Tag: Białoruś
W Warszawie powstało duszpasterstwo dla Białorusinów katolików
– Czuję, że jestem tu potrzebny. Jeśli idąc po Warszawie spotykam człowieka, który mówi: „ja wiem, że ksiądz siedział”, i opowiada mi swoją historię, jak go bili, jak był prześladowany, jak siedział w więzieniu, to pomyślałem, że Pan Bóg chce, żebym był tutaj z tymi ludźmi – mówi ks. Wiaczesław Barok, prowadzący duszpasterstwo dla Białorusinów przy kościele św. Aleksandra w Warszawie.
Katowicki KIK o sytuacji na wschodniej granicy
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w pełni popiera stanowisko biskupów polskich w sprawie sytuacji na granicy wschodniej RP. W przesłanym KAI oświadczeniu wyrażona jest zarówno wdzięczność służbom strzegącym granicy, jak i wszystkim zaangażowanym w pomoc migrantom, którzy stali się ofiarami zaistniałego kryzysu.
Papież upomina się o los migrantów z białoruskiej granicy
Po modlitwie „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty upominał się o los migrantów znajdujących się na granicach Europy, w tym na granicy Białorusi.
Abp Guzdek: migranci ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej
„Docierający na wschodnią granicę migranci są ofiarami niedopuszczalnych rozgrywek w polityce międzynarodowej” podkreślił abp Józef Guzdek. W odezwie wydanej w związku z rozpoczynającym się dziś Adwentem metropolita białostocki zachęcił: „musimy być czujni i odpowiedzialni za swoje życie”.
Prymas o kryzysie migracyjnym: bezpieczeństwo nie może być jedynym punktem odniesienia
„Interes państwa czy bezpieczeństwo narodowe nie może być odniesieniem jedynym, ale jedynym musi być człowiek. Człowiek, który tej pomocy potrzebuje, konkretny człowiek” – powiedział abp Wojciech Polak podczas debaty nt. „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną 24 listopada.
„Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców” – debata KAI
„Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców” to temat debaty z udziałem abp. Wojciecha Polaka, min. Jacka Czaputowicza, bp. Krzysztofa Zadarko, brata Cordiana Szwarca z Caritas Polska i Agnieszki Kosowicz z Polskiego Forum Migracyjnego. Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna. Podczas dyskusji poruszono m. in. kwestie polityki migracyjnej, kryzysu humanitarnego, roli Kościoła i mediów. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak z KAI.
Bp Zadarko: lęk przed migrantami nie powinien być wykorzystywany do budowania kapitału politycznego
Bp Krzysztof Zadarko podczas debaty nt. „Kościół w Polsce wobec migrantów i uchodźców”, zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną, stwierdził, że częściowo uzasadniony w społeczeństwie lęk przed migrantami nie powinien być wykorzystywany jako narzędzie do budowania kapitału politycznego.
Kard. Bassetti: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie należy do kultury zrodzonej z Ewangelii
To, co dzieje się z migrantami na granicy Polski z Białorusią nie należy do kultury europejskiej zrodzonej z Ewangelii. Opinię taką wyraził przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej kard. Gualtiero Bassetti w przemówieniu inaugurującym jej 75. nadzwyczajne zgromadzenie ogólne.
Pomoc jest legalna – jak wspierani są migranci w przygranicznych lasach
Czy jesteśmy odpowiedzialni za nielegalnie przebywających w Polsce ludzi, którzy w przygranicznych lasach bez wsparcia narażeni są na choroby i śmierć? Jak udzielana jest im pomoc i czy to zgodne z prawem? Oprócz okolicznych mieszkańców, z profesjonalną pomocą do migrantów wychodzą wolontariusze Grupy Granica. Jeden z punktów interwencyjnych zorganizował warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.
W Lipsku modlili się w intencji służb mundurowych i migrantów
„Modlimy się w intencji pokoju w naszej Ojczyźnie, o pokojowe rozwiązanie konfliktu na granicy, za służby mundurowe, za Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Policję, Strażaków, za ludność przygraniczną po jednej i drugiej stronie granicy oraz za migrantów i uchodźców, którzy stali się ofiarami bezwzględnych działań politycznych oraz chciwości mafii przemytniczych. Modlimy się o pokój w naszej Ojczyźnie, Europie i na świecie. Modlimy się o pokój w naszych sercach, naszych rodzinach” – mówił biskup ełcki Jerzy Mazur, przewodnicząc Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku (diecezja ełcka). Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele różnych służb mundurowych i miejscowi parafianie.


