksualnych. Szef irlandzkiego MSZ Eamon Gilmore oświadczył jednak, że nadal uważa, iż list nuncjusza apostolskiego abp Luciano Storero z 1997 r. do irlandzkich biskupów, w którym dyplomata przedstawiał zastrzeżenia natury kanonicznej odnośnie do obowiązkowego zgłoszenia sprawy władzom świeckim, był „dla niektórych pretekstem, aby wymigiwać się od pełnej współpracy z irlandzkimi władzami państwowymi”. 9 września rząd Irlandii w oficjalnej odpowiedzi na notę zaznaczył, że oczekuje pełnej współpracy ze Stolicą Apostolską i miejscowym Kościołem katolickim, która zapewniłaby bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. 15 września papież odwołał dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Irlandii abp. Giuseppe Leanzę. Jego następcą został 26 listopada prał. Charles Brown, który w Kongregacji Nauki Wiary zajmował się przypadkami nadużyć seksualnych duchowieństwa. Tymczasem 3 listopada rząd w Dublinie ogłosił, że w ramach cięć budżetowych zamyka m.in. ambasadę przy Stolicy Apostolskiej. Wprawdzie dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, ks. Federico Lombardi zapewnił, że decyzja ta nie wiąże się z podważeniem wzajemnych relacji, ale biskupi Irlandii zaapelowali do rządu o zmianę decyzji, argumentując, że placówka w Watykanie należy do najstarszych przedstawicielstw dyplomatycznych niepodległej Irlandii. W dodatku w październiku szef irlandzkiej dyplomacji oświadczył, że rząd nie zaprosił papieża do Irlandii i nie zamierza tego uczynić. Irlandczycy wciąż jednak mają nadzieję, że Benedykt XVI odwiedzi ich kraj w związku z 50. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym. Odbędzie się on od 10 do 17 czerwca 2012 r. w Dublinie.

27 – Stolica Apostolska i Malezja nawiązały stosunki dyplomatyczne. Tym samym Malezja stała się 179. państwem utrzymującym takie stosunki ze Stolicą Świętą. Od 1968 r. akredytowany był tam jedynie delegat apostolski, odpowiedzialny za relacje z Kościołem lokalnym, ale nie z władzami politycznymi. 60 proc. spośród 28 mln mieszkańców tego kraju stanowią muzułmanie, a politycy często podkreślają, że Malezja jest krajem islamskim. Chrześcijan jest 9,1 proc. (katolicy stanowią 3 proc. ludności).

WRZESIEŃ

11 – Papież w Ankonie. Benedykt XVI wziął tam udział w zakończeniu włoskiego XXV Krajowego Kongresu Eucharystycznego. – Jedynie otwierając się na Boga, przyjmując Jego dar stajemy się prawdziwie wolni, wolni od niewoli grzechu, który oszpeca ludzkie oblicze, i zdolni do służenia prawdziwemu dobru braci – przypomniał papież w homilii podczas Mszy św. Niecodziennym punktem programu było jednoczesne spotkanie w katedrze z kapłanami i parami małżeńskimi. Ojciec Święty podkreślił, iż między powołaniem do kapłaństwa i małżeństwa istnieje wzajemna zgodność i uzupełnianie się, gdyż obydwa mają budować jedną świątynię Boga. Następnie osobno spotkał się z narzeczonymi. – Niech wasz czas przygotowania do małżeństwa będzie dojrzewaniem w wierze – apelował Benedykt XVI.

14 – Trudne rozmowy z lefebrystami. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada wręczył przełożonemu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp. Bernardowi Fellayowi Preambułę Doktrynalną, której przyjęcie stanowi warunek pełnego pojednania lefebrystów ze Stolicą Apostolską. Pod koniec listopada bp Fellay oświadczył, że choć Preambuła jest dla Bractwa nie do przyjęcia, to jednak zamierzają podjąć na jej temat dyskusję z Kongregacją. 8 grudnia przypomniał, że warunkiem Stolicy Apostolskiej, by Bractwo uzyskało status prawny w Kościele, jest akceptacja przezeń nauczania Soboru Watykańskiego II i wyraził swoje zastrzeżenia wobec takiej możliwości.

18 – Wypowiedź papieża w niemieckiej telewizji ARD. Przed rozpoczęciem swej podróży apostolskiej do Niemiec (22-25 września) Benedykt XVI podkreślił w audycji „Słowo na niedzielę”, że nie jest ona turystyką religijną ani tym bardziej „widowiskiem”, a o jej prawdziwym charakterze mówi hasło tej podróży: „Tam, gdzie jest Bóg, jest przyszłość”. Chodzi o to, aby „Bóg powrócił na nasz horyzont, ten Bóg tak często całkowicie nieobecny, którego jednak tak bardzo potrzebujemy” – dodał Ojciec Święty.

PAŹDZIERNIK

9 – Benedykt XVI w Kalabrii, jednym z najuboższych regionów Włoch. Papież odwiedził miasto Lamezia Terme, gdzie odprawił Mszę św. z udziałem 40 tys. wiernych i zachęcił Kalabryjczyków do nieulegania pesymizmowi i rezygnacji. Ofiarował też obiad dziesiątkom ubogich, goszczonych codziennie w jadłodajni prowadzonej przez diecezjalną Caritas. Przybył też do klasztoru kartuzów w Serra San Bruno, gdzie mówił o znaczeniu życia kontemplacyjnego dla współczesnego świata. Po Nieszporach odwiedził jedną z pustelniczych cel i chorych zakonników w infirmerii. Była to 25. wizyta duszpasterska Benedykta XVI na terenie Włoch, których jest prymasem.

17 – Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Rozpocznie się on 11 października 2012 r., gdy przypadnie 50. rocznica otwarcia Soboru Watykańskiego II, a nieco później – 20. rocznica opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego i obradować będzie zgromadzenie Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. „Będzie to dobra okazja do wprowadzenia całej wspólnoty kościelnej w czas szczególnej refleksji i ponownego odkrycia wiary” – stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił aktualność nauczania Soboru Watykańskiego II, którego teksty „nie tracą wartości ani blasku”. Muszą być one należycie odczytywane, poznawane i przyswajane „jako miarodajne i normatywne teksty Magisterium, należące do Tradycji Kościoła”. Istnieje dziś konieczność „ukazywania Soboru jako wielkiej łaski, która stała się dobrodziejstwem dla Kościoła w XX wieku: został on dany jako niezawodna busola, wskazująca nam drogę w stuleciu, które się rozpoczyna”. Obchody Roku Wiary potrwają do 24 listopada 2013 r.

23 – Kanonizacja trojga błogosławionych. W czasie jedynej w tym roku tego typu uroczystości Benedykt XVI ogłosił świętymi: Gwidona Marię Confortiego i Alojzego Guanellę z Włoch oraz Bonifację Rodríguez Castro z Hiszpanii. Wszyscy oni żyli na przełomie XIX i XX wieku i założyli zgromadzenia zakonne.

24 – Stolica Apostolska chce światowego organu nadzorczego nad finansami. W nocie „O reformę międzynarodowego systemu finansowego w perspektywie władzy publicznej o uniwersalnej kompetencji” Papieska Rada „Iustitia et Pax” zaproponowała utworzenie międzynarodowego urzędu kontrolującego rynki finansowe. Według Rady do obecnego kryzysu finansowego doprowadziły „egoizm i zbiorowa pazerność” oraz „gospodarczy liberalizm pozbawiony reguł i bez kontroli”. Aby uleczyć obecną sytuację, zaleca m.in. wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, z którego wpływy można by przeznaczyć na rzecz krajów najbardziej dotkniętych kryzysem oraz rekapitalizację banków, również ze środków publicznych, ale w taki sposób, aby przyczyniały się one do wzrostu realnej gospodarki.

27 – Spotkanie międzyreligijne w Asyżu. W 25. rocznicę historycznego spotkania przedstawicieli religii świata, zwołanego przez bł. Jana Pawła II, Benedykt XVI zaprosił ludzi różnych religii do miasta św. Franciszka na Dzień Refleksji, Dialogu i Modlitwy o Pokój i Sprawiedliwość na Świecie „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju”. „Kościół katolicki nie przestanie walczyć przeciw przemocy i angażować się na rzecz pokoju w świecie” – zapewnił Benedykt XVI w bazylice Matki Bożej Anielskiej. Przestrzegł przed pojmowaniem religii jako źródła i usprawiedliwienia dla przemocy. Przedstawiciele religii przyjęli 12 zobowiązań do podejmowania działań na rzecz pokoju. Na zaproszenie Ojca Świętego odpowiedziało 300 delegatów z 31 Kościołów chrześcijańskich i 12 religii świata.

LISTOPAD

19 – Adhortacja apostolska „Africae munus”. Papież podpisał ją podczas wizyty w Beninie. Zbiera ona propozycje uczestników II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, który odbył się w 2009 r. Benedykt XVI zachęca cały Kościół, aby spoglądał na Afrykę z wiarą i nadzieją. Dostrzega w niej „«płuco» duchowe ludzkości”, ze względu na niezwykłe bogactwa ludzkie i duchowe jej mieszkańców, jej wielobarwne kultury i jej ziemię obfitującą w ogromne zasoby.

GRUDZIEŃ

22 – Benedykt XVI tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem spotkał się z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej. W przemówieniu podsumowującym mijający rok w Kościele papież wskazał na znaczenie gotowej do poświęceń i radosnej wiary jako leku na znużenie chrześcijanin, które widoczne jest w Europie. Ojciec Święty mówił o nowej ewangelizacji w dobie kryzysu, który w ostatecznym rozrachunku ma podstawę w kryzysie etycznym zagrażającym Staremu Kontynentowi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.