Tag: abp Wiesław Śmigiel
O duszpasterstwie rodzin, katechezie parafialnej i komisji niezależnych ekspertów – konferencja podsumowująca obrady KEP
Duszpasterstwo rodzin i katecheza parafialna – to były główne tematy 405. zebrania plenarnego KEP, które zakończyło się dziś w Łomży. Uczestnicy konferencji prasowej podsumowującej spotkanie biskupów mówili też o komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce oraz o współpracy państwa i Kościoła na wypadek sytuacji kryzysowych lub wojny. Konferencja prasowa odbyła się dziś w Łomży.
Abp Śmigiel: nie każda grupa modląca się jest automatycznie wspólnotą kościelną
Ruchy i wspólnoty archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zgromadziły się w poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego na wspólnej modlitwie w ramach obchodzonego w tym dniu Dnia Jedności Wspólnot. Uroczystej Eucharystii w bazylice archikatedralnej św. Jakuba przewodniczył metropolita szczecińsko – kamieński abp Wiesław Śmigiel.
Abp Śmigiel w Toruniu do dziekanów wydziałów teologicznych: nauka i wiara muszą iść razem
„Niech nasze życie ma dwa skrzydła, abyśmy nie tylko wiedzieli, ale także wierzyli. I nie tylko wierzyli, ale naprawdę rozumieli. A Chrystus niech prowadzi nas swoją drogą, bo tylko On jest drogą, prawdą i życiem” – powiedział abp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. sprawowanej w Toruniu z okazji zjazdu dziekanów wydziałów teologicznych UMK.
Abp Śmigiel w Chojnie: Boże daj łaskę abyśmy pamiętając o przeszłości potrafili budować świat oparty na miłości, sprawiedliwości i pokoju
– Boże daj łaskę abyśmy pamiętając o przeszłości potrafili budować świat oparty na miłości, sprawiedliwości i pokoju – mówił metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel 30 kwietnia podczas ceremonii poświęcenia pomnika upamiętniającego więźniarki przebywające w podobozie w Chojnie, będącego filią obozu KL Ravensbrück. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała żona Prezydenta RP Marta Nawrocka, której towarzyszył doradca Prezydenta RP Jan Józef Kasprzyk.
Abp Wiesław Śmigiel przy grobie św. Ottona w Bambergu
Po 17 latach remontu 25 kwietnia br. otwarto na powrót w Bambergu, w Północnej Bawarii kościół św. Michała. To w tym kościele znajduje się grób świętego Ottona z Bambergu, biskupa i patrona archidiecezji szczecińsko kamieńskiej a także Apostoła Pomorza. W uroczystej Mszy św. w Bambergu uczestniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński.
Abp Śmigiel: Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa fundamentem wiary i nadziei
Uroczystej Liturgii Wigilii Paschalnej, która zakończyła się po północy w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie przewodniczył abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. W czasie liturgii przyjęło sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego sześć dorosłych osób, jedna kobieta i pięciu mężczyzn przygotowanych w Archidiecezjalnym Ośrodku Katechumenalnym.
Abp Śmigiel: świat bez krzyża jest iluzją i kłamstwem
W Wielki Piątek wieczorem Liturgii Męki Pańskiej w bazylice archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie przewodniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński. W homilii wskazał na istotne miejsce krzyża w życiu człowieka i powiedział, że „płynąca z krzyża mądrość, to mądrość miłości i pokory, pod sztandarem krzyża nie wolno nikogo krzywdzić”. Podkreślił też, że twierdzenie, iż lepszy jest świat bez krzyża, to iluzja i kłamstwo.
Msza Wieczerzy Pańskiej w szczecińskiej archikatedrze św. Jakuba
„To puste miejsce jest też okazją do rachunku sumienia. W naszych świątyniach niekiedy jest sporo pustych miejsc, bo ktoś nie przyszedł, zapomniał, zniechęcił się” – powiedział abp Wiesław Śmigiel, wskazując na znaczenie obecności wiernych na Mszy św. Słowa te padły podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w szczecińskiej archikatedrze św. Jakuba. Metropolita szczecińsko-kamieński zachęcił do refleksji nad osobistym uczestnictwem w Eucharystii.
Abp Śmigiel: oczekuję, że Komisja będzie niezależna, rzetelna, lojalna jedynie wobec prawdy
Całkowitą współpracę wobec wszelkich działań Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego osób małoletnich w Kościele w Polsce zadeklarował abp Wiesław Śmigiel. W słowie do wiernych metropolita szczecińsko-kamieński napisał, że czeka działania Komisji i zakłada, że będzie „niezależna, rzetelna, lojalna jedynie wobec prawdy i interdyscyplinarna”. Decyzję o ustanowieniu ogólnopolskiej Komisji biskupi podjęli na zakończonym wczoraj zebraniu plenarnym w Warszawie.
„Kim są współcześni narzeczeni?” – prezentacja wyników badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego
Kim są współcześni narzeczeni? Ile mają lat? Z jakich rodzin pochodzą? Jak wygląda ich relacja i dlaczego chcą zawrzeć sakramentalny związek? – na te m.in. pytania próbuje odpowiedzieć badanie prowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na grupie ponad 4 tys. narzeczonych z całej Polski. Prezentacja wyników badania odbyła się dziś podczas konferencji prasowej w Sekretariacie KEP w Warszawie. Z badań wynika, że narzeczeni to ludzie z dużym doświadczeniem i dużymi oczekiwaniami. Kierują się raczej motywacją osobistą niż tradycją. Potrzebują towarzyszenia i ewangelizacji.


