Tag: Auschwitz
Kielce: obchody 86. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
14 czerwca przypada 86. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, po raz kolejny zaprosił na obchody tego tragicznego wydarzenia w historii Polski.
Obchody 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz
O „przerwanej misji” tysięcy Polaków, których niemiecki okupant pozbawił możliwości służby Ojczyźnie, Kościołowi i bliźnim, mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w ramach obchodów 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyło 13 Ocalałych z niemieckiego obozu Auschwitz.
Obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Wspólną modlitwą Żydów i chrześcijan zakończyły się obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystości odbyły się 27 stycznia w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W ceremonii uczestniczyło 21 byłych więźniów, przedstawiciele władz państwowych, środowisk żydowskich i romskich oraz korpusu dyplomatycznego.
Oświęcim: Msza św. dla ocalałych z Auschwitz
„Wobec narodów, których przedstawiciele ginęli w tym obozie, trzeba nam dziś śpiewać pieśń nową – pieśń dziękczynienia za ocalenie i za świadectwo wiary tych, którzy tu cierpieli i umierali” – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej dla ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Eucharystia została odprawiona 26 stycznia w hostelu przy Miejscu Pamięci Auschwitz w Oświęcimiu, w przededniu uroczystości rocznicowych.
Spotkanie o historii KL Auschwitz i dezinformacji wokół Holokaustu
„Auschwitz – prawdziwa historia” – pod takim hasłem w Kielcach odbędzie się spotkanie poświęcone dziejom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz zjawisku dezinformacji i negowania Holokaustu. Wydarzenie zaplanowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Brzeszcze: Upamiętniono ofiary Marszu Śmierci
Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 81 lat odbyła się 19 stycznia br. na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach koło Oświęcimia, na którym znajduje się zbiorowy grób osiemnastu uczestników marszu. W 1945 roku Niemcy zmusili więźniów KL Auschwitz oraz jego podobozów do morderczego marszu. Zginęło podczas niego około 9 tys. osób.
Małopolskie Centrum Wolności i Solidarności powstaje w Zabytkowej Kopalni Jawiszowice
W przeddzień 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau ogłosiła rozpoczęcie prac nad utworzeniem Małopolskiego Centrum Wolności i Solidarności na terenie Zabytkowej Kopalni Jawiszowice.
Wspólnota Rodzin Oświęcimskich – modlitewna odpowiedź na dramat Auschwitz
Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia zainicjowało powstanie Wspólnoty Rodzin Oświęcimskich – duchowego i pamięciowego środowiska skupiającego potomków i rodziny ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. Celem tej inicjatywy jest tworzenie wspólnoty modlitwy i pamięci w miejscu, gdzie spoczywają prochy pomordowanych i gdzie św. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za drugiego człowieka.
80 lat po Auschwitz: Harmęże – miejsce pamięci i nadziei
Tu modlitwa krzyżuje się z pamięcią o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Harmęże, niegdyś podobóz Auschwitz, dziś siedziba franciszkańskiego klasztoru i Centrum św. Maksymiliana. Od lat jest ono miejscem modlitwy i edukacji o ofiarach niemieckiego obozu. W rozmowie z Radiem Watykańskim -Vatican News o. Kazimierz Malinowski, dyrektor Centrum św. Maksymiliana, opowiada o upamiętnieniu 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.
Biskupi Niemiec apelują: podtrzymajmy żywą pamięć o Auschwitz
Z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście biskupi katoliccy w Niemczech zaapelowali o społeczną czujność i zaangażowanie w walkę z antysemityzmem. Pamięć o Auschwitz musi być podtrzymywana, powiedział 24 stycznia w Bonn przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing.


