Drukuj Powrót do artykułu

Święto Dziękczynienia

14 czerwca 2012 | 13:40 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Dziękujemy za dar życia i rodzinę”, 3 czerwca już po raz piąty obchodzono Święto Dziękczynienia.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Święto Dziękczynienia

03 czerwca 2012 | 08:40 | pm Ⓒ Ⓟ

Pod hasłem „Dziękujemy za dar życia i rodzinę”, 3 czerwca już po raz piąty obchodzone będzie Święto Dziękczynienia. Modlitwie, koncertom i zabawie przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie towarzyszyć będzie w całym kraju zbiórka pieniędzy na dokończenie świątyni.

Głównym motywem tegorocznego spotkania jest rodzina, bowiem w tym samym czasie w Mediolanie odbywać się będzie spotkanie rodzin z całego świata z papieżem Benedyktem XVI – przypomniał kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem metropolity warszawskiego „współczesny świat poświęca sprawom życia i rodziny za mało uwagi, czasu i serca”.

Doroczne Święto Dziękczynienia podobnie jak w latach ubiegłych ma mieć charakter rodzinnego święta, podczas którego wartości uniwersalne oraz piknik łączą się z duchowym przeżywaniem i wydarzeniami o charakterze religijnym.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 8.00 na Placu Piłsudskiego skąd na 12-kilometrową trasę ruszyła pielgrzymka do Świątyni Opatrzności Bożej. Dwa kilometry przed świątynią na Polach Wilanowskich procesja, w której iść będą m.in. górnicy, połączy się z Marszem dla Życia i Rodziny.

O godz. 12.00 na placu przed Świątynią zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna, w której będą uczestniczyć przedstawiciele Episkopatu Polski. Liturgię odprawi i homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

W obchody Święta Dziękczynienia włączają się przedstawiciele miast papieskich i różnych grup zawodowych. W tegorocznych uroczystościach wezmą udział górnicy, którzy przywiozą ze sobą, wykonaną z węgla Czarną Monstrancję.

Po Mszy św. przewidziane są występy artystów. Zaśpiewa Majka Jeżowska, Brathanki, Raz Dwa Trzy, Joszko Broda, Mietek Szcześniak i Maleo Reggae Rockers. – Przygotowaliśmy też specjalny program dla dzieci w wieku do 12 lat – grę pod hasłem „Dziękuję znaczy Kocham”, w której najmłodsi będą mogli wziąć udział wraz z rodzicami – mówi Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej. W trakcie tej gry dzieci nauczą się postawy wdzięczności. Na specjalnie przygotowanych punktach, utworzonych z gigantycznych liter, których jest dokładnie tyle, ile w słowie „Dziękuję”, dzieci będą uczestniczyły w grach, zabawach i konkursach.

O godzinie 15:00 uczestnicy obchodów Święta Dziękczynienia wypuszczą do nieba baloniki wdzięczności.
a o 21.37 będzie można podziwiać iluminację Świątyni. Tuż przed iluminacją zostanie wystawiony Najświętszy Sakrament w Czarnej Monstrancji. – Przez cały dzień wszyscy przybyli, a zwłaszcza darczyńcy, będą mieli możliwość obejrzenia postępu prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Piotr Gaweł.

Świętu Dziękczynienia towarzyszy zbiórka funduszy na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej. W niedzielę w parafiach w całej Polsce zostanie odczytany list pasterski kard. Nycza i odbędzie się zbiórka przykościelna do puszek.

„Jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom, wspierającym budowę Świątyni Opatrzności, która jest Wotum Wdzięczności Narodu obiecanym przez Sejm Wielki w 1971 roku” – podkreśla kard. Nycz.

„Świątynia powstaje wyłącznie dzięki darowiznom. Obecnie budowa wkroczyła w decydujący etap. – Rozstrzygnęliśmy przetarg na prace budowlane nad kopułą. Właśnie ruszyły przygotowania do kładzenia poszycia i pierwszych warstw blachy” – dodaje Piotr Gaweł.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Święto Dziękczynienia

05 czerwca 2010 | 14:35 | maj, mp, cob, wk Ⓒ Ⓟ

Dziś rozpoczynają się obchody III Święta Dziękczynienia. W tym roku będą one mieć szczególny charakter, bowiem zbiegają się w czasie z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Trwać będą dwa dni – dziś i jutro – przed Świątynią Opatrzności Bożej i na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Święto Dziękczynienia obchodzone jest od 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Przypada w pierwszą niedzielę czerwca. Ustanowione zostało na terenie archidiecezji warszawskiej, ale w jego obchody włączają się również inne diecezje w Polsce.

Idea Święta Dziękczynienia jest prosta: chodzi o to, byśmy my Polacy umieli coraz bardziej dostrzegać dobro, jakie otrzymujemy i uczyli się za nie dziękować – zarówno Bogu jak i sobie nawzajem; jako naród i społeczność, ale też w wymiarze indywidualnym.

Obchody Święta Dziękczynienia odbywają się w Warszawie na Polach Wilanowskich, przy Świątyni Opatrzności Bożej. Nieprzypadkowo. Wznoszona tam świątynia to wotum dziękczynne za wszystkie łaski, jakich Boża Opatrzność udzieliła Polsce. Wotum to przyobiecane zostało już przez Sejm Czteroletni w 1791 r. – w podzięce za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. (zob. str….)

Organizatorem Święta jest Centrum Opatrzności Bożej, instytucja, której zadaniem jest budowanie idei wdzięczności wśród Polaków. Czerwcowy termin przypominać ma o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się zwykle z początkiem tego miesiąca.

Dziekuje.pl

W celu popularyzowania idei Święta Dziękczynienia stworzony został serwis społecznościowy dziekuje.pl. Celem serwisu jest aktywizowanie ludzi wokół idei dziękczynienia za „dobro powszednie”, ale i za cudowne, szczęśliwe zdarzenia w naszym życiu, które zawdzięczamy Opatrzności Bożej. Na stronie można opublikować swoje podziękowanie – najbliższym, znajomym, nieznajomym, a także Panu Bogu.

I Święto Dziękczynienia

Obchodzone było 1 czerwca 2008 r. pod hasłem „Dziękuje nie kłuje”. Uroczystej Eucharystii na Polach Wilanowskich przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp, a homilię wygłosił abp Kazimierz Nycz. W specjalnym Akcie Dziękczynienia po raz pierwszy duchowieństwo i wierni podziękowali Opatrzności Bożej za wszystkie znaki troski o Polskę. W tym dniu w całym kraju trwała zbiórka na budowę Centrum Opatrzności Bożej.

II Święto Dziękczynienia

Obchodzone było 7 czerwca 2009 r. pod hasłem „Dziękujemy za wolność”. Wspominano 3 ważne rocznice – 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, 20. rocznicę odzyskania niepodległości w 1989 r. i 10. rocznicę papieskiego przemówienia w polskim Parlamencie. Obchody rozpoczęły się już 6 czerwca wielkim czuwaniem modlitewnym na Placu Piłsudskiego, gdzie odsłonięto krzyż upamiętniający papieża – Polaka. 7 czerwca Eucharystii na Polach Wilanowskich u stóp Świątyni Opatrzności przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Uczestnicy obchodów odnowili Akt Dziękczynienia za wolną Polskę, a o godz. 15 do nieba wzbiły się tysiące niebieskich baloników z napisem „dziękuję”. Obecni byli biskupi z całej Polski oraz kilkanaście tysięcy wiernych.

III Święto Dziękczynienia

Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą mieć szczególny charakter, bowiem zbiegają się w czasie z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki. Trwać będą dwa dni – od 5 do 6 czerwca 2010r. w dwóch miejscach – przed Świątynią Opatrzności Bożej i na Placu Piłsudskiego.

Dziś po południu Święto Dziękczynienia zainauguruje Archidiecezjalne Spotkanie Młodych i Wielki Koncert poświęcony Ks. Jerzemu Popiełuszce na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie

Szczegółowy program obchodów:

15:00-17:00 Miasteczko Telewizyjne i Radiowe

15:30 Spotkanie z o. Leonem Knabitem

16:00-17:00 Spotkanie z Ks. Abp. Kazimierzem Nyczem

17:15-19:00 Wielki koncert poświęcony Ks. Jerzemu Popiełuszce, transmitowany przez TVP1. Wystąpią: Magda Anioł, Jacek Wąsowski, Marcin Styczeń i Tomasz Kamiński, Przemysław Gintrowski, Kasia Wilk, Paulina Bisztyga, Hania Stach i Full Power Spirit. W finale: hymn Święta Dziękczynienia Roberta Friedricha, w wykonaniu wszystkich artystów występujących w koncercie pt. „Dziękuję Ci”. Prowadzący: Mateusz Damięcki i Paulina Chylewska

19:00-20:30 „godzina uwielbienia i dziękczynienia” Koncert Deus Meus

Koncert jest wyrazem pamięci dla męczeństwa za wiarę Ks. Jerzego Popiełuszki, ale także hołdem dla ponad 90 ofiar stanu wojennego w Polsce, który trwał od 13 grudnia 1981r. do 13 lipca 1983r., ale jego skutki i represje aż do 1989r. Nie sposób zrozumieć posługę Ks. Jerzego bez powiedzenia tego, czym był stan wojenny, jak władze PRL-u traktowały naród. W koncercie będą wplecione archiwalne wypowiedzi Ks. Jerzego Popiełuszki i Jana Pawła II

Jutro 6 czerwca

Beatyfikacja Ks. Jerzego Popiełuszki na Pl. Piłsudskiego

11:00-13:00 Warszawa, Pl. Piłsudskiego: Msza św. beatyfikacyjna Ks. Jerzego Popiełuszki; Wilanów: Transmisja Mszy św. na telebimach

13:30-18:00 Procesja z relikwiami błogosławionego od Pl. Piłsudskiego – Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej

Wilanów: radosne oczekiwanie na przybycie relikwii

Na scenie: Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej. Wystąpią: Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Antonina Krzysztoń, Jacek Wąsowski, Robert Ruszczak i Tomek Kamiński. Festiwal poprowadzą Robert Friedrich i Ewelina Kopic

14-18: Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla dzieci

Spotkanie z Ks. Abp. Kazimierzem Nyczem

Spotkanie z o. Leonem Knabitem

15:00 wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba

18:30-19:00 Przybycie procesji z relikwiami Księdza Jerzego, uroczyste wprowadzenie do Panteonu Wielkich Polaków; indywidualna modlitwa

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.