Tag: Białystok
Caritas Archidiecezji Białostockiej nie przestaje pomagać w czasie epidemii
„W Caritas w czasie epidemii nie przestajemy pracować na rzecz potrzebujących. Oczywiście, dostosowujemy nasze działania do zmieniających się potrzeb. Docieramy przez wolontariuszy do najbiedniejszych, którzy wcześniej sami do nas przychodzili” – mówi ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Zarządzenie metropolity białostockiego w związku z epidemią koronawirusa
Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda wydał szczegółowe zarządzenie dotyczące prewencyjnych środków ostrożności na terenie archidiecezji białostockiej w związku z epidemią koronawirusa. W czasie zagrożenia i wielkiego wysiłku podejmowanego w walce z epidemią powierzył wszystkich mieszkańców archidiecezji opiece Matki Bożej Pani Miłosierdzia, zapewniając o modlitwie i udzielając pasterskiego błogosławieństwa.
Abp Wojda w cerkwi: Życzliwość otwiera drogę do ludzkich serc
„Życzliwość otwiera drogę do ludzkiego serca. Bezinteresowne dobro, które jest jej wyrazem, ma dla chrześcijanina podwójną wartość: wyraża wiarę w Boga pod postacią człowieka i Boga przybliżającego się do człowieka przez człowieka” – mówił abp Tadeusz Wojda w nawiązaniu do hasła tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego „Życzliwymi bądźmy!” podczas nabożeństwa ekumenicznego w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku. Uroczystej liturgii w prawosławne Święto Jordanu przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub.
Ruszmy wraz z Mędrcami w drogę poszukiwania Jezusa
„Za przykładem Mędrców odnajdujmy drogę do Chrystusa. On jednoczy i sprawia, że wszyscy wokół Niego czujemy się braćmi i siostrami” – mówił abp Tadeusz Wojda do kilkunastu tysięcy mieszkańców Białegostoku, którzy uczcili uroczystość Objawienia Pańskiego w Orszaku Trzech Króli. Metropolita Białostocki podążał wraz z barwnym i rozśpiewanym orszakiem, który przeszedł przez centrum Stolicy Podlasia. Radosne spotkanie poprzedziła uroczysta Msza św. w białostockiej archikatedrze.
Ekumeniczna Wigilia Miejska w Białymstoku
W niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie kilkaset osób przybyło na białostocki Rynek Kościuszki, by wziąć udział w Ekumenicznej Wigilii Miejskiej. Od dwunastu lat organizuje ją z myślą o ubogich i samotnych, ale też o wszystkich mieszkańcach Białegostoku Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga” wspólnie z Urzędem Miejskim. Życzenia uczestnikom spotkania złożyli Arcybiskup Metropolita Tadeusz Wojda, prawosławny Abp Jakub oraz wiceprezydent Białegostoku. Spotkaniu towarzyszyło dzielenie się opłatkiem, kolędowanie oraz wigilijny posiłek.
Uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia
„Maryja – Matka Miłosierdzia ze swojego wizerunku uśmiecha się do nas i chce nam błogosławić, a my przychodzimy do niej z ufnością jak dzieci do swej Matki” – mówił abp Tadeusz Wojda w uroczystość patronki archidiecezji, Matki Bożej Miłosierdzia. Mszę św. w wypełnionej wiernymi białostockiej archikatedrze koncelebrował abp senior Edward Ozorowski, bp Henryk Ciereszko oraz kilkudziesięciu kapłanów. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Chrześcijanie z Syrii dziękują Białostoczanom
W Białymstoku gościła specjalna delegacja z Kościoła syriacko-prawosławnego oraz partnerskiej organizacji Christian Hope Center Aleppo. Goście dziękowali białostoczanom za modlitwę i pomoc materialną, dzielili się swoimi doświadczeniami osób, które przeżyły dramat wojny a także opowiadały o powodach, dla których pozostali w swoim kraju. Na program wizyty złożyły się konferencja prasowa oraz wspólna modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie podczas Mszy św. w białostockiej archikatedrze.
Abp Wojda do rodzin: rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem
„Rodzina silna Bogiem jest rodziną silną człowieczeństwem, silną miłością, silną wzajemnym poszanowaniem. Rodzina ludzi wzajemnie obdarzających się miłością jest rodziną szczęśliwą i uszczęśliwiającą innych. Takiej rodziny potrzebują dzieci i nasze polskie społeczeństwo, takiej rodziny potrzebuje Kościół i nasz naród!” – mówił w homilii podczas Mszy św. na zakończenie 35 Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Rodzin do Krypna abp Tadeusz Wojda.
XIX Międzynarodowy Marsz Sybiraków w Białymstoku
Ulicami Białegostoku przeszedł XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 12 tys. osób – członkowie Związku Sybiraków z kraju i zagranicy, liczna młodzież z białostockich szkół oraz młodzież ze szkół noszących imię Sybiraków z całej Polski. Celem marszu jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach Polaków zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX w. – jest on znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.
Abp Wojda: Szkoła powinna być wolna od ideologii i polityki
„Formacja i edukacja w szkole ma sens, kiedy prowadzi do obiektywnej prawdy. Szkoła powinna być wolna od tego wszystkiego, co tę prawdę mogłoby fałszować lub naginać w jakimkolwiek celu. Nie powinna otwierać swojej przestrzeni dla jakiejkolwiek ideologii, polityki, liberalnych koncepcji pedagogicznych czy niewłaściwych modeli życia” – mówił w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku abp Tadeusz Wojda. Metropolita białostocki przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji miejskiej inauguracji nowego roku szkolnego.


