Tag: Bydgoszcz
Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży
„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” – powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.
Dziękczynienie za rok formacyjny w ramach diecezjalnego spotkania dzieci
Modlitwa, przyjęcie nowych członków Eucharystycznego Ruchu Młodych i festyn dla najmłodszych złożyły się na Diecezjalne Spotkanie Dzieci, które 21 czerwca odbyło się w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Bydgoszczy. Uczestnicy dziękowali za rok formacyjny i prosili o Boże błogosławieństwo na czas wakacji.
40-lecie wspólnoty osób z niepełnosprawnością „Piastowskie Pucie”
„Dla Boga jesteśmy ważniejsi niż ptaki na niebie i kwiaty na polach. Jesteśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo, jesteśmy Jego dziećmi” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas jubileuszu 40-lecia wspólnoty „Piastowskie Pucie”, działającej w ramach międzynarodowego ruchu Wiara i Światło, zrzeszającego osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny oraz przyjaciół.
Niepełnosprawni w drodze do Matki, która uczy miłości
Kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnościami wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyło w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Pątnicy przeszli z parafii Świętej Trójcy do Katedry świętego Marcina i świętego Mikołaja, powierzając Maryi swoje intencje, prosząc o potrzebne łaski.
Odpust ku czci patrona diecezji bł. bp. Michała Kozala oraz pozdrowienia papieża z okazji synodu
„Cierpienia nie zwyciężymy krzykiem, tym mniej buntem, ale spokojem i stanowczością” – mówił ks. prałat dr Zenon Niemczyk, przypominając słowa bł. biskupa Michała Kozala podczas uroczystości odpustowej ku czci patrona diecezji bydgoskiej. Eucharystii sprawowanej w Katedrze świętego Marcina i świętego Mikołaja przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.
„Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” – Diecezjalna Oaza Matka zgromadziła Ruch Światło-Życie
W kościele Świętej Trójcy w Bydgoszczy odbyła się Diecezjalna Oaza Matka – doroczne spotkanie przedstawicieli wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Wydarzenie było czasem wspólnej modlitwy, formacji i budowania jedności przed rozpoczynającymi się rekolekcjami wakacyjnymi.
Śladami papieża misjonarza – wyjątkowy koncert ku czci św. Jana Pawła II
„Kościół nie jest wspólnotą zamkniętą w murach, ale posłaną do świata” – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk podczas koncertu „Posłany” dedykowanego św. Janowi Pawłowi II, który jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.
„Wzrokiem serca zobaczyli Jezusa” – Pierwsza Komunia Święta niewidomych i słabowidzących w Bydgoszczy
Kaplica świętego Rafała Archanioła Polskiego Związku Niewidomych w Bydgoszczy była miejscem, w którym sześcioro wychowanków duszpasterstwa niewidomych i słabowidzących przyjęło 6 czerwca Pierwszą Komunię Świętą,
„Eucharystia daje życie” – sanktuarium włączone do sieci modlitwy o pokój
Setki wiernych uczestniczyły w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w bydgoskiej parafii NMP Królowej Męczenników i świętego Jana Pawła II Papieża. Istotnym wydarzeniem obchodów była inauguracja kolejnego miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju oraz poświęcenie monstrancji „Królowa Męczenników”, wykonanej przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego. Uroczystości o charakterze diecezjalnym przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk.
Bp Krzysztof Włodarczyk do osób służących przy ołtarzu: lęk nas paraliżuje i odbiera nam wolność
„Lęk nas paraliżuje i odbiera nam wolność” – mówił podczas diecezjalnych obchodów święta służby liturgicznej biskup Krzysztof Włodarczyk. W wigilię Zesłania Ducha Świętego, w Katedrze świętego Marcina i świętego Mikołaja w Bydgoszczy, absolwenci kursów formacyjnych dla dorosłych posługujących przy ołtarzu otrzymali błogosławieństwo do pełnienia funkcji liturgicznych.


