Sylwetka
Św. Maria Magdalena – kobieta, która przekazała światu wiadomość o zmartwychwstaniu Jezusa
W piątek, 22 lipca, Kościół katolicki po raz pierwszy obchodzi dzień św. Marii Magdaleny jako święto – dotychczas było to wspomnienie obowiązkowe.
Pierwsza argentyńska święta – Maria Antonia od św. Józefa, zwana „Mamą Antulą”
Papież Franciszek ogłosił dziś świętą swą rodaczkę, Marię Antonię od św. Józefa, zwaną potocznie „Mamą Antulą” (Mamą Antosią). Ta żyjąca w XVIII wieku świecka katechetka była niezmordowaną misjonarką, propagatorką i głosicielką rekolekcji ignacjańskich w czasie, gdy Towarzystwo Jezusowe nie mogło działać a wszyscy jego członkowie zostali wypędzeni z Ameryki Południowej. Była to pierwsza kanonizacja w tym roku, a Mama Antula stała się pierwszą Argentynką kanonizowaną przez Kościół katolicki.
Święty Benedykt z Nursji – patron Europy
„Był mąż, z łaski Bożej i z imienia Błogosławiony (Benedictus), którego życie przepełniała świętość. Od dzieciństwa miał serce dojrzałe i wyrastając daleko ponad swój wiek cnotami nie zaprzedał swej duszy żadnej rozkoszy” – tak zaczyna opowieść o patriarsze Zachodu święty papież Grzegorz Wielki, który spisał żywot ojca zachodniego monastycyzmu 50 lat po jego śmierci
Stanisław Gebhardt – jedna z najważniejszych postaci polskiej chadecji
Prezentujemy sylwetkę i dokonania Stanisława Gebhardta, wieloletniego członka władz chrześcijańsko-demokratycznego Stronnictwa Pracy na uchodźctwie. Był on jednym z głównych organizatorów, najpierw młodzieżowych struktur europejskiej i światowej chrześcijańskiej demokracji. Pełnił różne wysokie funkcje w międzynarodowych strukturach politycznych chadecji, a także w instytucjach i organizacjach wspierających rozwój społeczny i gospodarczy. Po 1989 r. powrócił do Polski by odbudowywać tu Stronnictwo Pracy. 3 maja prof. Stanisław Gebhardt w wieku 95 lat został odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego.
Kard. Stanisław Dziwisz obchodzi 84. rocznicę urodzin
Były sekretarz św. Jana Pawła II, opiekun jego dziedzictwa, krakowski metropolita senior obchodzi 27 kwietnia 80. rocznicę urodzin. Hierarcha podkreśla, że życie u boku polskiego papieża było dla niego „niezasłużonym przywilejem”. „Spłacam życiowy dług i będę to robił, dopóki sił wystarczy” – mówi hierarcha.
50 lat temu zmarł Abraham Heschel – teolog i filozof żydowski, prorok naszych czasów
50 lat temu, 23 grudnia 1972 r. zmarł Abraham Joshua Heschel, światowej sławy teolog i filozof żydowski, poeta i działacz społeczny. Urodzony 11 stycznia 1907 r. w Warszawie, Heschel potomek najwybitniejszych polskich rodów chasydzkich przez wielu uznawany jest za proroka naszych czasów i pioniera dialogu międzyreligijnego. Jest on patronem utworzonego niedawno Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Św. Franciszka Rubatto „nadała franciszkanizmowi nowoczesny kobiecy rys”
Siostra Franciszka Rubatto – migrantka, zakonnica, siostra pośród sióstr, pierwsza święta z Urugwaju – „do końca swojego życia pochłonięta miłosierdziem i miłością do Jezusa i ubogich”.
Św. Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup
Św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-1895) przeszedł do historii jako metropolita warszawski okresu powstania styczniowego, który za radykalny sprzeciw wobec represji carskich został zesłany w głąb Rosji na 20 lat. Założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. 1 listopada 2022 przypadnie 200. rocznica jego urodzin.
Męczenniczki elżbietańskie – kim były?
Były w większości Ślązaczkami. Pracowały w różnych miejscach opiekując się starszymi, chorymi, potrzebującymi. Wierne swojemu powołaniu zamordowane zostały przez żołnierzy radzieckich „wyzwalających” tereny Śląska w 1945 r. Beatyfikacja 10 Męczenniczek Elżbietańskich odbędzie się 11 czerwca br. we Wrocławiu.
Karol de Foucauld zostanie jutro ogłoszony świętym
Jutro, 15 maja, papież Franciszek ogłosi świętym błogosławionego Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.