Tag: bp Roman Pindel
Obchody 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz
O „przerwanej misji” tysięcy Polaków, których niemiecki okupant pozbawił możliwości służby Ojczyźnie, Kościołowi i bliźnim, mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. sprawowanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach w ramach obchodów 86. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W Eucharystii uczestniczyło 13 Ocalałych z niemieckiego obozu Auschwitz.
Dziękczynienie za beatyfikację dziewięciu salezjańskich męczenników w Oświęcimiu
„Historia tych dziewięciu synów św. Jana Bosko nie zaczyna się w horrorze Auschwitz i Dachau, ale w ciszy modlitwy, w pokorze konfesjonału i w całkowitym zawierzeniu Bogu, zanim jeszcze nadeszła ciemność” – podkreślił przełożony generalny salezjanów ks. Fabio Attard podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację dziewięciu salezjańskich męczenników II wojny światowej, sprawowanej 7 czerwca br. w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Eucharystii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Bp Pindel w Żywcu: uczmy się od św. Franciszka, jak miłować Jezusa w Eucharystii
„Uczmy się od św. Franciszka tego, jak stawać się apostołem czci i miłości wobec Jezusa w Eucharystii” – zachęcił bp Roman Pindel podczas uroczystości Bożego Ciała w Żywcu. Biskup diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył 4 czerwca br. Mszy św. w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, a następnie poprowadził procesję eucharystyczną do konkatedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W homilii biskup, nawiązując do Roku św. Franciszka, przypomniał nauczanie Biedaczyny z Asyżu o czci wobec Eucharystii i potrzebie adoracji Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Bp Roman Pindel zaprasza na pielgrzymkę na Kaplicówkę
Diecezja Bielsko-Żywiecka zaprasza wiernych do udziału w dorocznej pielgrzymce ku czci św. Jana Sarkandra, która odbędzie się w niedzielę, 7 czerwca br., na skoczowskiej Kaplicówce. Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny charakter ze względu na przypadającą 450. rocznicę urodzin patrona.
Sześciu nowych kapłanów dla diecezji bielsko-żywieckiej
W liturgiczne wspomnienie św. Jana Sarkandra, 30 maja 2026 roku, w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej bp Roman Pindel udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom diecezji bielsko-żywieckiej. W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, osoby konsekrowane, rodziny kandydatów oraz wierni z całej diecezji. Przy ołtarzu modlił się również biskup pomocniczy diecezji Piotr Greger.
Czterech nowych prezbiterów w archidiecezji krakowskiej
Diakoni Szczepan Kaleciak, Maciej Kawaler, Kacper Lendecki oraz Paweł Natkaniec przyjęli dziś w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu. Szafarzem sakramentu był kard. Grzegorz Ryś, który w czasie homilii powiedział, że jedyna skuteczna władza to „władza ukrzyżowanej miłości”. – Jak nie kochasz ludzi, nie masz prawa od nich czegokolwiek oczekiwać. Jak ich nie kochasz, nie masz prawa im głosić słowa. Jak ich nie kochasz, to im nie mów o moralności, nie próbuj ich rozgrzeszać – zwrócił się do neoprezbiterów metropolita krakowski.
Bp Roman Pindel udzielił święceń karmelitom bosym
Trzej karmelici bosi – Piotr Krzyżowski, Paweł Olszowy i Michał Wąsik – przyjęli 23 maja święcenia prezbiteratu z rąk biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej w Krakowie. W homilii biskup wskazał, że kapłaństwo jest przede wszystkim odpowiedzią na miłosierne spojrzenie Chrystusa, który wybiera człowieka pomimo jego słabości i posyła go do tych, którzy potrzebują Bożego miłosierdzia.
Bp Roman Pindel poświęcił kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach
Kościół pw. św. Marii Magdaleny został 9 maja poświęcony. Choć świątynia od blisko 125 lat służyła wiernym, dopiero teraz została uroczyście i na zawsze oddana Bogu przez obrzęd poświęcenia – dedykacji. Mszy św. i obrzędowi przewodniczył bp Roman Pindel. Wydarzenie zgromadziło licznie parafian, duchowieństwo, przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych oraz gości związanych z parafią.
Kęty: uroczyste wzbudzenie i poświęcenie organów w sanktuarium św. Jana Kantego
O tym, że organy muzyczne nie tylko towarzyszą liturgii, ale ją współtworzą i prowadzą ku Bogu, przypomniał biskup Roman Pindel w sanktuarium św. Jana Kantego w Kętach. W miejscu urodzenia najsłynniejszego kęczanina i współpatrona diecezji bielsko-żywieckiej odbył się 25 kwietnia obrzęd poświęcenia i „wzbudzenia” odnowionych organów. Liturgii Słowa przewodniczył biskup diecezjalny, który dokonał poświęcenia instrumentu, przywracając mu funkcję służby liturgicznej i koncertowej po zakończonej renowacji.
Wielkanocne orędzie bp. Romana Pindla ze styku granic Polski, Czech i Słowacji
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel skierował do wiernych wielkanocne orędzie nagrane w świątyni w Jaworzynce-Trzycatku, położonej na styku granic Polski, Czech i Słowacji. W przesłaniu duchowny podkreślił znaczenie paschalnego światła i jego obecności w codziennym życiu rodzin regionu.


