Tag: Auschwitz

20:34 / 14-06-2026

Kielce: obchody 86. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

14 czerwca przypada 86. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Instytut Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, po raz kolejny zaprosił na obchody tego tragicznego wydarzenia w historii Polski.

Obchody 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz

O „przerwanej misji” tysięcy Polaków, których niemiecki okupant pozbawił możliwości służby Ojczyźnie, Kościołowi i bliźnim, mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w ramach obchodów 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyło 13 Ocalałych z niemieckiego obozu Auschwitz.

06:00 / 28-01-2026

Obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Wspólną modlitwą Żydów i chrześcijan zakończyły się obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystości odbyły się 27 stycznia w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. W ceremonii uczestniczyło 21 byłych więźniów, przedstawiciele władz państwowych, środowisk żydowskich i romskich oraz korpusu dyplomatycznego.

05:00 / 27-01-2026

Oświęcim: Msza św. dla ocalałych z Auschwitz

„Wobec narodów, których przedstawiciele ginęli w tym obozie, trzeba nam dziś śpiewać pieśń nową – pieśń dziękczynienia za ocalenie i za świadectwo wiary tych, którzy tu cierpieli i umierali” – powiedział bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej dla ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Eucharystia została odprawiona 26 stycznia w hostelu przy Miejscu Pamięci Auschwitz w Oświęcimiu, w przededniu uroczystości rocznicowych.

13:57 / 24-01-2026

Spotkanie o historii KL Auschwitz i dezinformacji wokół Holokaustu

„Auschwitz – prawdziwa historia” – pod takim hasłem w Kielcach odbędzie się spotkanie poświęcone dziejom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz zjawisku dezinformacji i negowania Holokaustu. Wydarzenie zaplanowano w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

11:42 / 20-01-2026

Brzeszcze: Upamiętniono ofiary Marszu Śmierci

Uroczystość złożenia kwiatów oraz upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci sprzed 81 lat odbyła się 19 stycznia br. na cmentarzu komunalnym w Brzeszczach koło Oświęcimia, na którym znajduje się zbiorowy grób osiemnastu uczestników marszu. W 1945 roku Niemcy zmusili więźniów KL Auschwitz oraz jego podobozów do morderczego marszu. Zginęło podczas niego około 9 tys. osób.

07:00 / 13-12-2025

Małopolskie Centrum Wolności i Solidarności powstaje w Zabytkowej Kopalni Jawiszowice

W przeddzień 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau ogłosiła rozpoczęcie prac nad utworzeniem Małopolskiego Centrum Wolności i Solidarności na terenie Zabytkowej Kopalni Jawiszowice.

20:12 / 30-07-2025

Wspólnota Rodzin Oświęcimskich – modlitewna odpowiedź na dramat Auschwitz

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia zainicjowało powstanie Wspólnoty Rodzin Oświęcimskich – duchowego i pamięciowego środowiska skupiającego potomków i rodziny ofiar niemieckiego obozu Auschwitz. Celem tej inicjatywy jest tworzenie wspólnoty modlitwy i pamięci w miejscu, gdzie spoczywają prochy pomordowanych i gdzie św. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za drugiego człowieka.

12:22 / 27-01-2025

80 lat po Auschwitz: Harmęże – miejsce pamięci i nadziei

Tu modlitwa krzyżuje się z pamięcią o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Harmęże, niegdyś podobóz Auschwitz, dziś siedziba franciszkańskiego klasztoru i Centrum św. Maksymiliana. Od lat jest ono miejscem modlitwy i edukacji o ofiarach niemieckiego obozu. W rozmowie z Radiem Watykańskim -Vatican News o. Kazimierz Malinowski, dyrektor Centrum św. Maksymiliana, opowiada o upamiętnieniu 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Biskupi Niemiec apelują: podtrzymajmy żywą pamięć o Auschwitz

Z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście biskupi katoliccy w Niemczech zaapelowali o społeczną czujność i zaangażowanie w walkę z antysemityzmem. Pamięć o Auschwitz musi być podtrzymywana, powiedział 24 stycznia w Bonn przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing.

1 2 3 6
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.