Tag: biskup
USA – przywódcy protestanccy krytykują instalację „transpłciowego biskupa”
Instalacja pierwszego w historii „otwarcie transpłciowego biskupa” Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego Ameryki (ELCA) wywołała gwałtowne sprzeciwy innych protestanckich przywódców kościelnych, którzy nazwali to posunięcie „odwróceniem porządku stworzenia”.
Po długiej chorobie zmarł biskup Marian Duś
Po długiej chorobie zmarł dziś w godzinach popołudniowych biskup Marian Duś. W latach 1986-2013 biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Dewizą jego biskupiego posługiwania były słowa: „W krzyżu zbawienie” – poinformowała archidiecezja warszawska.
Święcenia biskupie w Wuhan
W katedrze św. Józefa w chińskim mieście Wuhan odbyły się 8 września święcenia biskupie nowego biskupa tego miasta. Ks. Francis Cui Qingqi było administratorem diecezji od 2012 roku, a jednocześnie od 2016 roku wicesekretarzem Rady Biskupów Chińskich – tamtejszej konferencji episkopatu, kontrolowanej przez władze w Pekinie. Głównym konsekratorem był abp Joseph Ma Yinglin z Kunmingu.
Argentyna: beatyfikacja biskupa – franciszkanina Mamerta Esquiú
W sobotę 4 września na dziedzińcu przed kościołem w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w Argentynie biskup senior diecezji Tucumán kard. Luis Héctor Villalba ogłosił błogosławionym o. Mamerta Esquiú. Ten XIX-wieczny franciszkanin-biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, wniósł też ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego.
Anglikański biskup przeszedł na katolicyzm
Anglikański biskup Ebbsfleet, Jonathan Goodall, zrezygnował ze stanowiska, aby przejść na łono Kościoła rzymskokatolickiego. Ogłosił to w piątek arcybiskup Canterbury i prymas Kościoła Anglii abp Justin Welby. Podziękował biskupowi za jego ośmioletnią służbę na tym stanowisku i życzył jemu i jego żonie Sarah „wszystkiego dobrego na przyszłość”.
Dziś w Argentynie beatyfikacja biskupa – franciszkanina
W sobotę 4 września na dziedzińcu przed kościołem w San José de Piedra Blanca w prowincji Catamarca w północno-zachodniej Argentynie biskup senior diecezji Tucumán kard. Luis Héctor Villalba ogłosi błogosławionym o. Mamerta Esquiú. Ten XIX-wieczny franciszkanin-biskup zasłynął jako kaznodzieja, ceniony nie tylko w środowisku kościelnym, ale także w kołach politycznych, zaangażowany również w sprawy państwowe, który wniósł ważny wkład w powstanie nowoczesnego państwa argentyńskiego.
„Nie” dla transpłciowości – list pasterki biskupa Arlington
Biskup diecezji Arlington w stanie Virginia – Michael Burbridge ogłosił list pasterski, w którym wypowiedział się stanowczo przeciw transpłciowości, uważając ją za „błędne teorie”. Tekst tego dokumentu zamieścił 31 sierpnia dziennik „Washington Examiner”, nazywając go „Katechezą dotyczącą [natury] człowieka i ideologii gender”.
Plac przed radomską katedrą nosi imię bp. Edwarda Materskiego
Plac przed radomską katedrą został nazwany imieniem biskupa Edwarda Materskiego, pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli dzisiaj radni Rady Miejskiej w Radomiu. Wniosek parafii katedralnej pozytywnie oceniła Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu.
Niespodziewane ustąpienie biskupa Solsony
Hiszpańskie media i fora internetowe wyrażają zaskoczenie z powodu nagłego ustąpienia z urzędu biskupa diecezji Solsona w północno-wschodniej Hiszpanii – Xaviera Novella Gomà. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w Watykanie 23 sierpnia. Jednocześnie papież wyznaczył na jego miejsce administratora apostolskiego „sede vacante”, którym został biskup diec. Vic – Romà Casanova Casanova. Sam były już ordynariusz stwierdził, że jego dymisja nastąpiła ze “względów osobistych”, ale media zwracają uwagę, że chodzi o jednego z najmłodszych hierarchów w Hiszpanii, który ma dopiero 52 lata a swoją diecezją kierował od 2010 r. Był znany m.in. z popierania separatyzmu katalońskiego.
Pamiątki po bp. Karolu Marii Spletcie powróciły do Gdańska
W środę 18 sierpnia abp Tadeusz Wojda przewodniczył Mszy św. w parafii pw. bł. Doroty z Mątów w Gdańsku, podczas której bp Reinhard Hauke z Erfurtu, delegat Konferencji Episkopatu Niemiec ds. duszpasterstwa wypędzonych i przesiedlonych przekazał kielich i krzyż należące do biskupa Karola Marii Spletta (1898-1964), drugiego biskupa gdańskiego.


