Tag: Archidiecezja Lubelska
IV Dzień Rodzin Archidiecezji Lubelskiej w Wąwolnicy
W niedzielę 21 czerwca rodziny z całej Archidiecezji Lubelskiej po raz czwarty przybyły do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy na Dzień Rodzin Archidiecezji Lubelskiej. Spotkanie, przebiegające pod hasłem „Pokój Wam”, po raz kolejny objął patronatem abp Stanisław Budzik. Centralnym punktem dnia była Msza Święta z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, której przewodniczył ks. dr Robert Wielądek, krajowy duszpasterz rodzin.
Abp Stanisław Budzik ustanowił 81 nowych ceremoniarzy parafialnych
W sobotę, 20 czerwca, w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy odbyła się doroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza i Scholi Liturgicznych. Centralnym punktem spotkania była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, podczas której ustanowił on 81 nowych ceremoniarzy parafialnych.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej po raz 9. uczestniczy w programie „Na codzienne zakupy”
– Mój syn Irek jest niepełnosprawny, opiekuję się nim od 41 lat. Często pytał: czy nas na to stać? – opowiada pani Basia, jedna z beneficjentek programu „Na codzienne zakupy”. Caritas Archidiecezji Lubelskiej po raz dziewiąty uczestniczy w inicjatywie Fundacji Biedronki i Caritas Polska, skierowanej do potrzebujących seniorów.
Zainaugurowano XXX Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby
Koncertem „Pamięć i Tożsamość” zainaugurowano 9 czerwca w sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach XXX Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. Jubileuszowa edycja wydarzenia odbywa się w roku 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Festiwal potrwa do 26 sierpnia.
I Komunia Święta w Areszcie Śledczym w Lublinie
Tradycyjny okres Pierwszej Komunii Świętej zaznaczył się również w duszpasterstwie prowadzonym w lubelskim areszcie śledczym. Trzy dorosłe kobiety przeszły staranne, wielomiesięczne przygotowanie pod kierunkiem kapelana ks. Grzegorza Drausa i uroczyście przyjęły Pierwszą Komunię Świętą. Ubrane w białe stroje komunijne, przy zapalonych świecach odnowiły wyznanie wiary oraz przyrzeczenia chrzcielne.
7. rocznica śmierci abp. Bolesława Pylaka
W sobotę 6 czerwca w archikatedrze lubelskiej została odprawiona Eucharystia w 7. rocznicę śmierci śp. arcybiskupa Bolesława Pylaka, byłego metropolity lubelskiego. Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Budzik. W liturgii uczestniczyli także biskupi pomocniczy, kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz wierni.
Archidiecezja lubelska ma pięciu nowych księży
W archikatedrze lubelskiej w sobotę 30 maja 2026 r., podczas uroczystej Eucharystii, święcenia kapłańskie z rąk abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego, przyjęło pięciu diakonów – alumnów Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Uroczystość zgromadziła licznych kapłanów, wspólnotę seminaryjną, rodziny i przyjaciół neoprezbiterów, przedstawicieli ich rodzinnych parafii oraz wiernych z Lublina i całej archidiecezji.
80. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej
W lubelskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty we wtorek 26 maja wieczorem odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę ingresu biskupa Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Jubileusz księży rocznika 1996 w chełmskim sanktuarium
Kapłani wyświęceni po lubelskim seminarium duchownym w 1996 roku spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, by wspólnie dziękować za 30 lat posługi. Wśród jubilatów są misjonarze, profesorowie KUL, duszpasterze pracujący w Watykanie, na Ukrainie, Łotwie czy w Kazachstanie. Uroczystości odbyły się w miejscu szczególnie związanym z bł. Stefanem Wyszyńskim i wielowiekowym kultem maryjnym.
Dziękczynienie księży wyświęconych po lubelskim seminarium
„Otrzymaliście wszystko. Jak w dzień Zesłania Ducha Świętego – jest Maryja, obecna tutaj w chełmskiej ikonie, i są Apostołowie – ci, którzy przed laty otrzymali największe dary. «Wszystko, co mogłeś dać, dałeś nam, Panie» – to motto waszego kursu. Dziękuję wam za to, że możecie widzieć, jak przez waszą posługę Bóg prowadzi ludzi do świętości” – mówił ks. Andrzej Sternik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej, witając jubilatów.


