Tag: biskupi

16:07 / 12-02-2025

Amerykańscy biskupi z zadowoleniem przyjęli list papieża w sprawie migracji

Katoliccy biskupi USA z zadowoleniem przyjęli list papieża w sprawie polityki migracyjnej. Arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Episkopatu, podziękował Franciszkowi za wsparcie i przypomniał, że w każdym migrancie można rozpoznać „oblicze Chrystusa”. Arcybiskup Chicago, kardynał Blase Cupich, określił papieskie stanowisko jako „prorocze ostrzeżenie”, a także podkreślił pilną potrzebę ochrony godności migrantów w obecnej sytuacji politycznej w USA w wywiadzie dla portalu „Vatican News”.

18:00 / 09-02-2025

Biskupi dziękują Trumpowi za ochronę sportu kobiecego

„Z zadowoleniem przyjmujemy rozporządzenie wykonawcze prezydenta, które chroni szanse kobiet i dziewcząt na bezpieczną i uczciwą rywalizację w sporcie” – stwierdzili przedstawiciele Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. Przewodniczący Komisji ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego biskup Robert Barron i przewodniczący Komisji Edukacji Katolickiej biskup David M. O’Connell, CM wystosowali wspólny komunikat po decyzji w tej sprawie prezydenta Donalda Trumpa.

16:44 / 06-02-2025

Nominacja biskupia dla Sekretarza Pomocniczego Dykasterii ds. Ewangelizacji

Ojciec Święty mianował księdza prałata Samuele Sangalli, Sekretarza Pomocniczego ds. Administracji Dykasterii ds. Ewangelizacji Sekcji do spraw Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych, biskupem tytularnym Zella, nadając mu osobisty tytuł arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Od 1 października 2024 pełni on swoje obecne stanowisko.

W Kielcach biskupi będą się modlili z chorymi w szpitalach i hospicjach

Trzej kieleccy księża biskupi spotkają się z chorymi, służbą zdrowia i wolontariuszami w Światowym Dniu Chorego we wtorek 11 lutego, modląc się w szpitalach, kaplicach i hospicjach.

13:15 / 05-02-2025

Modlitwa za zmarłych biskupów Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego

Biskupi, kapłani i wierni, 4 lutego, modlili się w gorzowskiej katedrze za zmarłych pasterzy Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Szczególną modlitwą otoczono drugiego ordynariusza śp. ks. prałata Tadeusza Załuczkowskiego, którego doczesne szczątki zostały przeniesione do katedry.

03:00 / 01-02-2025

98. urodziny biskupa Juliana Wojtkowskiego – najstarszego polskiego biskupa

Biskup senior archidiecezji warmińskiej Julian Wojtkowski świętuje 98. urodziny. To obecnie najstarszy w Polsce posługujący biskup. W trakcie okolicznościowego spotkania zorganizowanego w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie, jubilat nie ukrywał wdzięczności za pamięć o jego osobie. – Jestem ogromnie wdzięczny za życzenia, które wszystkie celują w tym zjednoczeniu z Bogiem na wieki. Jestem wdzięczny za wszystkie modlitwy i bardzo nadal o tę modlitwę proszę – mówił duchowny.

00:10 / 27-01-2025

Biskupi Niemiec apelują: podtrzymajmy żywą pamięć o Auschwitz

Z okazji obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście biskupi katoliccy w Niemczech zaapelowali o społeczną czujność i zaangażowanie w walkę z antysemityzmem. Pamięć o Auschwitz musi być podtrzymywana, powiedział 24 stycznia w Bonn przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec, biskup Georg Bätzing.

16:35 / 25-01-2025

Nowy arcybiskup Bombaju

Ojciec Święty przyjął rezygnację z zarządzania duszpasterskiego archidiecezją Bombaju (Indie), złożoną przez Jego Eminencję kard. Oswalda Graciasa. Jego następcą został ks. abp John Rodrigues, dotychczasowy arcybiskup koadiutor tejże metropolii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

16:46 / 20-01-2025

Kard. Grech do czeskich biskupów o realizacji procesu synodalnego

Na znaczenie trzeciej fazy procesu synodalnego – „realizacji” zwrócił uwagę podczas spotkania z członkami Czeskiej Konferencji Biskupiej sekretarz generalny synodu, kard. Mario Grech. W Pradze odbywa się dzień studyjny na temat synodalności, poprzedzający sesję plenarną Konferencji Episkopatu Czech (CBK). Biorą w nim udział obok biskupów także przedstawiciele diecezji zaangażowani w proces synodalny oraz członkowie Krajowego Zespołu Synodalnego.

21:00 / 19-01-2025

Prezydium KEP: Oczekujemy, że MEN powróci do stosowania standardów państwa prawa

Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych w dniu 17 stycznia 2025 roku.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.