Tag: chorzy
Bp Kamiński: papież Franciszek uwrażliwia na potrzebę bliskości, szczególnie w obliczu choroby
Papież Franciszek uwrażliwia na potrzebę bliskości, szczególnie w obliczu choroby, która jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia – powiedział bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, podczas konferencji przed XXXII Światowym Dniem Chorego, który przypada 11 lutego. Podczas spotkania lekarze, pielęgniarki i studenci medycy podkreślali, że chorzy oczekują nie tylko jak najlepszej opieki lekarskiej, ale i rozmowy, towarzyszenia, czasem zwykłego uścisku dłoni.
Bp Zieliński: Jak wesprzeć chorego nie poprzez fałszywą nadopiekuńczość, ale poprzez mądre towarzyszenie?
– Jak wesprzeć chorego nie poprzez fałszywą nadopiekuńczość, ale poprzez mądre towarzyszenie? To pytanie zadał biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński podczas konferencji poprzedzającej Światowy Dzień Chorego. Spotkanie odbyło się 5 lutego w jednym z usteckich sanatoriów.
Papież: kościelne szpitale koncentrują się na człowieku, a tym samym na Jezusie
Kościelne szpitale to miejsca, które łączą profesjonalizm i chrześcijańską inspirację – powiedział papież Franciszek, przyjmując na audiencji przedstawicieli szpitala imienia Francesca Miulli w Apulii na południu Włoch. Odnosząc się do chrześcijańskiego charakteru tej placówki, podkreślił, że kluczowe są tu słowa Chrystusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).
Bp Milewski: medycyna i religia wspólnie pomagają człowiekowi osamotnionemu w chorobie
Kapelan pełni w szpitalu ogromną rolę. Medycyna i religia wspólnie starają się pomagać osamotnionemu w swej chorobie człowiekowi – powiedział bp Mirosław Milewski w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. M. Kacprzaka w Płocku. W święto św. Łukasza, patrona Służby Zdrowia, modlił się w kaplicy szpitalnej z pracownikami tej placówki.
Ks. Kujawski: w wielu polskich rodzinach występuje problem opieki nad chorymi onkologicznie
– W wielu polskich rodzinach występuje problem opieki nad chorymi onkologicznie – powiedział ks. Marek Kujawski, założyciel Hospicjum Królowej Apostołów. Pallotyn wziął udział w sesji Rady Miejskiej w Radomiu. W trakcie posiedzenia przedstawił radnym zakres prowadzonych prac budowlanych w podradomskim Sołtykowie oraz potrzeby związane z inwestycją, która od kilku lat jest wspierana wyłącznie z dobrowolnych składek i pomocy okolicznych samorządów powiatowych i gminnych.
Abp Gądecki: wiara jest gotowością do oddania wszystkiego, co najdroższe Bogu
Mszę św. w intencji wszystkich cierpiących i niepełnosprawnych, w ramach trwającej na Jasnej Górze 58. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych sprawował Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych
Ofiarują swoje cierpienie za rodzinę, Kościół i Ojczyznę, uczestnicy 58. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przybyli na Jasną Górę. To osoby starsze wiekiem, chorzy, niepełnosprawni, ich bliscy, a także diecezjalni duszpasterze. Dziś we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych zawierzają swoje życie i proszą o nadzieję.
Oaza chorych w licheńskim sanktuarium
115 osób zrzeszonych w grupie Bartymeusz bierze udział w tzw. oazie chorych w licheńskim sanktuarium. We wczasorekolekcjach dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych biorą udział także wolontariusze, bez których przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.
Bp Gurda u Królowej Podlasia: chorzy i niepełnosprawni skarbem Kościoła
– Chorzy i niepełnosprawni są skarbem Kościoła w którym Jezus dokonuje zbawienia człowieka i świata – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych do Sanktuarium Królowej Podlasia – Matki Jedności. Na Kalwarię Kodeńską przybyło kilka tysięcy wiernych.
Studzieniczna – Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych
O tym, że życie jest święte i należy do Boga mówił ks. Przemysław Zamojski, kapelan suwalskich szpitali podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych do sanktuarium w Studzienicznej. Już tradycyjnie, w pierwszą sobotę lipca do Matki Bożej Studzieniczańskiej przybyli chorzy i z niepełnosprawnością, wspólnota Cichych Pracowników Krzyża i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Ełku.


