Tag: Camino
Opole: IV Diecezjalne Camino dobiegło końca
W niedzielę 21 czerwca, w uroczystość Matki Bożej Opolskiej uczestnicy IV Diecezjalnego Camino zakończyli pielgrzymowanie Eucharystią sprawowaną w opolskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w homilii przypomniał, że Bóg oczekuje od każdego chrześcijanina „świętości i świadectwa życia Ewangelią”.
Bp Czaja: źródłem prawdziwej radości jest więź z Chrystusem
Trzeci dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Malni. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, odkrywając, że źródłem prawdziwej radości jest trwała więź z Chrystusem.
„Camino ku Nadziei”: pielgrzymujące małżeństwo ma za sobą już ponad 1400 kilometrów
Dorota i Rafał Janoszowie z Andrychowa, którzy 1 maja br. wyruszyli w swoją drugą długodystansową pielgrzymkę pod nazwą „Camino ku Nadziei”, są już na kolejnym etapie drogi do włoskiego San Giovanni Rotondo. Małżonkowie od ponad tygodnia wędrują po Włoszech. Teraz do Ankony. Za nimi jest już ponad 1400 kilometrów z planowanych około 2000.
Trwać w Chrystusie, by przynosić owoc – drugi dzień IV Diecezjalnego Camino
Drugi dzień IV Diecezjalnego Camino zakończył się Eucharystią sprawowaną w kościele pw. św. Marcina w Strzeleczkach. Pielgrzymi, którzy wędrują pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, kontynuowali refleksję nad chrześcijańskim powołaniem do świętości i dawania świadectwa wiary. W homilii biskup opolski Andrzej Czaja podkreślał, że drogą do wydawania duchowych owoców jest nieustanne trwanie w Chrystusie oraz troska o rozwój wiary.
Zakończył się pierwszy dzień IV Diecezjalnego Camino
Uczestnicy IV Diecezjalnego Camino, którzy wyruszyli wraz z biskupem opolskim Andrzejem Czają z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”, zakończyli pierwszy dzień pielgrzymowania Eucharystią sprawowaną w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej. W homilii biskup zachęcał do refleksji nad chrześcijańskim powołaniem do świętości oraz składania świadectwa wiary.
Biskup opolski rozpoczął IV Camino Diecezjalne
„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili” – tymi słowami z Ewangelii według św. Jana biskup opolski Andrzej Czaja rozpoczął rozważanie podczas jutrzni inaugurującej IV Camino Diecezjalne, prowadzące z sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie do katedry opolskiej. Pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze. Wezwani, aby owoc przynosili”. Jej uczestnicy podejmują refleksję nad chrześcijańską dojrzałością, modląc się o nowe powołania, pokój na świecie oraz odnowę Kościoła. Otwarta formuła Camino umożliwia dołączenie do pielgrzymów na każdym etapie wędrówki. Na pierwszy etap drogi wyruszyło ponad 140 osób.
„Nogi chciały złożyć wypowiedzenie, ale serce szło dalej” – Camino Polaco
To nie była zwykła majówka. To były trzy dni drogi, blisko 90 kilometrów wysiłku, śmiechu, modlitwy i rozmów, które zostają w człowieku na długo. Dwadzieścia osób pod przewodnictwem ks. Wojciecha Ciołka – kapelana Drogi Świętego Jakuba Apostoła w diecezji bydgoskiej – przeszło Camino Polaco – od Polanowic przez Mogilno i Trzemeszno aż do Gniezna – udowadniając, że pielgrzymka to nie tylko marsz, ale doświadczenie, które porządkuje serce i głowę.
Pielgrzymka polskich parafii św. Jakuba na Jasną Górę
– Istotą nie jest dojście do celu. Sama droga jest wartością – przypomniał na Jasnej Górze bp Piotr Przyborek, przewodniczący Rady ds. Turystyki i Pielgrzymek z ramienia Konferencji Episkopatu Polski podczas 20. Pielgrzymki Parafii św. Jakuba Apostoła.
Władze Hiszpanii ostrzegają: pielgrzymi powinni przerwać wędrówki Drogą św. Jakuba
Urząd Ochrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w hiszpańskiej wspólnocie autonomicznej Kastylia i León pilnie zaapelował do pielgrzymów o przerwanie wędrówki Drogą św. Jakuba. W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych w niedzielę 17 sierpnia stwierdzono, że kontynuowanie wędrówki zagraża życiu z powodu poważnych pożarów lasów.
Coraz więcej pielgrzymów na szlaku św. Jakuba
Liczba pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela rośnie z roku na rok. Według biura pielgrzyma Oficina de Acogida al Peregrino, w 2025 roku trasę może ukończyć aż 570 tysięcy osób — to o 14 procent więcej niż w rekordowym 2024 roku – podaje Catholic Herald.


