Tag: Boże Ciało
Pobożność ludowa i troska o najsłabszych
Nie prywatne formy pobożności, które zamykają nas w religijnym indywidualizmie, ani muzeum, do którego wraca się z nostalgią za społecznym znaczeniem, jakie Kościół miał w przeszłości, lecz prawdziwa szkoła. Szkoła otwierająca nas na zaangażowanie, spotkanie, gościnność i bezinteresowność. Tak Papież Leon mówił w homilii podczas Mszy św. w uroczystość Bożego Ciała, sprawowanej na Placu de Cibeles w Madrycie, o religijności, która ukształtowała oblicze Hiszpanii. Religijności wyrażającej się w procesjach, pobożności, sztuce, muzyce i architekturze.
Uroczystości Bożego Ciała w Madrycie
„Historyczna pamięć o procesjach Bożego Ciała nie daje się zamknąć w jakimś nostalgicznym wspomnieniu, przeciwnie, staje się zaproszeniem dla teraźniejszości, dla naszego życia osobistego, dla naszych relacji, dla społeczeństwa i dla budowania przyszłości” – powiedział Leon XIV podczas Mszy św. na Plaza de Cibeles w Madrycie. W Eucharystii i procesji eucharystycznej wzięło udział około 1,2 mln wiernych z królem Hiszpanii Filipem VI i królową Letycją oraz córkami Eleonorą i Zofią. W Hiszpanii, podobnie jak w wielu innych krajach, jest dziś obchodzona uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Abp Jędraszewski w Bazylice św. Floriana: Bóg tak nas kocha, że stał się dla nas chlebem
– Bóg jest miłością, bo nie zamknął się w samym sobie, ale obdarzył dobrem wszystko, co powołał do istnienia, stwarzając świat. Bóg jest miłością, ponieważ ukochał człowieka – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Bazylice św. Floriana w ramach obchodów Bożego Ciała.
Kard. Krajewski podczas spotkania młodych w Moszczenicy: Panie, jak dobrze, że możemy być Twoim tabernakulum
„Miłosierdzie imieniem Boga” – to hasło tegorocznego Chrześcijańskiego Spotkania Młodych, które tradycyjnie już odbyło się w uroczystość Bożego Ciała – 4 czerwca br. – w Moszczenicy. W czasie wieczornej modlitwy uwielbienia obecny był m.in. kard. Konrad Krajewski. – Panie, jak dobrze, że możemy być Twoim tabernakulum, Twoją żywą monstrancją – mówił prowadząc modlitwę.
Eucharystia jest największym wydarzeniem na ziemi
„Msza Święta nie jest tylko wspomnieniem. Nie jest symbolem ani zwykłym spotkaniem ludzi. Eucharystia jest największym wydarzeniem, jakie dokonuje się na ziemi. W niej naprawdę obecny jest Jezus Chrystus – prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek” – mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, na zakończenie procesji Bożego Ciała w Poznaniu, która przeszła ulicami miasta z sanktuarium Bożego Ciała do katedry.
Procesja Bożego Ciała pod przewodnictwem biskupa Skibickiego
Biskup elbląski Wojciech Skibicki przewodniczył Mszy świętej w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu. W homilii zachęcał wiernych do umacniania się w wierze, dawania świadectwa oraz niesienia Chrystusa innym przez codzienne życie.
Kard. Grzegorz Ryś w Boże Ciało: Świat nie uwierzy, dokąd nie będziemy jedno
– Jako Kościół mamy być narzędziem jedności całego rodzaju ludzkiego. (…) Świat nie uwierzy, dokąd nie będziemy jedno. I świat ma prawo nie wierzyć, dokąd chrześcijanie nie są jedno – mówił kard. Grzegorz Ryś w czasie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie, która z Wawelu przeszła na Rynek Główny.
Abp Szal: Chrystus jest z nami aż do skończenia świata
– Dzisiaj wychodzimy na ulice naszych miast i wiosek po to, aby uświadomić sobie, że ten Chrystus, który za nas umarł i zmartwychwstał, pozostał z nami, jest z nami, aż do skończenia świata – powiedział w homilii abp Adam Szal w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Metropolita przemyski przewodniczył Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, a później procesji eucharystycznej, która tradycyjnie połączyła dwie części Przemyśla: Stare Miasto i Zasanie oraz zjednoczyła dwa obrządki: rzymskokatolicki i greckokatolicki.
Bp Pindel w Żywcu: uczmy się od św. Franciszka, jak miłować Jezusa w Eucharystii
„Uczmy się od św. Franciszka tego, jak stawać się apostołem czci i miłości wobec Jezusa w Eucharystii” – zachęcił bp Roman Pindel podczas uroczystości Bożego Ciała w Żywcu. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 4 czerwca br. Mszy św. w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii biskup, nawiązując do Roku św. Franciszka, przypomniał nauczanie Biedaczyny z Asyżu o czci wobec Eucharystii i potrzebie adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Bp Greger: Chrystus w Eucharystii daje nie „coś”, ale siebie samego
„Chrystus w Eucharystii daje nie ‘coś’, ale siebie samego” – powtórzył za Benedyktem XVI bp Piotr Greger podczas uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej. Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 4 czerwca br. Mszy św. w katedrze św. Mikołaja, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy zakończoną przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W homilii duchowny wskazał na Eucharystię jako pokarm dający życie wieczne i źródło chrześcijańskiej nadziei.


