Drukuj Powrót do artykułu

Święty Krzyż: wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa

11 września 2015 | 16:22 | apis Ⓒ Ⓟ

Wojewódzka inauguracja 23. Europejskich Dni Dziedzictwa w regionie świętokrzyskim odbyła się dziś w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu. Uroczystego rozpoczęcia tego wydarzenia dokonał marszałek województwa świętokrzyskiego Adama Jarubas, który podkreślił, że Ziemia Świętego Krzyża bogata jest w wiele cennych zabytków. Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium.

– Pragnę podziękować misjonarzom oblatom za ich opiekę nad cennym zabytkiem jakim jest Święty Krzyż i za propagowanie całego dziedzictwa jakie niesie to miejsce. Patrzymy dziś także w przyszłość, by zrobić wszystko, aby ocalić to co zostało, aby przekazać to kolejnym pokoleniom. Ogromną rolę w tej materii czynią samorządy, szczególnie gminy – mówił gospodarz regionu.

Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej Publicznej w Kielcach Andrzej Dąbrowski przybliżył historię „Kazań Świętokrzyskich”, których kopię można przez najbliższe dni oglądać w zakrystii bazyliki świętokrzyskiej, w dawnym skryptorium.

Zdaniem superiora o. Zygfryda Wiechy OMI, obecny rok jest przypomnieniem o Świętym Krzyżu, o jego dziedzictwie, które w wymiarze religijnym, kulturowym i narodowo-patriotycznym jest tak bliskie mieszkańcom Ziemi Świętokrzyskiej.

– Zgromadziliśmy się w miejscu szczególnym, w Kaplicy Oleśnickich, w której znajdują się Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Jest to miejsce, z którego powinien płynąć głos wołający o szacunek dla tego dziedzictwa, głos, który przez ostanie lata był podejmowany przez różnych ludzi i instytucje wspierające nasze działania – podkreślał kustosz świętokrzyskiego sanktuarium.

Zaproszeni goście, turyści i pielgrzymi mieli okazję zwiedzić wystawę misyjną (na styku kultur), ekspozycję poświęconej najnowszym badaniom archeologiczno-architektonicznym w klasztorze, a także prezentację produktów regionalnych gmin świętokrzyskich, w tym m.in.: wyrobów i rękodzieła sztuki ludowej i potraw regionalnych.

Ponadto można było wraz z przewodnikiem zwiedzać klasztor (bazylikę, krużganki, zakrystię, kaplicę Oleśnickich, dawną aptekę świętokrzyską, muzeum historyczno-misyjne) oraz panoramę szczytów gór świętokrzyskich z tarasu widokowego odbudowanej w 2014 r. wieży kościelnej.

Do 20 września br. przez dwa kolejne weekendy w 40 placówkach kultury m.in. w: Kielcach, Sandomierzu, Krzemionkach Opatowskich, Maleńcu, Chałupkach, Chmielniku, Solcu Zdroju, Pacanowie, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, będzie można uczestniczyć w ponad 70 imprezach, podczas których prezentowane będzie dziedzictwo kulturowe i historia regionu świętokrzyskiego.

Tematem tegorocznej 23. edycji EDD w Polsce, które będą trwać do 20 września br. jest „Utracone dziedzictwo” . Zdaniem marszałka Adama Jarubasa, w tym haśle zawarta jest tęsknota za tym, co bezpowrotnie odeszło, ale też zachęta, żeby robić maksymalnie dużo dla ochrony tego, co jeszcze nam zostało.

Organizatorzy mają nadzieję, że uniwersalność, wieloaspektowość i możliwość niezwykle szerokiej interpretacji tak ujętego hasła dają szansę wszystkim organizatorom, w każdym regionie Polski, wpisania się w jego przekaz. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Honorowy patronat sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Pierwsze ogólnoeuropejskie Dni Dziedzictwa zorganizowano w 1991 roku. Polska – podobnie jak wszystkie inne kraje Rady Europy – uczestniczy w nich od 1993 roku.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie drzewa Krzyża Świętego. Do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.