Tag: Akademia Katolicka w Warszawie
Ks. prof. Krzysztof Pawlina: duszpasterstwo akademickie potrzebuje ofensywy
Studenci przychodzą dziś do duszpasterstw akademickich nie tyle po doświadczenie duchowe, ile po autentyczne relacje. Kościół, który przez lata był ostoją wolności, musi teraz odpowiedzieć na inne pytania – o sens, o towarzyszenie, o jakość. Ks. prof. Krzysztof Pawlina w rozmowie z KAI prezentuje wnioski ze swoich badań nad duszpasterstwami akademickimi w Polsce. Jaki jest ich potencjał, jakie wyzwania i rekomendacje dla duszpasterzy?
„Teologia w świecie bez – nadziei” – wykład na Akademii Katolickiej w Warszawie
Co nam daje studiowanie teologii? Co o użyteczności teologii może powiedzieć historyk? Z tym pytaniem zmierzyli się nie tylko studenci teologii, ale i wszyscy licznie zebrani słuchacze podczas otwartego wykładu „Teologia w świecie bez – nadziei”, który odbył się 26 maja o na Akademii Katolickiej w Warszawie.
Prof. Isabel León-Sanz o kapłaństwie kobiet
„Kapłan-mężczyzna. Dylematy wokół kapłaństwa kobiet” – to tytuł referatu wygłoszonego przez prof. Isabel M. León-Sanz podczas Międzynarodowego Kongresu Teologicznego w Akademii Katolickiej w Warszawie. Teolożka z Uniwersytetu Nawarry analizowała, czy postulat święceń kobiet to rzeczywista potrzeba teologiczna, czy raczej owoc klerykalizmu i współczesnych ideologii.
O. Marek Blaza o współczesnym rozumieniu kapłaństwa: od władzy do charyzmatu
Podczas Międzynarodowego Kongresu Teologicznego poświęconego tematowi kapłaństwa, o. prof. Marek Blaza SJ przeanalizował przejście od potrydenckiej wizji „władzy święceń” ku wizji Vaticanum II „służby i charyzmatu”, wskazując na kluczowe różnice, które redefiniują tożsamość dzisiejszego prezbitera. Kongres zorganizowała Akademia Katolicka w Warszawie.
Kard. Mauro Piacenza na międzynarodowym kongresie teologicznym o kapłaństwie
„Kapłan nie jest właścicielem Słowa, które głosi. Musi być jego wiernym sługą i troskliwym strażnikiem” – podkreślił kard. Mauro Piacenza. Były prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa wziął udział w Międzynarodowym Kongresie Teologicznym pt. „Czy kapłani są jeszcze potrzebni światu – do czego?”, podczas którego wygłosił referat poświęcony relacji kapłaństwa i Słowa Bożego. Wydarzenie zorganizowała Akademia Katolicka w Warszawie.
Ks. prof. Pawlina przed Międzynarodowym Kongresem Teologicznym: kapłaństwo to nie zawód, ale powołanie i relacja z Chrystusem
O tożsamości kapłaństwa, jego roli we współczesnym świecie oraz kryzysie powołań będą dyskutować uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, który odbędzie się 24–25 kwietnia w Warszawie. – Kapłaństwo to nie zawód, lecz powołanie i relacja z Chrystusem – podkreśla ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie – organizatora tego wydarzenia. Jak zaznacza ks. Rektor, dziś coraz częściej próbuje się sprowadzić kapłana do roli funkcjonariusza, a jednocześnie maleje liczba kandydatów do seminariów.
Czy kapłani są jeszcze potrzebni światu? W kwietniu Międzynarodowy Kongres Teologiczny w Warszawie
Nad sensem kapłaństwa w świecie naznaczonym sekularyzacją, kryzysem autorytetu i przemianami kulturowymi zastanawiać się będą teologowie z Polski i zagranicy podczas Międzynarodowego Kongresu Teologicznego, który odbędzie się 24–25 kwietnia w Warszawie. Wydarzenie – organizowane przez Akademię Katolicką w Warszawie – zgromadzi kardynałów, biskupów i wybitnych badaczy, podejmujących refleksję nad tożsamością, misją i przyszłością kapłaństwa.
Koordynator egzorcystów w Polsce: mam nadzieję, że powstające studium pomoże jeszcze lepiej pełnić tę posługę
Od nowego roku akademickiego w Akademii Katolickiej w Warszawie ruszy studium przygotowania do posługi uwalniania duchowego. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi podczas 404. Zebrania plenarnego KEP. Ks. Janusz Czenczek, koordynator egzorcystów w Polsce, wyraża nadzieję, że powstające studium pomoże jeszcze lepiej pełnić tę posługę. Przypomina też, że za powoływanie, odwoływanie, formację i posługę egzorcysty odpowiedzialny jest biskup ordynariusz.
Akademia Katolicka w Warszawie uruchamia Polonijną Szkołę Biblijną
Akademia Katolicka w Warszawie po raz pierwszy zaprasza Polaków mieszkających za granicą do udziału w Polonijnej Szkole Biblijnej – dwuletnim cyklu wykładów online poświęconych Biblii. Rekrutacja potrwa od maja do końca września, a zajęcia rozpoczną się w roku akademickim i będą odbywać się dwa razy w miesiącu.
O. Gałuszka OP gościem wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”
„Przemoc i wiara. Średniowieczna inkwizycja – współczesne pytania” – tak brzmiał tytuł wykładu z cyklu „Duchowość dla Warszawy”, który odbył się z inicjatywy Akademii Katolickiej 15 stycznia w auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Prelegent, o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP, prof. UP JPII, rozpoczął swoje wystąpienie od wezwania inkwizytora – św. Piotra z […]


