Tag: chorzy
Dialog, młodzież, chorzy i kultura: Leon XIV podąża śladami św. Augustyna
Przedstawiając się światu tuż po swym wyborze, Leon XIV powiedział, że jest synem świętego Augustyna. Augustiańska tożsamość obecnego papieża czyni dzisiejszą podróż do Pawii szczególnie ważną. W mieście, które znalazło się w słynnej „Boskiej komedii” Dantego, znajduje się jeden z najważniejszych i najpiękniejszy grobowców na świecie, gdzie pochowany jest Święty z Hippony.
Chorzy i niepełnosprawni pielgrzymowali na Górę Świętej Anny
W sobotę 13 czerwca na Górze Świętej Anny odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Osób Niepełnosprawnych. Mszy św. przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, który w homilii, wygłoszonej we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, mówił o chrześcijańskim przeżywaniu choroby i cierpienia oraz o znaczeniu maryjnego wezwania „Uzdrowienie Chorych”.
Spotkanie Apostolatu Ochotników Cierpienia z całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Grodowcu
Do sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei przybyli 17 maja przedstawiciele Apostolatu Ochotników Cierpienia – wspólnoty założonej przez bł. Luigiego Novarese, skupiającej osoby chore, cierpiące i z niepełnosprawnościami, pragnące aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła. Data spotkania nie była przypadkowa – właśnie 13 maja przypada rocznica oficjalnego powstania Centrum Ochotników Cierpienia, utworzonego przez włoskiego kapłana.
Abp Guzdek: w hospicjum miłość staje się czynem
„Jezus pyta o miłość, która potrafi stać się służbą, cierpliwością i odpowiedzialnością za drugiego człowieka. A szczególnie mocno wybrzmiewa to tutaj – w hospicjum” – mówił abp Józef Guzdek podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 34. rocznicy oficjalnego otwarcia pierwszego w Polsce hospicjum stacjonarnego – Hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku. Po Eucharystii metropolita białostocki odwiedził chorych oraz spotkał się z personelem i wolontariuszami placówki.
Papież w Pompejach do chorych o wartości cierpienia
Na wartość cierpienia i wyrzeczeń ofiarowanych w intencji zbawienia dusz, pokoju na świecie i zgody w rodzinach zwrócił uwagę Ojciec Święty pozdrawiając chorych i niepełnosprawnych w sanktuarium w Pompejach
Leon XIV odwiedził dzieła miłosierdzia w Pompejach
Bądźcie ludźmi modlitwy, aby odbijać światło pochodzące od Boga. W ten sposób staniecie się, poprzez służbę, dialog i życie wiary, wiarygodnymi wzorami oraz mądrymi przewodnikami młodzieży – mówił Leon XIV do osób zaangażowanych w dzieła charytatywne w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.
Leon XIV odwiedził chorych w szpitalu św. Pawła w Duali
W trzecim dniu pobytu w Kamerunie Leon XIV odwiedził chorych w szpitalu św. Pawła w dzielnicy Nylon w Duali. Placówka ta od ponad 50 lat służy najbardziej potrzebującym, będąc ważnym miejscem opieki i solidarności.
Kard. Ryś w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie: chorzy najbardziej potrzebują obecności
Chorzy najbardziej potrzebują spotkania. Bycia przy nich. (…) Wobec tego wyzwania, jakim jest choroba, do końca nigdy nie jesteśmy bezradni, bo na końcu jest zawsze obecność. Ta obecność sprawia, że coś jednak mogę – mówił kard. Grzegorz Ryś, który sprawował Mszę św. i udzielił sakramentu namaszczenia chorych pacjentom w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
Leon XIV modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes
Papież modlił się z chorymi przy grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich. „To bardzo piękny dzień, który przypomina nam o bliskości Maryi, naszej Matki, która zawsze nam towarzyszy i wiele nas uczy: co oznacza cierpienie, miłość, złożenie swego życia w ręce Pana” – powiedział Leon XIV. Dziś w rocznicę objawień w Lourdes Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego.
Abp Guzdek: chory najbardziej cierpi wtedy, gdy jest niezauważony
Podczas Mszy św. sprawowanej w Światowy Dzień Chorego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku abp Józef Guzdek przypomniał, że Kościół tego dnia zatrzymuje się przy tajemnicy cierpienia i choroby, ale przede wszystkim zatrzymuje się przy człowieku – „Nie przy statystykach, nie przy procedurach, nie przy diagnozach – lecz przy osobie: przy jej bólu, lęku, samotności, nadziei i pragnieniu, by ktoś nie zostawił jej samej”. Podczas Eucharystii połączonej w udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych modlono się za chorych oraz lekarzy, pielęgniarki i cały personel medyczny, niosący codzienną pomoc chorym.


