Tag: Częstochowa
O. Marcin Ciechanowski nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry
Nowym dyrektorem Biura Prasowego i rzecznikiem Jasnej Góry został o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpi o. Michała Bortnika, który z 1 lipca br. obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej. O. Ciechanowski ma 51 lat. Paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru.
Abp Depo na Bożym Ciele: nie można być obojętnym wobec Eucharystii
Wytrwanie przy Chrystusie i Eucharystii, godność człowieka i pracy ludzkiej, konieczność zaangażowania społecznego, a także sztuczna inteligencja, to tematy, na które wskazał abp Wacław Depo, który przewodniczył w czwartek uroczystości Bożego Ciała. Procesja eucharystyczna przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę, a poprzedziła ją Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego odprawiona w archikatedrze częstochowskiej.
Odbyła się 36. Pielgrzymka Sybiraków na Jasną Górę
Sybiracy, ich rodziny oraz przedstawiciele Rodziny Armii Andersa i Kościuszkowców modlili się dziś na Jasnej Górze podczas 36. Pielgrzymki Sybiraków. Uczestnicy dziękowali za ocalenie życia oraz przypominali o dramacie deportacji Polaków na Wschód. Modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej była także świadectwem pamięci o Golgocie Wschodu i apelem o zachowanie narodowej tożsamości.
Abp Depo: Ogień pochłonął drewno, ale nie unicestwił sensu ofiary Krzyża
Zmartwychwstanie Chrystusa jest mocniejsze od śmierci, jest mocniejsze od straty relikwii papieskiej na ziemi polskiej i od popiołu, który będzie nadal wołał nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – mówił podczas Sumy Wielkanocnej na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przypominał, że to sam Chrystus objawiał nam, że Jego męka i śmierć prowadzą do światła i chwały zmartwychwstania.
O. Beniamin Bąkowski nowym generałem Zakonu Paulinów
Nowym generałem Zakonu Paulinów został wybrany o. Beniamin Bąkowski, dotychczasowy prowincjał w prowincji niemieckiej. Wyboru dokonała w czwartek 5 marca obradująca na Jasnej Górze Kapituła Generalna Zakonu Paulinów.
Abp Depo powołuje Niezależny Zespół Prawno-Historyczny w archidiecezji częstochowskiej
Abp Wacław Depo ogłosił utworzenie Niezależnego Zespołu Prawno-Historycznego, który ma wyjaśnić wszystkie przypadki krzywd wyrządzonych w Kościele częstochowskim od 1945 r. oraz zaproponować sposoby naprawy i zadośćuczynienia wobec osób pokrzywdzonych. Celem zespołu jest m.in. analiza procedur kanonicznych i państwowych oraz wsparcie duchowe, psychologiczne i materialne dla ofiar.
Abp Depo do dziennikarzy: niech prawda i dobro służą miłości i jedności
– Naszym zadaniem jest troska o to, aby prawda i dobro pochodzące od Boga nie były pozostawione samym sobie, ale by służyły ogólnie pojętej miłości i jedności między ludźmi – zaapelował abp Wacław Depo. W kaplicy zakonnej Towarzystwa Świętego Pawła w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył dziś Mszy św. w intencji dziennikarzy w przeddzień wspomnienia ich patrona – św. Franciszka Salezego.
Dla każdego coś ciekawego – co w ferie można zobaczyć na Jasnej Górze?
O tym, że ferie to nie tylko narty i łyżwy, a na Jasnej Górze jest ciekawie, przekonują przewodnicy z Jasnogórskiego Centrum Informacji, ale także sami zainteresowani, czyli najmłodsi pielgrzymi. Można wyruszyć niezwykłą „ścieżką” w Kaplicy Matki Bożej i np. zobaczyć, co kryje się za ołtarzem, przez chwilę poczuć się jak obrońca z czasów potopu szwedzkiego oraz dowiedzieć się w co „ubiera się Matka Boża”.
Diakonat stały darem dla Kościoła – sympozjum na Jasnej Górze
O diakonacie stałym jako darze dla Kościoła mówi się podczas sympozjum, które dziś odbywa się na Jasnej Górze. Jego celem jest m.in. przybliżenie istoty posługi oraz tożsamości diakonów stałych, wymiana doświadczeń i umocnienie w służbie. Organizatorem wydarzenia jest Diecezjalny Ośrodek Formacyjny w Opolu. Obecnie w Polsce jest ponad stu diakonów stałych; duża część z nich to żonaci mężczyźni i choć widać wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona czymś nowym.
Franciszkanie przekazali stutysięczny różaniec z relikwiami Męczenników z Pariacoto
Na Jasnej Górze 13 października franciszkanie przekazali stutysięczny różaniec z relikwiami bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, męczenników z Pariacoto. Uroczyste ofiarowanie odbyło się podczas Apelu Maryjnego w roku 10. rocznicy ich beatyfikacji i 9. rocznicy rozpoczęcia krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem.


