Drukuj Powrót do artykułu

Świat oddaje hołd

30 kwietnia 2011 | 12:38 | Oprac. tom (KAI/RV) / ju. Ⓒ Ⓟ

Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.

 

Austria

W całej Austrii katolicy tego kraju będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II. W Wiedniu uroczyste liturgie będą sprawowane w katedrze św. Szczepana oraz przy krzyżu papieskim w parku nad Dunajem. Już wieczorem 30 kwietnia Wielki Mistrz Zakonu Niemieckiego (krzyżaków), opat Bruno Platter OT, odprawi pierwsze nabożeństwo majowe połączone z modlitwą dziękczynną, procesją ze światłami w katedrze św. Szczepana, a następnie przewodniczyć będzie liturgii poświęconej Janowi Pawłowi II.

W niedzielę 1 maja po południu w stolicy Austrii rozpocznie się program papieski. Zainauguruje go Litania do Wszystkich Świętych, następnie zostanie odmówiona modlitwa różańcowa, do której Tajemnice Światła. Po tym nabożeństwie proboszcz katedry św. Szczepana, ks. Antoni Faber wraz z księżmi polskimi pracującymi w Wiedniu odprawi Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II. Po niej zostanie w katedrze pokazana skrócona wersja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Na czas wszystkich papieskich uroczystości beatyfikacyjnych na odświętnie przybranym ołtarzu św. Karola Boromeusza – patrona nowego błogosławionego – w katedrze św. Szczepana zostanie ustawiony portret Jana Pawła II. Zwieńczeniem dziękczynnych modlitw za beatyfikację Jana Pawła II w Wiedniu będzie uroczysta Msza św. w katedrze św. Szczepana, którą po polsku odprawi 13 maja kard. Christoph Schönborn.

Białoruś

Prawie 250 pielgrzymów białoruskich w grupach zorganizowanych wyruszyło autokarami do Rzymu, aby 1 maja wziąć udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Wyjazdy zorganizowały zarówno diecezje, jak i niektóre parafie, przy czym część wiernych już wyjechała do Wiecznego Miasta, a część dotrze tam na same uroczystości. Z okazji wyniesienia na ołtarze papieża Polaka Kościół katolicki na Białorusi, który swe odrodzenie jemu właśnie zawdzięcza (ustanowienie diecezji, mianowanie biskupów itp.) na swej stronie internetowej Catholic.by zamieścił m.in. fotoreportaż „Jan Paweł II i Białoruś”, złożony z 25 zdjęć. Pokazują one Ojca Świętego w różnych sytuacjach, związanych z tym krajem, np. gdy przyjmował biskupów i pielgrzymów z tego kraju, w tym kard. Kazimierza Świątka, abp. Tadeusza Kondrusiewicza i bp. Antoniego Dziemiankę.

W mińskiej katedrze katolickiej będzie można obejrzeć transmisję uroczystości z Rzymu, a telewizja państwowa pokaże obszerne ich fragmenty 2 maja przed południem. Duchowe przygotowania do beatyfikacji odbywają się w parafii św. Anny w wiosce Mosar w obwodzie witebskim, gdzie wzniesiono pierwszy na Białorusi pomnik Jana Pawła II. Poświęcono go w kilka miesięcy po jego śmierci, 15 sierpnia 2005. Drugi podobny postument odsłonięto w 2007 r. przed kościołem św. Józefa w miejscowości Wałożyno. Dziś pomników tych jest znacznie więcej – m.in. jeden z nich postawiono w 4. rocznicę śmierci papieża, w kwietniu 2009 w parafii Jezusa Miłosiernego w Witebsku.

Brazylia

Zasługi Jana Pawła II i jego trzy podróże do Brazylii przypomnieli biskupi tego kraju w liście na beatyfikację papieża. W przesłaniu episkopat podkreślił cnoty Jana Pawła II i przypomniał jego trzy wizyty w Brazylii. „Został przez nas przyjęty z miłością i okrzyknięty Janem Bożym (João de Deus)” – stwierdza list biskupów.

Wydział Teologiczny Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Rio de Janeiro ( PUC-Rio) zorganizował sesję naukową z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Jej uczestnicy przedstawili różne aspekty pontyfikatu Jana Pawła II.

Z dziennikarzami spotkał się metropolita São Paulo, kard. Odilo Pedro Scherer. „Ojciec Święty dał wielki przykład życia i świętości. Kto jest świętym za życia, jest ogłoszony świętym po śmierci” – podkreślił brazylijski hierarcha.

W całym kraju oprócz Mszy św. dziękczynnych za beatyfikację odbędą liczne wydarzenia z nią związane. Polscy księża pracujący w Manaus, w północno-zachodniej Brazylii przygotowują specjalny program w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II. W niedzielę 1 maja w stolicy brazylijskiej Amazonii po południu wyruszy procesja ulicami miasta z relikwiami św. Faustyny oraz z plakatami przedstawiającymi postać papieża Polaka.

Czechy

Specjalnym pociągiem oraz autobusami organizowanymi przez poszczególne diecezje i parafie, przybędą do Rzymu pielgrzymi z Czech. Na czele delegacji episkopatu stanie abp Dominik Duka z Pragi oraz abp Jan Graubner z Ołomuńca. W Brzecławiu na granicy ze Słowacją i Austrią pielgrzymi czescy wsiądą do specjalnego pociągu, który będzie wiózł także pielgrzymów słowackich.

2 maja w bazylice św. Krzyża Jerozolimskiego biskupi będą sprawowali Mszę św. dziękczynną za beatyfikację papieża, który trzykrotnie odwiedził ich ojczyznę. Katolicka telewizja TV Noe nada bezpośrednią transmisję zarówno z czuwania na Circo Massimo jak i beatyfikacji. 1 maja po południu w wielu miastach przewidziano koncerty oraz specjalne akademie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Francja

Pociągami specjalnymi a nawet statkiem przybędą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II katolicy francuscy. Beatyfikacja jest dla niech szczególnie ważna, gdyż to właśnie z ich kraju pochodzi s. Marie Simon-Pierre, która w cudowny sposób została uzdrowiona dzięki modlitwie za pośrednictwem papieża Polaka. Archidiecezja paryska przygotowała dwa pociągi specjalne, którymi uda się do Rzymu 1600 młodych. Natomiast diecezja Aix en Provence-Arles wynajęła specjalny statek, którym zostaną przewiezieni wierni. W Wiecznym Mieście zostaną oni przyjęci w pięciu tamtejszych kościołach związanych z Francją. W klasztorze Trinità dei Monti zorganizowana zostanie wystawa, prezentująca zdjęcia z ośmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Francji.

W dniu beatyfikacji we wszystkich katedrach sprawowane będą modlitwy w łączności z rzymskimi uroczystościami. Natomiast w 60 francuskich miastach będzie można uczestniczyć w transmisjach na telebimach uroczystości watykańskich. W Lourdes i w Lisieux obędą się czuwania modlitewne. Do Rzymu uda się też grupa reprezentująca francuską Polonię. Ok. 120 osób wyjedzie w autokarowej pielgrzymce zorganizowanej przez Polską Misję Katolicką (PMK) w Paryżu. Wielu dotrze na beatyfikację na własną rękę: pociągiem, autobusem czy samolotem.

Hiszpania

Na beatyfikację Jana Pawła II wyruszają liczni Hiszpanie. Do Rzymu uda się także około 30 biskupów na czele z kard. Antonio María Rouco Varelą, przewodniczącym konferencji episkopatu. „Żegnaj ziemio Maryi” – tymi słowami Jan Paweł II pożegnał Hiszpanię, kończąc swoją piątą wizytę w tym kraju w 2003 r. Dla Hiszpanów, szczególnie młodzieży, polski Papież jest człowiekiem wiary, osobą czułą na ludzkie problemy, bliską cierpiącym, pełną charyzmatu. Takie komentarze można usłyszeć od pielgrzymów, którzy wyruszają na niedzielną beatyfikację. Hiszpanie udają się do Rzymu autokarami, pociągami i samolotami. Z Barcelony i Walencji wypłyną specjalne statki z pielgrzymami na pokładzie.

W sobotę 30 kwietnia po południu kard. Rouco Varela odprawi w rzymskiej bazylice San Lorenzo in Damaso Mszę dla hiszpańskich pielgrzymów. Natomiast w czuwaniu na Circo Massimo udział weźmie delegacja Komitetu Centralnego Światowych Dni Młodzieży. W kilku diecezjach niedzielną uroczystość będzie można śledzić na żywo na specjalnie ustawionych ekranach. W madryckiej katedrze krajowe uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia zostały połączone z dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

Hiszpańska Polonia także przygotowuje się do niedzielnej uroczystości. Z okręgu madryckiego i Aragonii dzisiaj rano wyruszyła grupa ok. 60 pielgrzymów, która weźmie też udział w światowym spotkaniu Polonii przygotowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Uroczyste Msze dziękczynne zostaną odprawione w niedzielę 1 maja w tych kościołach, w których celebrowane są one w języku polskim.

Indie

Przedstawiciele indyjskich katolików wezmą udział w beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Jest to przejaw pamięci o papieżu, który dwukrotnie odwiedzał Indie: w lutym 1986 i w listopadzie 1999. Ci, którzy pozostaną w Indiach, będą uczestniczyć w specjalnych Mszach i oglądać transmisję uroczystości rzymskich w miejscowej telewizji. „Jan Paweł II był znany i szanowany w Indiach. Dlatego nasi chrześcijanie, a szczególnie katolicy, z radością wezmą udział w bliskiej już beatyfikacji Ojca Świętego” – powiedział ks. Babu Joseph, rzecznik tamtejszego episkopatu. Zapowiedział, że do Rzymu wyjadą dwie grupy biskupów indyjskich, a także przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy oraz chrześcijanie innych, obecnych w Indiach, tradycji.

W kościołach w samych Indiach będą sprawowane dziękczynne Msze św., a biskupi wykorzystają tę okazję do organizacji specjalnych spotkań modlitewnych. W Rzymie obecny będzie m.in. kard. Telesphore Toppo, metropolita Rańci w środkowych Indiach, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii. Hierarcha, który przewodzi katolikom pochodzenia plemiennego w Indiach, podkreśla: „Jest to prawdziwe błogosławieństwo, że on zostanie beatyfikowany 1 maja. Dziś trudno nawet powiedzieć, jak wielki wpływ będzie miało to wydarzenie na Kościół, tworzony przez tubylców”.

Także w południowoindyjskim stanie Kerala, w którym chrześcijaństwo obecne jest już od pierwszych wieków po Chrystusie, pamięć o Janie Pawle II jest ciągle żywa m.in. dzięki jego pobytowi tutaj w roku 1986. Chociaż katoliccy biskupi z Kerali nie zorganizowali żadnej oficjalnej pielgrzymki do Rzymu na beatyfikację, ludzie z poszczególnych parafii w tym rejonie Indii zapewniali, że wybierają się na te uroczystości, podobnie, jak i indyjscy biskupi z innych części kraju.

Japonia

Do beatyfikacji Jana Pawła II przygotowuje się również Kościół katolicki w Japonii. W Köln Hall przy tokijskiej katedrze Najświętszej Marii Panny, staraniem sióstr św. Pawła, zostanie 1 maja wyświetlony film „Miłość i Pokój”. Nakręcił go wybitny katolicki reżyser japoński Shigeki Chiba i przedstawia postać przyszłego błogosławionego. Film uwypukla zwłaszcza podróż papieża do Japonii w 1981 r. i wygłoszony wówczas w Hiroshimie „Apel Pokoju”.

W tym samym dniu – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – doroczna Msza św. dla czcicieli Miłosierdzia z całego kraju zostanie odprawiona w kościele św. Michała w Tokio-Nakameguro. Znajduje się on przy klasztorze polskich sióstr Opatrzności Bożej. W tym roku, w związku z beatyfikacją Ojca Świętego Centrum Miłosierdzia w Tokio, które zamówiło tę liturgię, przygotowało specjalną wystawę fotograficzną, poświęconą Janowi Pawłowi II. Podczas Mszy św. duszpasterz japońskiej Polonii o. Paweł Janociński podzieli się z przybyłymi pielgrzymami swymi wspomnieniami ze spotkań z błogosławionym, gdy był on jeszcze metropolitą krakowskim. Liturgia dziękczynna za wyniesienie Jana Pawła II do chwały ołtarzy odbędzie się 14 maja w katedrze w Tokio. Będzie ją celebrował obecny przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Japonii metropolita Osaki abp Leo Jun Ikenaga.

Niemcy

Od kilku dni z okazji zbliżającej się beatyfikacji media niemieckie wiele miejsca poświęcają Janowi Pawłowi II. Prawie każdego dnia niemieckie stacje telewizyjne emitują filmy, reportaże, poświęcone życiu i działalności papieża stulecia, jak go chętnie nazywają Niemcy. Mszę św. beatyfikacyjną 1 maja będzie transmitowała na żywo z Watykanu Telewizja Bawarska (Bayerische Fernseh) oraz drugi kanał telewizji państwowej ZDF. W tym samym czasie stacja telewizyjna Phoenix nada program publicystyczny zatytułowany „Cud Jana Pawła II – Countdown beatyfikacji”. Można się będzie m.in. dowiedzieć, dlaczego w przypadku Karola Wojtyły proces beatyfikacyjny trwał rekordowo krótko, bo tylko sześć lat. Ponadto telewizja Phoenix pokaże film znanego reżysera-dokumentalisty Gero Boehma zatytułowany „Tajemnice papieża”.

Po filmie zostanie nadany program publicystyczny „Szukałem was”, w którym zostanie przypomniane 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II i jego 104 podróże apostolskie. Z okazji beatyfikacji na rynku fonograficznym w Niemczech ukazało się muzyczne opracowanie poezji Jana Pawła II z „Tryptyku rzymskiego”. Dzieło na organy i sopran przygotował na zlecenie centrum kulturalno-oświatowego we Frankfurcie światowej sławy kompozytor i organista francuski Naji Hakim.

„Beatyfikacja 1 maja powinna przyczynić się do zachowania w pamięci spuścizny Jana Pawła II i pojmowania jego dzieła jako napomnienia, aby również w przyszłości jedność Europy budowana była w oparciu o nasze wartości” – uważa Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego. Były przewodniczący PE i przewodniczący Fundacji Konrada Adenauera z uznaniem mówi o politycznym wymiarze działalności Jana Pawła II na kilka dni przed jego beatyfikacją. „Wybór krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na następcę Piotra w roku 1978 stał się sensacją. Nowy papież pochodził z Polski rządzonej przez komunistów, należącej do Układu Warszawskiego i był Słowianinem. Znaczenie Jana Pawła II dla pokonania podziału Europy nie może pozostać niedocenione. „Bez wsparcia Jana Pawła II dla „Solidarności” komunizm nie załamałby się tak prędko. My Niemcy, nie powinniśmy zapomnieć, że bez Jana Pawła II i „Solidarności” do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. by nie doszło” – uważa Hans-Gert Pöttering.

Pakistan

W Pakistanie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbędą się w katedrze śś. Piotra i Pawła w Faisalabadzie. Wezmą w nich udział także przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej. Nowy błogosławiony cieszy się dużym szacunkiem wśród wyznawców islamu. Muzułmańscy zwierzchnicy z radością przyjmują wiadomość o beatyfikacji. Przyznają, że papież stał się inspiracją dla wielu mieszkańców Pakistanu niezależnie od wyznawanej wiary. Wierni oglądać będą beatyfikację dzięki przekazom telewizyjnym.

Portugalia

W Fátimie trwają przygotowania do uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. W sobotę fatimskie sanktuarium, poprzez telemost weźmie udział w czuwaniu modlitewnym w rzymskim Circo Massimo. Jak poinformowała KAI Leopoldina Simões, rzecznik prasowa Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fátimie z inicjatywy portugalskich biskupów na 13 maja br. zaplanowano modlitwy dziękczynne za wyniesienie na ołtarze papieża Polaka. „Władze sanktuarium z zadowoleniem przyjęły tę propozycję i corocznym uroczystościom upamiętniającym objawienia maryjne z 13 maja 1917 r. będzie w tym roku towarzyszyć podziękowanie za beatyfikację Jana Pawła II” – powiedziała Simões.

Według przedstawicieli sanktuarium w Fatimie, na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Ojca Świętego oczekiwanych jest wielu pielgrzymów z zagranicy, w tym grupy z Polski. Przedstawiciele portugalskiego sanktuarium uważają jego udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją Jana Pawła II za zasłużony. „Fátima była jednym z najbliższych sercu papieża miejsc na świecie. Fotografia przedstawiająca Jana Pawła II u stóp figurki Matki Bożej Fatimskiej została wybrana osobiście przez papieża na pocztówkę upamiętniającą jego 50-lecie posługi kapłańskiej” – przypomniała na łamach “Voz da Fátima” Leopoldina Simões.

Apel o udział w uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II wystosowała Konferencja Episkopatu Portugalii już w marcu br. W dokumencie stwierdzono też, iż „ papież-Polak zasługuje na miano błogosławionego z powodu swoich licznych cnót”. Wśród zalet Jana Pawła II wymienili oni jego głębokie życie wewnętrzne, bezpośredniość oraz poczucie humoru.

Rosja

Na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II udała się także pielgrzymka katolików z Rosji. Począwszy od 1 maja w Moskwie przewidziano szereg imprez nawiązujących do beatyfikacji papieża Polaka. Głównym organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Jana Pawła II. Wczoraj do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne udała się pielgrzymka zorganizowana przez Stowarzyszenie, na czele której stanął abp Paolo Pezzi. W niedzielę 1 maja we Franciszkańskim Ośrodku Kultury chętni będą mogli uczestniczyć w uroczystościach beatyfikacyjnych dzięki transmisji telewizyjnej. Po jej zakończeniu przewidziano świąteczne spotkanie połączone z agapą.

W dwa tygodnie później – 15 maja w Ośrodku Kultury „Pokrowskije Worota” odbędzie się wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II a dialog kultur”. Udział w nim zapowiedzieli znani przedstawiciele społeczeństwa rosyjskiego, tłumacze dzieł Ojca Świętego. Spotkanie uświetni zespół „Canticum”, który wykona utwory Anny Wietługiny skomponowane do dzieł poetyckich nowego błogosławionego: „Rapsod” i „Tryptyk Rzymski”.

Na środę 18 maja na Wydziale Filozofii MGU zorganizowana zaplanowano sesję filozoficzną zatytułowaną „Fenomenologia w Polsce”, połączoną z prezentacją książki Karola Wojtyły „Osoba i czyn”, wydanej w języku rosyjskim przez wydawnictwo MGU w 2011 roku. W czwartek 19 maja w sali owalnej Biblioteki Literatury Zagranicznej odbędzie się wieczór „Błogosławiony Jan Paweł II – myśliciel, poeta i nauczyciel”. Zaproszono na to spotkanie m.in. znanego polskiego filozofa, dyrektora Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu profesora Krzysztofa Michalskiego.

Słowacja

„Umiłowany słowacki narodzie nie wstydź się Ewangelii” – tymi słowami wypowiedzianymi przez Jana Pawła II w Bratysławie we wrześniu 2003 r. słowaccy biskupi wezwali do dawania świadectwa wiary w przestrzeni życia publicznego. W specjalnym świątecznym liście zaapelowali także do księży, by na dzień beatyfikacji papieża Polaka wywiesili na wszystkich świątyniach flagi papieskie. Wydarzenie beatyfikacji jak też życie, i pontyfikat umiłowanego Papieża, jak zawsze o nim mówią Słowacy, są tu na różny sposób obecne w mediach katolickich i publicznych.

Przygotowano wiele nowych publikacji, są dostępne specjalne materiały na katechezy dla młodzieży. Organizowane są publiczne debaty i koncerty, jak ten zaplanowany na niedzielne popołudnie w Žilinie. W Rużomberku natomiast park przed Uniwersytetem Katolickim z popiersiem Jana Pawła II od niedzieli nosić będzie jego imię. W greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Litmanowej pielgrzymi przybywający tam tysiącami na doroczne spotkanie w pierwszą niedzielę maja otrzymają do publicznej czci różaniec od Jana Pawła II, przekazany wcześniej przez kard. Stanisława Dziwisza.

Stany Zjednoczone

Amerykańscy katolicy żyją przygotowaniami do beatyfikacji Jan Pawła II. W wielu parafiach rozpoczęły się już czuwania modlitewne. Z licznych diecezji amerykańskich wyruszyły pielgrzymki do Rzymu. Z przeprowadzonych przez Rycerzy Kolumba sondaży wynika, że aż 78 proc. Amerykanów i 98 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych podziwia Jana Pawła II. Na znaczenie i aktualność przesłania Jana Pawła II zwrócili uwagę uczestnicy 7 Ogólnonarodowego Katolickiego Śniadania Modlitewnego. Odbyło się ono w Waszyngtonie z udziałem czołowych polityków oraz przedstawicieli społeczności katolickiej Stanów Zjednoczonych. Naczelny kapelan Rycerzy Kolumba, bp William E. Lori z Bridgeport, podkreślił zaangażowanie Ojca Świętego w obronę wolności religijnej i ludzkiej godności. Zaapelował do 1,5 tys. zgromadzonych osób oraz przedstawicieli rządu, aby pamiętali o losie prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i występowali w ich obronie. Natomiast były przewodniczący Izby Reprezentantów, Newt Gingrich przypomniał rolę Jana Pawła II w obaleniu komunizmu.

Do beatyfikacji szczególnie przygotowuje się amerykańska Polonia. W Chicago odbędą się Msze święte, procesje, koncerty i specjalne nabożeństwa upamiętniające Jana Pawła II. Ojciec Święty „był wyjątkowo kochany” – powiedział amerykańskiej agencji katolickiej CNA Ivo Widłak (Widlak), rzecznik Orkiestry Symfonicznej im. I. Paderewskiego w Chicago, która przygotowuje cykl trzech koncertów ku czci przyszłego błogosławionego.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa archidiecezji chicagoskiej bazylika św. Jacka uczci Jana Pawła II sześciodniowym programem wydarzeń. W dniach 26-29 kwietnia były tam odprawiane wieczorne Msze św. z okolicznościowymi kazaniami, złożonymi z fragmentów wypowiedzi papieskich. Po liturgiach pokazano filmy o różnych pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski. 30 kwietnia po ostatniej Mszy św. rozpocznie się nocna adoracja eucharystyczna. 1 maja wierni obejrzą na wielkim ekranie na terenie parafii telewizyjną transmisję obrzędów beatyfikacyjnych z Watykanu, po czym przejdą procesyjnie na modlitwę do znajdującego się też na dziedzińcu parafialnym posągu nowego błogosławionego.

Ukraina

Wielki portret sługi Bożego Jana Pawła II zawisł nad wejściem do bazyliki metropolitalnej obrządku łacińskiego we Lwowie z okazji beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Przypomina on również, że 10 lat temu papież nawiedził tę świątynię podczas pielgrzymki na Ukrainę. Do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne wyjechał episkopat rzymskokatolicki Ukrainy, kapłani oraz 200-osobowa grupa wiernych. „Wszyscy cieszymy się z wyniesienia do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II. Nasza radość jest tym większa, że beatyfikacja zbiega się z 10. rocznicą pobytu Jana Pawła II na Ukrainie. Tym większa nasza radość i wdzięczność temu wielkiemu Papieżowi, który odtworzył struktury Kościoła katolickiego na Ukrainie”- powiedział abp Mieczysław Mokrzycki.

Do beatyfikacji ukraińscy katolicy przygotowują się poprzez modlitwy, homilie poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Metropolita lwowski wystosował także list pasterski, w którym zachęca wiernych i kapłanów do poznawania nauczania Ojca Świętego, a także organizowania w parafiach nowenny, czuwań modlitewnych i nabożeństw, a także wieczorów poezji Jana Pawła II. W bazylice katedralnej będzie można 1 maja uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II dzięki bezpośredniej transmisji z Watykanu.

Unia Europejska

Na beatyfikacji nie zabraknie szefów trzech najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Z Brukseli przyjadą do Rzymu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. „Nie mam wątpliwości, Jan Paweł II sprzyjał integracji, bo rozumiał, że przyszłość Polaków i państwa polskiego leży w połączeniu ze strukturami Zachodu, bo taka jest nasza przeszłość cywilizacyjna, kulturowa i takie jest polskie chrześcijaństwo” – powiedział Jerzy Buzek w rozmowie z PAP.

Wenezuela

W Wenezueli bezpośredniej relacji z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie towarzyszyć będą różne wydarzenia. Ze względu na różnicę czasową między Caracas a Rzymem już od godziny 3 nad ranem czasu miejscowego w niedzielę 1 maja wierni będą mogli uczestniczyć w festynie religijnym, śledząc jednocześnie na telebimie przebieg uroczystości na Placu św. Piotra. Miejscem święta będzie Plac Simona Bolivara w stołecznej dzielnicy Chacao, obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa. Widowisko organizuje burmistrz tej dzielnicy – Emilio Gratelor przy udziale ambasady Polski w Caracas.

Natomiast Archidiecezja Caracas zaprasza na Mszę św. dziękczynną, która odbędzie się 1maja, w stołecznej dzielnicy Chacaito. Eucharystię odprawi kard. Jorge Urosa Savino. „Jan Paweł II mówi do Wenezuelczyków” – tak zatytułowaną ulotkę, zawierającą cytaty z przemówień oraz dwa zdjęcia Jana Pawła II, można znaleźć w kościołach wenezuelskich i zabrać bezpłatnie do domu. Została ona przygotowana w związku ze zbliżającym się wyniesieniem na ołtarze Karola Wojtyły. Ulotka zawiera kilka cytatów, które – jak wynika z zamieszczonej informacji – są urywkami kazań, wygłoszonych przez papieża w trakcie jego drugiej i ostatniej wizyty w tym kraju w 1996 r.

Węgry

Czuwaniu modlitewnemu młodzieży oraz uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II będzie w Budapeszcie przewodniczył ordynariusz diecezji Pécs, bp György Udvardy. W wigilię beatyfikacji, w sobotę 30 kwietnia bp Udvardy poprowadzi w Budapeszcie dzień skupienia dla młodzieży „z Janem Pawłem II”, przygotowany przez Wspólnotę Ośmiu Błogosławieństw. Będzie to czuwanie, adoracja, Msza św. oraz prezentacje o Janie Pawle II. 1 maja w stolicy Węgier, na placu przed bazyliką św. Stefana będzie można oglądać na telebimie transmisję z watykańskich uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Po jej zakończeniu bp György Udvardy odprawi uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar osoby Jana Pawła II i jego beatyfikacji.

W Budapeszcie decyzją rady miasta zmieniono nazwę placu Republiki na Jana Pawła II. Inicjatorzy zmiany z Ludowej Partii Chrześcijańskich Demokratów (KDNP) napisali we wniosku, że Jan Paweł II „był wybitnym rzecznikiem odzyskania naszej wolności i naszego duchowego odrodzenia. Kochał nasz kraj ze szczególną miłością”. Również w mieście Tata plac przed kościołem św. Krzyża na wniosek Samorządu Mniejszości Polskiej otrzyma w dniu beatyfikacji imię Jana Pawła II. W uroczystości weźmie udział ambasador RP w Budapeszcie, Roman Kowalski.

Z okazji beatyfikacji media publiczne i prywatne nadają filmy dokumentalne i fabularne o papieżu Polaku. Aż trzy stacje telewizyjne będą transmitować uroczystości z Rzymu na żywo. Węgierska poczta z okazji beatyfikacji wyemituje okolicznościowy stempel. W centrum handlowym Allee w Budapeszcie otwarto międzynarodową wystawę rysunków dzieci pt. „Ludzkie oblicze Jana Pawła II”. Na jej otwarciu węgierski biskup polowy László Bíró powiedział m. in.: „Obyśmy umieli tak się porozumiewać z ludźmi, jak Jan Paweł II”.

Wielka Brytania

W londyńskiej katedrze westminsterskiej pw. Przenajświętszej Krwi Chrystusa – siedzibie katolickiego prymasa Anglii – odbędzie się 1 maja retransmisja beatyfikacji Jana Pawła II. Na uroczystość Kościół katolicki zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko katolików. Wydarzenie to rozpocznie się wczesnym popołudniem i obejmie nie tylko przekaz telewizyjny z Placu św. Piotra, lecz także okolicznościowe przesłania arcybiskupa Westminsteru Vincenta G. Nicholsa i kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa oraz pokaz filmu opowiadającego o drodze do beatyfikacji Ojca Świętego. Następnie rozpocznie się retransmisja uroczystości z Rzymu.

Organizatorem uroczystości jest Obywatelski Komitet Organizacyjny Beatyfikacji Jana Pawła II w Londynie we współpracy z kierownictwem katedry prymasowskiej. Wydane z tej okazji oświadczenie, zatytułowane „Najsłynniejszy Polak”, głosi: „Sześć lat temu 20 tysięcy Polaków z Londynu i innych części Zjednoczonego Królestwa przeszło w marszu z Trafalgar Square do Katedry Westminsterskiej, aby upamiętnić śmierć Jana Pawła II. Pogrążeni w żałobie ludzie, zjednoczeni w smutku, przyszli, aby złożyć hołd najsłynniejszemu Polakowi w naszej historii. Nazajutrz ogromny tłum pielgrzymów zebrał się na pogrzebie na Placu św. Piotra w Rzymie, śpiewając «Santo subito» – Święty natychmiast. W końcu, po sześciu latach, marzenie się spełnia i Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w niedzielę 1 maja. Przeżyjmy to razem w Katedrze Westminsterskiej i pokażmy światu, że Jan Paweł II, który tak ogromnie nas umiłował i z którego tak bardzo jesteśmy dumni, będzie zawsze naszym wzorem i kimś do naśladowania oraz że będzie zawsze obecny w naszych sercach i umysłach”.

Wietnam

O specjalnej miłości Jana Pawła II do Kościoła i narodu wietnamskiego przypomina tamtejsza prasa katolicka. Jego szczególny związek z tym dalekowschodnim krajem przypisuje się podobieństwom historycznym i społecznym z ojczyzną papieża Polaka. Podkreśla się szczególny związek i solidarność z prześladowaną wspólnotą katolików w Wietnamie oraz aktywność Jana Pawła II, by okazywać jej bliskość i pomoc. Ojciec Święty zainteresowany był odrodzeniem prześladowanego przez komunistów Kościoła. Często pisał do niego listy, wysyłał delegacje i przyjmował biskupów. Doprowadził w końcu do przywrócenia konferencji episkopatu. Wietnamczycy nie zapomną Jana Pawła II jego słów i posługi, kiedy uznał, że naród ten ma szczególne miejsce w jego sercu – podkreślają katolickie media. Ojcu Świętemu zależało bardzo na nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Wietnamem.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.