Symboliczna Ikona Dziewicy Maryi dla Papieża Leona XIV
08 czerwca 2025 | 18:22 | Katarzyna Jaworska, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ

Trzeba tworzyć wspólnoty na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, które żyją w pokorze, prostocie i uwielbieniu. Drugi jest Chrystusem – ikona z takim przesłaniem trafiła do Papieża Leona XIV jako symboliczny dar Międzynarodowej Ekipy Drogi Neokatechumenalnej, której przedstawiciele wzięli udział w Jubileuszu Ruchów, Stowarzyszeń i nowych Wspólnot w dnaich 7-8 czerwca. Oryginał wizerunku Dziewicy Maryi przechowywany jest w katedrze w Madrycie.
Na obrazie namalowanym przez Kiko Argüello, zamieszczone są słowa, które od lat streszczają duchowość i misję Drogi: pokora, prostota i uwielbienie. Papież, jak relacjonują członkowie Międzynarodowej Ekipy Drogi Neokatechumenalnej, z uznaniem przyjął ten dar, który łączy symbolikę ikon z nową ewangelizacją.
Pierwsze spotkanie Papieża z Międzynarodową Ekipą Drogi Neokatechumenalnej
Spotkanie, które odbyło się w czwartek 5 czerwca, było pierwszą audiencją prywatną Ojca Świętego Leona XIV z Międzynarodową Ekipą Odpowiedzialnych Drogi Neokatechumenalnej: Kiko Argüello, o. Mario Pezzi i Marią Ascensión Romero. Podkreślono głęboki związek Drogi z misją Kościoła i potrzebą nowej ewangelizacji – relacjonują spotkanie członkowie Międzynarodowej Ekipy Drogi Neokatechumenalnej. Kiko Argüello przywitał Papieża słowami: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Bóg dał nam Papieża misjonarza, ponieważ taka jest również nasza misja – głosić Chrystusa zarówno tym, którzy Go nie znają, jak i tym, którzy o Nim zapomnieli”.
Ikona jako narzędzie ewangelizacji
Ikona Dziewicy Maryi z Drogi Neokatechumenalnej, wykonana w stylu bizantyńskim, nie jest jedynie dziełem sztuki. Jak podkreślają odpowiedzialni Drogi Neokatechumenalnej, ma ona wymiar katechetyczny – jest narzędziem przepowiadania poprzez piękno.
Ikona ta powstała w 1959 roku po tym, jak Kiko Argüello, po poważnym kryzysie egzystencjalnym, otrzymał pierwsze natchnienie w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, aby tworzyć małe wspólnoty na wzór Rodziny z Nazaretu. Namalował wówczas ikonę umieszczając w lewym, dolnym rogu słowa w języku hiszpańskim: „Trzeba tworzyć wspólnoty na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, które żyją w pokorze, prostocie i uwielbieniu. Drugi jest Chrystusem”
Z biegiem lat Kiko Argüello – uznany wówczas hiszpański artysta – malarz, zapomniał o tym natchnieniu. Wróciło ono jednak do niego i nabrało „kształtu” w 1962 roku, kiedy powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna, złożona głównie z ubogich, zamieszkujących baraki Palomeras Altas, na jednym z przedmieść Madrytu.
Kiko Argüello nie poszedł tam z zamiarem tworzenia takich wspólnot. Chciał on po prostu być blisko Chrystusa, obecnego w ubogich, nie mając żadnych własnych planów opierając się na wypełnianiu Ewangelii.
Wizerunek Dziewicy Maryi, której kopię otrzymał Papież Leon XIV, przedstawiony jest jako Ikona Kościoła: pokorna, kontemplacyjna, całkowicie oddana Bogu. Jej milczenie i prostota ukazują drogę wiary i posłuszeństwa, do której zapraszane są wspólnoty neokatechumenalne. Maryja twarzą, wraz z Chrystusem, zwrócona jest w lewą stronę – w stronę grzeszników, patrząca na nich z miłosierdziem.
Droga Neokatechumenalna – rozpoczęta w latach 60. XX wieku w ubogich dzielnicach Madrytu – wciąż formuje tysiące chrześcijan na całym świecie, w duchu liturgii, Słowa i wspólnoty, prowadząc ich do postawy prawdziwej Miłości – Caritas, gdzie “Drugi jest Chrystusem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.