Drukuj Powrót do artykułu

Święto dobrej książki w stolicy

04 kwietnia 2019 | 05:08 | mip (KAI) / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Facebook / Targi Wydawców Katolickich

Blisko 170 wystawców z kraju i zagranicy zaprezentuje ponad 12 tysięcy wartościowych publikacji – zapowiadają organizatorzy rozpoczynających się dziś w Warszawie jubileuszowych XXV Targów Wydawców Katolickich. Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Arkadach Kubickiego zaprezentowano szczegółowy program czterodniowego wydarzenia.

Święto dobrej książki – to motto towarzyszy nam już od wielu lat, jednak z każdym rokiem staramy się, by Targi Wydawców Katolickich były właśnie takim świętem – stwierdził podczas wtorkowej konferencji prasowej ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Jak zauważył kapłan, wydarzenie co roku staje się coraz bardziej popularne. Świadczy o tym regularny, kilkunastoprocentowy wzrost osób, które co roku odwiedzają stoiska z religijnymi publikacjami. Ubiegłoroczna edycja może poszczycić się rekordową frekwencją przekraczającą liczbę ponad 35 tys. odwiedzających.

Tegorocznym targom przyświeca szereg tematów przewodnich. Główne motto – „Duch, który umacnia miłość; w mocy Bożego ducha” – nawiązuje do trwającego w Kościele roku duszpasterskiego.

Organizatorzy targów zauważą też m.in. obchodzone w ostatnim czasie setne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, powstania Konferencji Episkopatu Polski, odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską i ustanowienia Biskupstwa Polowego.

Z okazji 40 rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski przygotowano wydarzenia koncentrujące się na osobie i pontyfikacie Papieża z Polski.

Podczas pierwszego dnia jubileuszowych targów, 4 kwietnia zaprezentowany zostanie I tom „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Publikacja, która ukazuje się nakładem Wydawnictwa Znak z Krakowa jest pierwszym tego typu opracowaniem krytycznym dzieł literackich przyszłego papieża. W sumie powstaną trzy tomy, w których znajdą się także teksty dotąd niepublikowane.

Publikacja przygotowana została przez: Centrum Myśli Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 14.00 udział wezmą m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Przewodniczący Komitetu Naukowego Projektu Krytycznego Wydania Dzieł Literackich Karola Wojtyły. Konferencję poprowadzi Jacek Moskwa, a fragmenty utworów przeczyta Anna Cieślak z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Początek spotkania o godz. 14.00.

Pierwszej pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski poświęcona będzie jedna z wystaw prezentowanych podczas targów przez Pocztę Polską. Instytucja przygotuje także okolicznościowy znaczek z okazji 25-lecia istnienia Targów i Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Będzie można go nabyć na targowym stoisku pocztowym.

Debaty i konferencje

W programie Targów Wydawców Katolickich znalazły się konferencje, debaty i prezentacje książek.

Na dyskusję wokół dotychczas wydanych tomów „Pro Memoria – zapisków Prymasa Stefana Wyszyńskiego” oraz publikacji „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych” zapraszają Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia o godz. 17.30 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. W spotkaniu udział wezmą: Iwona Czarcińska, prof. dr hab. Jan Żaryn i dr hab. Paweł Skibiński. Dyskusję poprowadzi dr Rafał Łatka.

Dzień wcześniej, 4 kwietnia do rąk czytelników trafi książka Michała Białkowskiego „Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965”. Publikacja, którą przygotowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” to pierwsza krytyczna edycja źródłowa 40. protokołów z obrad polskich hierarchów odbywających się w Polskim Papieskim Instytucie Kościelnym w Rzymie w okresie Soboru Watykańskiego II.

Publikacja szczegółowo zaprezentowana zostanie 5 kwietnia o godz. 13.00 podczas konferencji zorganizowanej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu wezmą udział: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, dr Michał Białkowski, dr hab. Paweł Skibiński, dr Ewa K. Czaczkowska oraz Marcin Przeciszewski – prezes KAI, obecny będzie także dyrektor Wydawnictwa „Gaudium” ks. dr Marek Szymański.

W sobotę o godz. 15.00 o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii.

Jak co roku serię ciekawych wydarzeń przygotowała dla gości targów redakcja portalu Stacja7.pl.

Debata poświęcona wyzwaniom, przed jakimi w swojej pracy stawiane są siostry zakonne będzie zatytułowana „Nieziemska siła piękniejszej strony Kościoła”. Wezmą w niej udział siostry działające w Kościele na różnych Polach: misjonarka, doktor biblistyki, psychopedagog, rekolekcjonistka. Spotkanie poprowadzi Marta Januszewska, dziennikarka Polskiego Radia. Start w piątek 5 kwietnia, w namiocie targowym, godz. 15.

Druga debata rozpocznie się bezpośrednio po pierwszej, a jej gośćmi będą przedsiębiorcze kobiety, które swoją wiarę łączą z pracą bizneswoman. Panie porozmawiają o wartościach i relacjach, którymi należy kierować się prowadząc działalność biznesową, zarządzając zespołem? Czy istnieje przepis na sukces? Czy łatwo być w Polsce „kobietą biznesu”? Spotkanie zatytułowane „Piękne, dobre, mądre i nieziemsko przedsiębiorcze” rozpocznie się w piątek 5 kwietnia o godz. 16 a poprowadzi je Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7.

Trzecia i ostatnia debata, na którą zaprasza redakcja portalu Stacja7, będzie poświęcona osobie o. Adama Szustaka OP – prawdopodobnie najpopularniejszego obecnie kaznodziei w Polsce. O jego motywacyjnym fenomenie wypowiedzą się jego współpracownicy: Marcin Jończyk, Aneta Liberacka czy Dominik Kołodziej oraz współbrat z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi o. Jacek Szymczak OP. Debata pt. „Motywacyjny fenomen o. Adama Szustaka” odbędzie się w namiocie targowym w sobotę 6 kwietnia o godz. 16. Prowadzenie: Weronika Kostrzewa, dziennikarka, szef publicystyki Radia Plus.

Chmielewska, Ogórek, Stuhr, czyli wyjątkowe spotkania

Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 4 do 7 kwietnia odbędą się liczne spotkania ze znanymi osobami. Stoiska wydawnictw odwiedzi w sumie kilkudziesięciu autorów publikacji, którzy spotkają się z czytelnikami i będą podpisywać egzemplarze książek.

W niedzielę po południu Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to jak uodpornić się na świat.

Tego samego dnia swoją książkę „Lista Wachtera. Generał SS, który ograbił Kraków” będzie podpisywać dr Magdalena Ogórek.

Odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw”. To pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili też m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, s. Małgorzata Chmielewska, Tomasz Terlikowski i wielu innych.

Rodzinne czytanie, kino i radio

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin. Po raz kolejny zorganizowana zostanie między innymi Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Bogatą ofertę filmową przygotowała dla gości odwiedzających Zamek Królewski Telewizja Polska. W ramach projekcji filmowych zaprezentowanych zostanie kilkanaście filmów dokumentalnych i reportaży, a także nagrania Teatru Telewizji i serie publicystyczne. Na ekranie pokazane zostaną materiały archiwalne i wspomnienia z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, a także wiele filmów o tematyce niepodległościowej, m.in. o marszałku Józefie Piłsudskim, rotmistrzu Witoldzie Pileckim czy Danucie „Ince” Siedzikównie.

Na szczególną uwagę będzie zasługiwać w tym roku specjalne studio Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, która obchodzi 30-lecie powstania. Goście będą mogli poznać kulisy realizacji programu „na żywo”, wezmą też udział w relacjach i spotkaniach emitowanych na antenie Polskiego Radia.

Gala wręczenia nagród i uroczysta liturgia

Tradycyjnie kluczowym akcentem targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, która w tym roku wręczona zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach. Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 350 tytułów.

Nagrodzie Feniks towarzyszy także Nagroda Małego Feniksa, która przyznawana jest instytucjom i osobo szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. W tym roku nagrody Małego Feniksa trafią do Aleksandry Mieczyńskiej, Anny Skiepko i ks. kan. Zbigniewa Sajewskiego. Na szczególne uznanie komisji konkursowej zasłużyli laureaci Małego Feniksa Specjalnego: byli redaktorzy naczelni katolickich tygodników „Gość Niedzielny” i „Niedziela” ks. Marek Gancarczyk i Lidia Dudkiewicz, a także redakcja czasopisma „Seminare. Poszukiwania naukowe”.

Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Z kolei w niedzielę o godz. 13.00 w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana odprawiona zostanie Msza święta. Liturgii transmitowanej przez Radio Warszawa przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej.

Tegoroczne targi objęte zostały honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wydarzenie organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie internetowej www.swk.pl.

Program wydarzenia w formacie pdf znajduje się TUTAJ.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.